Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lugemispesa

Eesti Lugemisühingu, Tallinna Ülikooli ja Hollandi Suursaatkonna MATRA KAP ühisprojekt Lugemispesa lükati liikuma 2004 aasta augustis, mil koolitati lugemispesa mentorid. 54 lugemispesa mentorit üle Eesti koolitasid omakorda õpetajaid, kes „pesi punuma hakkasid“. Projekt kogus „lumepallina“ jõudu ja palju lapsi üle Eesti on saanud endale lugemispesad. Lugemispesa on koht, kus lapsel on mugav ja huvitav raamatuga tegeleda. Projekt on suunatud 3-11 aastastele lastele.

10.juunil 2005 toimus Tallinna Ülikoolis Lugemispesa konverents, kus tehti kokkuvõtteid ja tunnustati parimaid. Konverentsil esines Tallinna Ülikooli lastekirjanduse lektor, filosoofiadoktor ja Muhvi auhinna laureaat 2005. aastal Mare Müürsepp ja luuletaja Contra.
Erinevates töötubades sai kuulata lugemispesa loonud õpetajate ettekandeid.

Parimad lugemispesad 2004/2005 on:
1. Tallinna Paekaare Lasteaed
2. Tallinna Lasteaed Laagna-Rukkilill
3. Tallinna Priisle Lasteaed
4. Tallinna Kivila Lasteaed
5. Tallinna Läänemere Lasteaed
6. Beebide Loovustuba
7. Adavere Lasteaed Naksitrallid
8. Kärdla Lasteaed
9. Tallinna Lasteaed Pääsusilm
10. Põltsamaa Lasteaed Mari
11. Lasnamäe Lasteaed-Algkool
12. Kuressaare 2. Lasteaed
13. Paide Ühisgümnaasium
14. Tartu Kivilinna Gümnaasium
15. Tartu Descarts´i Lütseum
16. Tallinna Õismäe Vene Lütseum
17. Mustvee Gümnaasium
18. Simuna Põhikool
19. Õismäe Kool
20. Kuremaa Lasteaed-Algkool
21. Lasteaed Punamütsike

Lugemispesa projektis osales kokku 194 haridusasutust: 112 lasteaeda, 68 kooli ja 14 lastead-algkooli. Lugemispesa koolituse said 1042 õpetajat üle Eesti. Koolituse saanud õpetajate seas läbiviidud uurimus näitas, et olemasolevad ja loodud lugemispesad on 57% lugemispesalikud: seal on midagi pehmet, midagi laste jaoks huvitavat (nt. loovmängu võimalused). 43% lugemispesadest on „traditsioonilised“, kus on õpetajad nimetavad vahenditest tooli, lauda ja raamatuid. Lugemispesa projekti üks eesmärkidest on see, et passiivsed lugemisnurgad muutuksid lasteaedades ja koolides lugemispesadeks: kohtadeks, kuhu lapsed tahaksid minna. Lugemispesa on koht, kus on midagi head ja pehmet, hästi eksponeeritud raamatud ja positiivne õhkkond.

Õpetajate jaoks oli Lugemispesa projektis parimad ideed lugemispesa loomine iseenesest, loovmängude kasutamine ja ise raamatu meisterdamine. Õpetajate suurimateks probleemideks, miks nad ei saa häid ideid kasutada olid ruumipuudus, laste ebasobiv vanus ja audiotehnika puudus. Lugemispesa projektis osalev õpetaja peaks saama juurde oskuseid, kuidas lapsekeskset ruumi kujundada ja kuidas on seotud lapse vanus ja raamatuga tutvumine.

Lugemispesa võib punuda iga õpetaja oma rühma või klassi, iga lapsevanem oma koju, iga laps ise sinna, kuhu kõige parem tundub.

Lugemispesa projektiga liitumiseks võtta ühendust:

Maili Vesiko Lugemispesa projektijuht
maili.vesiko@mail.ee
tel: 52 65 305

Leave a Comment

12 + 15 =
Please leave these two fields as-is: