Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Talumajast kaltsuvaibani

Huvitavat meisterdamist pakub Reet Nõulik

TALUMAJA
Valmistatud laste kasvatamise ja remondi jääkmaterjalidest.

Materjal ja töövahendid

titevoodi või mänguaia pulgad seinteks, vineer või tugev papp laeks ja katuseks, 5 – 7 pulka katusesõrestikuks, spoonitükke katusekatteks ja uksekatteks, liistujupp katuseharjaks, 4 kandilist pulka vundamendiks, vana plastiliini ja liivakastiliivast sõelutud kivikesi vundamendi katmiseks, tugevat läbipaistvat materjali (pakendid vm. ) ja tikke akendeks, savi korstnaks.

Lisaks vajad saagi, nuga, mõõdulinti, PVA- liimi, kleeplinti või maalriteipi, kruvisid ja akutrelli või naelu ja haamrit ning ehk ka üht abistavat meesterahvast. Valmistamine

Tee maja plaan – kuhu ja kui suured tulevad uksed, aknad.

Mõõda pulgad ja sae juppideks, arvestades osad pulgad akende – uste võrra lühemaks. Pulkade otstest sobivale kaugusele lõika noaga süvendid, et saaksid tõelise tapitud palkmaja.

Pane pulgad seinteks kokku, vajadusel võid seestpoolt kindlustada vertikaalpulkade ja kruvidega redeli põhimõttel.

Mõõda ja sae parajaks vundamendipulgad ning koksi need kokku raamiks, millele kinnitad seinad.

Mõõda lae- ja katusevineerid ning sõrestikuks vajalikud pulgad, kasutades ka katse- eksituse meetodit. Lagi võib majast veidi kitsam olla, et katus väga laiaks ei kujuneks. Arvesta katuseräästa laiust!

Kata katus spoonitükkidega, alustades räästaservast. Iga järgmine tükk peab eelnevat pisut katma, samuti iga järgnev rida eelnevat umbes poole rea jagu.

Määri PVA- d poole või terve rea tarbeks vineerile, lao spoon peale ja rea lõpetuseks teip või kleeplint kogu rea ülemise osa ulatuses, sest niiske spoon kipub muidu lahti kaarduma. Nii edeneb asi kuni katuseharjani.

Kui ka teine katusepool kaetud, võid kleepida katuseharja nurkliistust või kinnitada selle hoopis kahepoolse teibi või kleepmassiga. Äkki kõlbaks kahepoolne teip ka spoonile PVA – st paremini?

Vooli katusele savist vm. korsten.

Kata vundament paksu plastiliinikihiga ja suru sellesse liivast sõelutud kivikesed.

Trepi võid nikerdada pulkadest, klotsidest, tikutopsidest või panna astmeks sobiva kivi. Jääb veel mõõta ja liimida sobivale aknamaterjalile tikkudest aknaraamid ning suruda need aknaaukudesse ja kinnitada teibi või kleepmassiga.

Uksepapike kata samuti spooniga, pane vajutuse alla, mõtle välja käepide ( nahariba, pisikesest puutükikesest papinaelaga kinnitatud pöör, knopka vms). Papp ukse tegemiseks mõõda 1 cm laiem ja peale spoonimist murra see servake tagasi nii, et saad ukse nt. kahepoolse teibi või naelte – kruvidega kinnitada ukseaugu servale. Nii käib uks ka lahti.

Valmis!

Laste abi saad kasutada katuse katmisel ja vundamendi valmistamisel.

Pööningule pane heina, mille seest saavad piiluda pisikesed päkapikud, hiired, tibud, linnukesed, ämblikud jne. Piilupäkapiku nägu võib ka aknast paista. Haljastuseks kõlbavad plastiliini sisse torgatud oksad, papirullist ja värvipaberist meisterdatud kased, õunapuud jne.

Arenda teemat : kaev, veski, pulkaed, traatskeletiga tekstiilist talupere, looduslikust materjalist loomad jne.

Pikka meelt ja tegemisrõõmu !


LAEOKS

Oks kaunistab ruumi aastaringselt ka ilma igasuguste lisanditeta, kuid lausa kutsub enda külge midagi riputama. Riputisi on tunduvalt rohkem kui riputajaid, sest ideed ju muudkui tulevad.

Meie oksakaunistused läbi aastate:

Klaaspärlikett, suletupsud, valge karra jupid ümber oksa keeratult, lehviktiibadega paberleevikesed, sügislehed ja leheketid, ribastatud joogikõrred ( jäta üks otsake terveks), tühjad värvitud munakoored, paberist munad, munast kooruvad tibud, jänesed, linnud, kevadlilled, vihmapiisad, päkapikud, inglid, erinevatest materjalidest lumehelbed, laste muudki meisterdus- ja kleepetööd, olgu ruumilised või tasapinnalised jne.

LOSS

Materjal ja töövahendid

3 lehte kartongi, klammerdaja, käärid, ( liim ), kaunistamiseks kas viltpliiatsid , värvid, kleepsud vms.

Valmistamine

Võta 2 kartongi korraga ja murra nende otsad 4 cm mõlemast servast tagasi ning murtud servadest pool, s. t. 2 cm omakorda tagasi.

Vaata ise, kas akende – uste joonistamise ja kaunistamise ning lahtilõikamise töö teed enne või peale voltimist.

Nüüd võid servad kokku suruda ( liimida ) ja 3 – 4 klambriga klammerdada. Katusekartongil võid räästaservad laineliseks lõigata, sest tervest kartongist volditud katus varjab lossi ülemist osa. Võid katuse teha ka pikkupidi pooleks lõigatud kartongist.

Murra katusekartong pikkupidi pooleks, siis mõlemad tekkinud pooled omakorda murdejoonest ehk katuseharjast 3 cm sissepoole. Katus jääb lossile lahtiselt peale.

Vahvaid losse !

KALTSUVAIP Väga väärt tegevus peenmotoorika arendamiseks, kusjuures on efektne!

Materjal ja töövahendid

Pikk paber kollektiivse töö aluseks või formaat A4, kui iga laps teeb oma tööd. Hiljem võib kõik vaibad ikkagi üheks kleepida. Sel juhul peaks üks töö ots paar sentimeetrit liimimise jaoks paljaks jääma.

Erinevaid riideribad, käärid ja liimipulk – ongi kõik

Valmistamine

Lõigata ~ 4 cm laiused riideribad (võib jätta ka koduseks tööks).

Tee umbes 10 cm paberit ette liimiseks. Ära liimiga koonerda!

Pane liimile riideriba esialgu suhteliselt siledalt.

Nüüd küüned konksu ja näpista riba otsast lõpuni peenikeseks ja kortsuliseks. Kui mõni karvendav servake väga välja turritab, peida see vastu liimist paberit.

Vajuta riie peoga kinni ja võta järgmine ribake. Vajadusel pane veel liimi.

Ära jäta paberit riide vahelt paistma, siis on kaltsuvaip korralikum ja ehtsam.

Vaiba ääred lõika siledaks.

Otsad võid augustada ja kinnitada sinna lõngast narmad või leiad hoopis parema variandi.

Lõika ja näpista terviseks!

Reet Nõulik,
Tallinna Kannikese lasteaia õpetaja

1 thought on “Talumajast kaltsuvaibani”

  1. idee on väga hea.kaltsuvaiba kudumine ,kui selline on, üldse väga vahva.lastele pakub kindlasti palju rõõmu.

Leave a Comment

15 + 7 =
Please leave these two fields as-is: