Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lõngapallidega lugema

Olen töötanud lasteaias 34 aastat ja tööst rõõmu tundnud. Septembris 2006.a täitub mul 35-es tööaasta ja eelmisel sügisel seadsin eesmärgiks enda poolt valmistatud õppevahendite abil laste õppetegevus mängulisemaks muuta.

Meie lasteaia eripäraks on mäng, sest see on lapsele loomupärane vajadus. Mängides on laps vaba, teeb ise valikuid koha ja aja suhtes. Mängu kaudu on lastele teadmiste omandamine lihtne ja huvitav. Mängu abil elab laps läbi oma emotsioone, tavaliselt on need positiivsed, vahel ka ebameeldivad (kaotamine võistlus- või lauamängudes).

Mängimisprotsess on lapse jaoks vajalik – alusoskuste omandamine ja harjutamine. Õpetaja ülesandeks on korraldada mängud nii, et lapsele huvitava tegevuse kaudu areneksid tema tajud, kujutlused, mälu, mõtlemine, kujuneksid õiged käitumismudelid. Lastel on elav fantaasia ja täiskasvanute ülesanne on seda hoida, luua erinevaid võimalusi, et lapse loovus saaks areneda, sest looval inimesel on hilisemas elus lihtsam hakkama saada.
Mõtlesin sellel õppeaastal uusi mänguvahendeid välja ja valmistasin need. Tutvustan siinkohal mõnda neist õppevahenditest koos mängudega, kus need kasutamist leidsid.

Õppevahend – Lõngapallid
Vahendid: punane, roheline, sinine lõng, heegelnõel, sukanõel, heegelniit, lambavill.
Valmistamine: heegeldada 3-5 cm läbimõõduga pallike, enne kokkuvõtmist toppida sisse lambavill. Lõngapalle saab kasutada hommikuringis häälikuõpetuses, arvutamises.

Õppemäng: Tunne kaas-, sulg- ja täishäälikuid.
Vahendid: lõngapallid, sinine, punane ja roheline karp.
Eesmärk: kinnistada mõisteid sulg-, kaas- ja täishäälik.
Mängu käik: Täna tahtsid kõik häälikud teile külla tulla ja ühte huvitavat lugu jutustada, miks neid just niiviisi kutsutakse. Kõikidel häälikutel on nimi ja perekonnanimi.
Täna jaotame kõik pallikesed perekonnanime järgi väiksematesse karpidesse. Punasesse karpi paneme kõik täishäälikud, sest nemad on hästi rõõmsad, tahavad palju hõisata ja hääl kostab neil kaugele. Kordamööda tuleb laps õpetaja juurde ja paneb täishääliku oma koju. Õpetajaga koos korratakse kõikide häälikute nimesid.

Kaashäälikute pere armastab rahulikumat sinist värvi. Nendegi hääli võime kuulda, aga need pole nii kõlavad. Kaashäälikute pere elab sinises karbis. Paneme koos kõik kaashäälikud sinisesse karpi ja nimetame neid.

Nagu te näete on mul alles veel 6 rohelist palli, need on kaashäälikute murelapsed, sest neil on kogu aeg hääl ära. Päike tahtis neid rõõmustada ja saatis oma kollased kiired neid soojendama. Sinine ja kollane värv segunesid ja murelaste riided muutusid rohelisteks. Rohelist on aga kerge märgata ja koos teiste häälikutega muutub kuuldavaks ka nende sosistav hääleke. Nimetame häälikud ja asetame nad rohelisse karpi.

Sõnades on tähtis koht nii täishäälikutel kui kaashäälikutel. Häälikud võivad kõlada lühemalt ja pikemalt. Vastavalt kõla pikkusele moodustuvad uued sõnad. Täna said kõik häälikud endale kodud, külas hakkavad nad meil sageli käima, sest neil on huvitavaid mänge mida teiega koos mängida.
Lõngapalle kasutasin noopidena.

Õppevahend – Lõngapallid tähtedega
Tähepallid
6.a lastel oli aeg tähti õppima hakata ja nüüd tikkisin lastele tuttavatele pallidele tähed peale. Tähepallidega oli palju erinevaid võimalusi lugema õpetamiseks. Toon siin ära kaks mängu mida kasutasin.

Õppemäng: Koosta sõna
Vahendid: tähtedega lõngapallid, imekotike.
Eesmärk: kinnistada mõistet häälik ja täht, arendada lugemisoskust.
Mängu käik: Lapsed täna on mul kaasas imekotike. Mis siin peidus on, saate kohe teada. Iga laps tuleb kordamööda minu juurde ja võtab siit kotist endale midagi. Lapse ülesandeks on nimetada täht mille ta sai ja öelda üks sõna, kus esineb antud häälik. Teised lapsed peavad mõtlema sama häälikuga sõna, sest laps laseb tähepalli ringi. Pall ringleb seni kuni on kõik lapsed sõna öelnud. Mängu raskemaks muutmiseks mõtlesime antud sõnaga lause. Sarnaselt mängisime ka kaas- ja sulghäälikutega. Kui mängus olid kõikide tähtedega lõngapallid siis ladusime tähepallidega sõnu.

Õppemäng: Nimeta sõna, milles esineb antud häälik.
Vahendid: tähepallid, väikesed loomafiguurid, laud.
Eesmärk: arendada lugemisoskust, tähelepanu.
Mängu käik: õpetaja jagab igale lapsele lõngapallid (laps istub käed selja taga). Laps vaatab, mis tähega lõngapalli ta sai. Õpetaja tõstab ühe looma laualt ülesse ja iga laps kellel on selle looma nimes leiduv täht toob selle lauale, koos moodustatakse tähtedest sõna ja loetakse see. Mängu korratakse seni kuni kõikide loomade nimetused on laotud. Sarnaselt ladusime mööbli, tööriistade, aedviljade, juurviljade, puuviljade, lillede, lindude jpm nimetusi.

Mängus said lapsed tegutseda, sõnade moodustamine pakkus huvi, arenes sõnade ladumise ja lugemise oskus.
Õppevahend: Meie rühma postkastid.
Vahendid: erinevad riidetükid, õmblusniit, ðabloon, alusriie, paber, liim, vildikad, õmblusmasin.

Mänguvahendi valmistamise idee tuli lastelt. Peale õppekäiku postkontorisse, tahtsid lapsed sõpradele pilte joonistada ja kirju kirjutada, aga et neid sõpradele saata oli vaja kasti, kuhu need panna. Arutasime lastega, millest võiks postkastid valmistada. Mõni arvas, et puust, mõni paberist. Lõpuks otsustasime postkastid hoopis riidest valmistada. Järgmisel päeval võtsin enda lapikastist riidetükid kaasa. Uurisime riide mustreid, erinevaid kangasorte ja lõpuks valis iga laps endale meeldiva riide. Ðablooni järgi lõikas ta endale paraja suurusega riidetüki, kirjutas paberile oma nime ja kleepis selle taskule. Järgmiseks ülesandeks oli tasku alusriidele õmmelda. Meil on rühmas vanaaegne õmblusmasin ja selle abil õmblesime taskud alusriidele. Lapsed väntasid õmblusmasinat, mina hoidsin riiet ja varsti olidki kõik taskud alusriidele õmmeldud. Töö võttis päris mitu õhtupoolikut, aga rõõm oli seda suurem kui töö valmis sai.

Õppevahend leidis laste poolt palju kasutamist. Kõige rohkem kirju oli alati õpetajate postkastis, sest iga laps tahtis oma pildi valmistamisega meile rõõmu valmistada. Igal reedel kirjutasin kõikidele lastele kirja, kus võtsin nädala kokku, kiitsin lapsi edusammude eest lugemises, arvutamises, käitumises. Mõnikord juhtisin tähelepanu ebaviisakale käitumisele sõpradega. Lapsed ootasid kirju huviga. Sageli andsin ülesandeid, näiteks laps pidi kirjutama puuduva tähe, lõpetama lause, tooma järgmisel päeval mingi mänguasja või raamatu lasteaeda. Tänu nendele mängudele arenes laste mõtlemisvõime, tähelepanu, lugemisoskus, arvutamine. Huvi õppevahendi vastu oli suur. Arvan, et üheks põhjuseks oli ka see, et lapsed valmistasid vahendi ise.

Tutvustan mõnda õppetegevust, kus kasutasin postkasti.

Õppemäng – Aastaajad
Vahendite kirjeldus: igast aastaajast üks looduspilt, sõnakaardid: KEVAD, SUVI, SÜGIS, TALV, SEPTEMBER, OKTOOBER, NOVEMBER, DETSEMBER, JAANUAR, VEEBRUAR, MÄRTS, APRILL, MAI, JUUNI, JUULI, AUGUST, PÄIKE PAISTAB, LILLED ÕITSEVAD, PÄEVITAMA, UJUMA, KARIKAKAR, LÕVILÕUG, ASTER, LUMIKELLUKE, NARTSISS, TULP, SINILILL, ÜLANE, PIIBELEHT, KULLERKUPP, KULDNOKK, PÄÄSUKE, LÕOKE, VARES, TIHANE, LEEVIKE, VARBLANE, LINNUD LENDAVAD LÕUNASSE, VIHMA SAJAB, MÜRISTAB, LÖÖB VÄLKU, PUNGAD PUHKEVAD, LUND SAJAB, TUISKAB, LUMEMEMM, LUMESÕDA, PORILOIGUD, SUUSATAMA, KELGUTAMA, RATTAGA SÕITMA, LUMESAHK, MURUNIIDUK, JÄÄ, JÄÄPURIKAD.
Eeltöö mänguks: lapsed on vaadelnud pilte aastaaegadest, kuulanud kirjanduspalu, vaadelnud loodust erinevatel aastaaegadel.

Mängu käik: Täna on meil külaliseks väike jänkuke, kes alles sündis ja suured jänesed hirmutasid teda külma talve eest, aga tema tahaks kõiki aastaaegu tundma õppida. Olete te teda nõus aitama? Mina aga tahan jänkule õpetada uue luuletuse:
Kellel neli kaunist kleiti?
Nurmel neli kaunist kleiti.
Sügis käsib halli kanda,
talv aga valge lubas anda.
Kevad kingib rohelise,
suvi kirjuõielise.
Väike jänkupoiss poetas teile posti sõnakaardid iga aastaaja kohta. Ise ta ei oska veel lugeda, teie aidake iga pildi juurde õige sõnakaart tuua ja nii saabki jänkupoiss aastaaegade kohta selgust. Lapsed võtavad postkastist sõnakaardid, loevad ja asetavad õigele kohale.
Mängu abil kinnistusid laste teadmised aastaaegadest, paranes lugemisoskus, tekkis soov kedagi aidata.

Õppemäng – Koosta lausetest jutuke.
Vahendid: nukud Tipp ja Täpp, mänguasjad karu ja linnuke. Sõnakaardid KIRJANIK UNO LEIES, TIPP JA TÄPP, JÄNESELE KÜLLA, MÄNGIME VINGERPUSSI, KUULA KARU ON ÄRGANUD, OTT ÄRKAS, OI IMET MIDA TA NÄGI, KÜLL AGA EHMUS, ÕUNAD MIS ÕUNAD, KARU OLI MURELIK, OLEN VIST SUVE MAHA MAGANUD, OKSAL LAULIS LINNUKE, OLI KA ILUS SUVI, ÕUNAD MIS OLID, NIIDIGA PUU KÜLGE SEOTUD, KAS SINA TEGID VINGERPUSSI, KÜLAKOSTIKS VÕTSID ÕUNU KAASA, KÕIK NAERSID, KARU RÕÕMUSTAS KEVADE ÜLE.
Eesmärk: Arendada lugemisoskust, mälu, luua rõõmus meeleolu.
Mängu käik: Õpetaja tutvustab kirjanduslikku pala dramatiseeringuga. Peale dramatiseeringut ütleb õpetaja, et Tipp ja Täpp tegid vingerpussi ja ajasid kõik laused jutus sassi. Teil on kirjataskus laused jutukesest, katsume nüüd üheskoos jutu tervikuna ja õiges järjekorras tahvlile laduda. Laps loeb ja õpetaja abistab jutu koostamisel

Õppemäng: Tunne koduloomi, loe sõna ja aseta õigele kohale.
Vahendid: võimalikult täpsed loomade kujutised, mis mahuvad peopessa, ehitusklotsid, sõnakaardid KOER, SIGA, KASS, LEHM, LAMMAS, HOBUNE, VALGE, KIRJU, PRUUN, ROOSA, MUST, HALL, LAUT, TALL, HEIN, JAHU, PIIM, JUUST, KOOR, KOHUPIIM, JOGURT, VASIKAS, PULL, KUTSIKAS, KASSIPOEG, VARSS, EMIS, PÕRSAS, LAKK, SABA, SARVED, UDAR, SILO, HEIN, VILL, LÕNG, JUUST, OINAS, MÄRA, TÄKK
Eeltöö mänguks: lapsed on käinud õppekäigul loomalaudas, hobusetallis, vaadelnud koduloomi piltidel ja mänginud loomafiguuridega. Õpetaja on ehitanud koos lastega lauda, kuudi ja talli.

Mängu käik: Õpetaja vaatleb koos lastega ehitisi ja ütleb, et loomad on vaja ööseks koju viia ja jagab igale lapsele ühe looma. Lapsed istuvad ringis käed selja taga ja peavad mõistatama, kelle nad said. Looma ära tundnud viivad selle õigesse hoonesse. Õpetaja ütleb, et postkastis on lastel iga looma kohta midagi kirjutatud. Laps võtab sõnakaardid ja viib need õige looma juurde. Kui lapsed on ülesande täitnud, loetakse kõik sõnad koos lastega üle ja asetatakse eksimuse puhul õigesse kohta.

Mängu kaudu arenes laste lugemisoskus, kinnistusid teadmised loomade välimuse, toitumise ja kasulikkuse kohta. Lapsed armastasid seda mängu sageli mängida. Samalaadne mäng on mul tehtud metsloomade, lõunamaa- ja põhjamaa loomade kohta.

Õppemäng – Tunne majas töötavaid inimesi

Vahendid: Pilt lasteaia töötajatest, sildid töötajate nimede, rühmade ja kabinettide nimetustega.
Eesmärk: kinnistada lugemisoskust, teada õpetajate ja rühmade nimetusi.
Mängu käik: Me oleme teiega tutvunud meie majas olevate ruumide ja seal töötavate inimestega. Täna ma tahaksin teada kui palju te mäletate ja keda te meie maja inimestest tunnete. Mul on laual majas olevate ruumide nimetustega sildid. Sinul on kirjataskus ühe töötaja nimi. Võta see nimi ning aseta õige ruumi juurde. Selleks sa pead lugema ruumi nimetuse ja ka sildilt töötaja nime. Laps toob ja loeb kõvasti ning asetab lauale õige sildi juurde. Teised lapsed mõtlevad kaasa ja ütlevad kas silt sattus õigesse kohta. Laps näitab pildil selle töötaja kelle nime sildilt leidis.

Pedagoogilist kirjandust on viimastel aastatel väga palju ilmunud ja sellest on töö korraldamisel suur abi. Mulle meeldib aga palju mänge ja mänguvahendeid ise välja mõelda, sest huvitav on näha, kuidas need lastele meeldivad, palju nendest õpetamisel kasu on.
Need õppevahendid, mida ma oma töös tutvustasin on küll laste heakskiidu ära teeninud. Töös kirjeldasin ma ainult mõnda õppemängu, aga neid on tunduvalt rohkem ja iga õpetaja suudab neid ise juurde mõelda.

Kasutatud allikmaterjalid:
1. Laps ja lasteaed
2. Lasteaiaõpetaja käsiraamat AS , 2005.a, Lehte Hainsalu, Piret Tagel
3. Salmitark, Tartu 2006.a, Edna Vahter
4. Teeme koos lapsega, Pere ja kodu 2005.a, Kadi Lukanenok, Tiiu Tammemäe
5. Lugemismängud, Koolibri 2006.a

Vaata pilte

Meida Sune
Sõmeru lasteaed Pääsusilm

1 thought on “Lõngapallidega lugema”

  1. Väga hea idee,õpetada lõngapallidega lugema ja postkastid on suurepärane võimalus suhtlemiseks lastega ja ülesannete andmiseks.mida kodust tuua või milline töö lõpetada.
    Ülle

Leave a Comment

2 + 5 =
Please leave these two fields as-is: