Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Käsitöö-lasteraamatud vaegnägijatele ehk kaunis raamat igasse peresse

Septembrikuu alguspäevil toimus Tallinna Ülikooli tööõpetusmajas näitus, kuhu oli välja pandud kümmekond vaegnägijatele / pimedatele lastele mõeldud raamatut: luuletuste-, vanasõnade-, mõistatuste- ja jutustuste raamatut.

Tallinna Ülikooli käsitöö-ja kodunduse eriala õppejõud-üliõpilased kinkisid need raamatud pärast näitust Eesti Pimedate Raamatukogule.
Kõikide nende raamatute lehekülgedele on erinevaid materjale kasutades tehtud kombatavad käsitööpildid ning piltide kõrval pimedate kiri(kiri on trükitud paksule kilele ning kile alla asetatud ka tekstid nägijatele). Neid on huvitav vaadata ka nägijal lapsel, samal ajal kui vaegnägijast ema või isa neile raamatut ette loeb.

Käsitööraamatu KITS KILU KARJA, kus on mõnusa luuletekstina kasutatud Kuusalu kihelkonna ahellaulu, on teinud Moonika Jaik käsitöö- ja kodunduse eriala bakalaureusetööna. Raamatu valmimist juhendas Tiia Artla Tallinna Ülikooli Käsitöö Didaktika õppetoolist. Pimekirju tehti algul Soomes, kuna Eestis polnud sellist kilet.Nüüd on see kile olemas ka Tallinna Pimedate Raamatukogul ja nad said valminud raamatud endale. Kitsel, kes karja läheb, on heegeldatud narmad. Lamba tegemiseks on kasutatud nõelviltimist.

Raamatus LOOMAAED on eksootiliste loomade kujutamisel osavalt kasutatud siidi, sametit, karusnahka. Raamatu on valmistanud Tallinna Ülikooli käsitöö ja kodunduse eriala töörühm: Eeva-Kirke Aarma, Merike Allivee, Maarja Järvsoo, Kristi Ling, Sirli Ruhno, Eva Veeber.

Raamatus “MÕISTA, MÕISTA” saab kõik riided igalt lehelt karjapoisile selga panna, ka pastlad saab jalga panna. Rahvakunsti teema on seal hästi lahendatud, tudengid pidid kõik ise välja mõtlema.Raamatus on mõnusaid mõistatusi.Valmistajad olid: Jana-Kristel Laagriküll, Kärt Kask, Kairi Pahtmann, Katrin Trei.

TALVERAAMATUS on piltidele lisaks ka luuletused. Tuisu ja lume meisterdamisel on kasutatud efektkarda, kuuse jaoks vilti, suusatee on pabernöörist. Valmistajad olid: Tiia Schlippe- Steffenson, Marje Veiser, Anneli Ülemaante, Riina Neemela.

Raamatus SUVI on liiva kujutamiseks kasutatud fliisi, meri on valmistatud voodrisiidist, et see tunduks jahe. Korv on tehtud takunöörist. Heegeldatud mustikad saab nööriga korvi panna.Pihlakad on tehtud kangast ja täis topitud.Valmistajad olid Tallinna Ülikooli käsitöö-ja kodunduse õpetaja eriala töörühm: Tiia Schlippe-Steffensen, Piret Oole, Anu Randmaa, Signe Sume.

Raamatus “ANNIKA JA SUVI” on heegeldatud lepatriinu, liblikad on tehtud tavalisest tüllist, lilled on heegeldatud.Raamatus on toredad pildid, laps saab seda katsuda, lugeda punktkirja, tal on põnev ja ta saab ka uusi teadmisi .Selle raamatu on valmistanud Tallinna Ülikoooli Käsitöö ja kodunduse eriala töörühm.

Raamatus MEREELUKAD on iga mereeluka kohta lühike tutvustus, näiteks: Kalmaaril on suured silmad ja pea küljes haarmed. Ta on väga osav ujuja. Mererohi on tehtud lõngast. Pärlikarbi sisse on ka pärl pandud. Selle raamatu on valmistanud Tallinna Ülikooli Käsitöö-ja kodunduse eriala töörühm: Külli Alliksaar, Irene Audova, Piret Raja, Karin Linamägi.

Tiia Artla juhendas kõigi nende põnevate raamatute tegemist.Valmistajad panid sinna sisse oma südame.
Need raamatud peaksid huvi pakkuma käsitöö õpetajatele, eripedagoogidele, lasteaiaõpetajatele, lapsevanematele. Lapsevanemate seas on kindlasti palju osavnäppe, emasid ja vanaemasid, kes sellise kena raamatu valmistamisega hakkama saaks. Raamat võiks olla perereliikvia, mida põlvest põlve lastele ja lastelastele edasi kingitakse.

Ülle Tõnumaa

Vaata pilte

Leave a Comment

9 + 2 =
Please leave these two fields as-is: