Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Alusel riietamis- ja nööpimisnukk Maripilt 2 Nukk (pilt 1, 2) sai valmistatud kolm aastat tagasi sõimerühma lastele, et nad saaksid harjutada nööpimist, trukkide avamist-sulgemist, tõmbluku avamist-sulgemist (pilt 3) ja krõpsude kinnitamist (pilt 4, 5). Nuku abil saab õppida tundma kehaosade nimetusi, riietusesemete nimetusi (pluus, seelik, mantel, müts, saapad) ja riietumise järjekorda. Et nukul on jämedast nöörist patsid saab harjutada ka nööride sidumist ja patsi punumist (pilt 6). Nuku valmistamisel on kasutatud erinevaid materjale, et lapsed saaksid katsudes eristada kangaste omadusi (pehme, kare, triibuline, libe, siidine). Kuigi nukk on kasutusel rühmas juba kolm aastat, leiavad lapsed ikka veel selle riiulilt üles ja mängivad sellega iseseisvalt. Ja kui mõni laps on hädas paelte sidumise või nööpimisega, on hea lapsel nuku peal seda harjutada.


pilt 3 Nuku valmistamiseks läheb vaja:


joonis 1

 • Õmblemisoskust ( või abivalmis lapsevanemat)
 • Sik-sak pistega õmblusmasinat
 • Tugevamat kangast nukule aluskangaks (minul valmismõõdud 30×48 cm)
 • Tugevamat vaheriiet
 • Erinevaid kangatükke (parem mittevenivaid materjale) ja veidi mahulise vatiini tükke
 • Krõpsupaela (~15 cm)
 • Jämedamat puuvillast nööri (~3 m)
 • 20 cm pikkust alt lahtikäivat tõmblukku (võib kasutada ka kasutatud titeriietelt harutatud lukku, kui nii lühikest poest ei leia või siis, ise uus lukk lühemaks teha)
 • 3-4 trukki
 • Eri suuruses nööpe (4-8 tk)
 • Veidi pitsi, kantpaela või muid kaunistusmaterjale
 • Pappi või kartongi, klammerdajat
 • Loovat lähenemist
 • Veidi vaba aega


pilt 4 Nuku valmistamist alustasin kavandi joonistamisest ja riiete väljamõtlemisest.. Kavandiks võib kasutada ka mõnda paberist riietamisnukku, mida erinevad kirjastused on välja andnud (nt mõni aeg tagasi ilmunud Kirilille kirjastuse pabernukku Julia (pilt 7). Pabernuku pealt kopeerimine teeb nuku ja riiete valmistamise lihtsamaks, kuigi pildilolevaid nukke peab maha joonistama nii, et mõlemad käed oleksid nukul kõrval .


pilt 5 Siis kinnitasin alusriide tugevamale vaheriidele (või liimiriidele) ja kantisin servad (või palista).

Kavandi järgi lõikasin välja nuku keha nahavärvi kangast, (puuvillasest kortsuriidest). Lisasin käte ja jalgade alla kihi mahulist vatiini, et need alusest veidi kõrgemaks jääks. Kinnitasin keha (koos vatiiniga) nööpnõeltega alusriide külge ja õmblesin tiheda sik-sak õmblusega alusriide külge.


pilt 6 Nuku pea lõikasin tegelikust suurusest 1-1,5 cm suurema, et ruumilisust tekitav vatiin ikka ära mahuks. Tegin valmis nuku silmad, suu ja nina. Need võib teha tikkides, aplikatsiooni kasutades või hoopiski nööpidest- võimalusi on mitmeid. Seejärel õmblesin pea keha külge, õmblemist hõlbustab sisseaetud krookniit, mis aitab ka vatiini ära mahutada. Juuksed tegin nukule jämedast puuvillasest nöörist. Lõikasin nöörist ~25 cm pikkused jupid ja kinnitasin 6 ühele ja 6 teisele pea poolele, tukaks harutasin üles jupikese nööri, lõikasin lühemaks ja kinnitasin need pea keskmisele osale. Algul kavatsesin pea teha nn sukanäotehnikas, kuid kartsin, et see ei pea pidevale mängimisele hästi vastu. Kuid võib ju proovida, kellele see tehnika tuttav on.


pilt 7 Oma nukule tegin selga sitsiriidest pluusi pitsilise krae ja varrukatega. Hõlmad on kinni õmmeldud keha külgedele, (õlgadest lahti) ja suletavad 4 väikese nööbiga. Hõlmadeks lõikasin 4 ühesugust tükki (joonis 1) ja lahtiseks jäävad servad õmblesin pahupidi poolelt omavahel kokku ehk puhtaks. Nööpaugud tuleb ka enne nuku külge kinnitamist valmis teha. Pluusi varrukad õmblesin nuku käte külge kinni. Kui hõlmad valmis said, kinnitasin need tiheda sik-sak õmblusega nuku keha külgedele (pilt 8).


pilt 8 Nööbitava seeliku tegin peenetriibulisest velvetkangast. Värvel on kanditud ja lahti jätsin ainult pealmise e nööpaukudega poole. Seelikul on kaks krõpsuga suletavat klapiga taskut. Alläär on puhtaks õmmeldud siidipaelaga ja kaunistuseks lisasin pisikese liblika (kaunistuspael Abhakani poest). Seelik on kinnitatud nuku jalgade välimistele külgedele ja nööpidega seelikupool värvli ülemisest servast vöökohale.


pilt 10 Õueriieteks tegin nukule mantli, mütsi ja saapad. Need on valmistatud tepitud materjalist, mille üks pool on siidine (pilt 10) ja teine pool fliisist. Nii polnud vaja teha voodrit, ääred tegin üle overlokk- õmblusega. Mantlil on tõmblukk, karvane krae ja taskud, mis on kinnitatud trukkidega. Taskuid saab ära võtta ja tagasi panna. Ka mütsil on trukk mida saab avada ja sulgeda. Saapad kinnituvad krõpsudega nuku jalgade külge. Ääristatud servadesse õmblesin kitsad (~7mm) krõpsupaelatükid ja märkisin ka alusele krõpsude vastaspoolte kohad ning õmblesin krõpsud alusriide külge (pilt 11).


pilt 11 Kui nukk oli valmis õmmeldud, kinnitasin selle klammerdajaga kartongile ja vahva mänguasi oligi valmis.

Nukule võib ka rohkem riideid teha, kuid sellisel juhul peaks ka särgi ja seeliku tegema äravõetava ja jälgima krõpsude asukohta.


pilt 12 Kõigile jõudu ja nuputamist soovib Tiina Kaljumäe Tartu lasteaiast Triinu ja Taavi !

1 thought on “Alusel riietamis- ja nööpimisnukk Mari”

 1. Suurepärane ja väga vajalik mänguasi.Proovin ka ise sellisega toime tulla.Ise pakuksin välja idee alustele kleebitud laste kingad. krõpsudega,paeltega ja pannaldega.Sõimes on populaarsemad paelte ja krõpsudega.Peale selle on nad kenad seina kaunistused,sest alused on eri värvi.Soovin edu edasiseks!

Leave a Comment

15 + 15 =
Please leave these two fields as-is: