Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Vägivallatu suhtlemine, mis toob rahu sinu maailma

Vägivallatu suhtlemise aine, mis toimus e-õppe vormis, oli minu jaoks uudne ja kogemuslik.

II kursuse lõpus mõtlesin, et võtan ühe ainena e-õppe, kuna see toimub arvutipõhiliselt ja kohal käima ei pea. Endale jääb rohkem aega ja saab rahulikult  rahulikult tööl käia. Ma ei kujutanud ettegi, mis ainega on tegemist.

Sissejuhatavasse loengusse tulles üllatusin väga. Kõik toolid olid ringikujuliselt asetatud ja mõnus soe õhkkond. Mulle jäi silma õppejõu lihtsus, tavapärasus ja siirus. Õppejõu kõndimine ja rääkimine sellest, mis  tundeid VVS meis tekitab oli minu arvates nii uudne ja tore. Tekkis tunne, et valisin õigesti.

Mulle meeldib oma tunnetest rääkida ning neid analüüsida ja eriti siis, kui keegi  juhendab. Ma olen alati tahtnud ennast väljendada nii, et mind kuuldakse ja kuulda võetakse. Minu arvates on nii raske ennast kuuldavaks teha, kui inimesed on   valmis ainult oma tunnetest rääkima ja neid sinu tunnetega võrdlema. Ma soovin, et mind lihtsalt kuulatakse vaikides, arvestades minu tundeid ja mõtteid. Ma ise tahan ka alati oma tundeid võrrelda teistega ja sarnasusi leida, kuna usun, et inimesel on kergem,  kui teab, et teistega on samu asju juhtunud. See aine andiski mulle võimalus leida iseenast ja mõista teisi veelgi paremini, samas vältides konflikte ja leida rahumeelseid lahendusi.

Marshall B. Rosenbergi raamatut „Vägivallatu suhtlemine”  lugedes tundsin rahuldust. See raamat oli nii hea, puhaste mõttelendudega – mu öökapiraamat. Seda raamatut lugedes, iga nädal üks peatükk, et üks harjutus ära teha, andis mulle palju. Ma sain siit raamatust häid mõtteid ja lõike, mida lugesin õhtuti isegi oma elukaaslasele ette, et ta tunneks seda sama, mis minugi sees oli. Minu sees oli värskus ja kergustunne, et saab inimesi ka kõige lihtsamatel viisidel mõista ja neile oma vajadusi kirjeldada. Ma sain VVS käigus nii palju uut teada –  mu teadmiste pagas sai mõne võrra raskemaks.  Kõige rohkem meeldis mulle R. Bebermeyeri laul „Andmine”, mille ridasid loen praegugi:

Ma tunnen, et saan kõige rohkem siis,
Kui minult võetakse vastu –
Kui sa mõistad seda rõõmu, mida ma tunnen sulle andes.
Ja sa tead, et ma ei anna
Selleks, et sinust võlglast teha,
Vaid selleks, et elada armastuses,
Mida sinu vastu tunnen.

Bebermeyeri laulusõnad olid midagi sellist, mida peaks iga inimene lugema. Mina annan südamest kõigile oma lähedastele endast kõik ja ma ei ootagi, et  saaks midagi vastu, tahan vaid nende elu rikastada, kalli inimese ellu rõõmu tuua. Samas, kui ma näen hätta jäänud inimest ja kui minul on võimalik teda aidata, siis teen seda suurima heameelega. Ma tunnistan, et VVS aine käigus jäin ma hätta – ajahätta. Ma pole varem õppinud midagi e-õppe käigus ja sellepärast tuli ette, et unustasin paari nädala harjutused tegemata. Aga ma võtsin ennast kätte ja II semestril olin juba kibe käsi, et iga nädal üks ülesanne ära teha.

See aine võiks olla kohustuslik, see annab nii palju meie hinge ja mõttemaailma, et seda  vajaks lausa iga üliõpilase süda.

Minu käitumine otseselt ei muutunud , aga oli suur huvi neid iga peatüki lõpus olevaid vvs praktikas lugusid läbi proovida. Ma tahtsin teada, kas need ikka vastavad tõele ja kas tõesti, kui ma nii rahulikult ja arusaadavalt suhtlen ja ennast väljendan,  saab kõik inimsuhetes korda. Ma ütlen ausalt, et see isegi aitas. Ma katsetasin seda oma elukaaslase peal, kui olime tülli läinud ja ma püüdsin lahendust leida, mis rahuldaks mõlemaid osapooli. Ma jäin meie tüli puhul rahulikuks ja tahtsin teada, mida mu elukaaslane minult ootab. Ja see tõesti aitab, kui ma tean, mida minult soovitakse. VVS on kasulik, kuna seda saab kõikjal rakendada – sõpradega koos olles, poes, lasteaias, võrrastega suheldes jne. VVS kasutades oma iga päevases elus pääseme stressist ja depressoonist, mis tekib, kui oleme vihased, ärritunud ja üle mõelnud.

VVS aitas mul jääda erinevates olukordades rahulikuks, kus muidu oleks plahvatanud pomm. See aitab meil kasvada paremaks inimeseks.

VVS aitab kõiki inimesi ja see sobib kõigile. Ma arvan, et väga tähtis selle aine puhul on ennast avada ja analüüsida. Ma usun, et iga inimene tahab rahu oma maailma ja seda aitab empaatia treenimine. Ma võin tulemusteks lugeda seda, et olen praktiseerinud VVS oma sõprade, pere ja elukaaslase peal ja see toimib. Ma olen täiskasvanueas hakanud rohkem mõtlema sellele, et minu ümber valitseks rahulik ja harmooniline keskkond. Ma proovingi seda endale luua, kuna tulemuseks on hea aura ja mõnus olemine.

VVS aasta andis palju ja rohkemgi veel. Õppejõu empaatiline suhtumine meisse ja meie muutumine  oli väga hea, süstis minusse positiivsust. Kindlasti tuleb ennast edasi arendada.

Piia Paju

Merikese kommentaar:

Tänud Sulle, Piia, jagamast!

Mind rõõmustab lugeda, kuidas mina ja minu olemus Sulle mõjusid – see on mulle väärtuslik tagasiside ja meeldetuletus, et see, mida teeme ja ütleme ning kes me oleme, mõjutab inimesi meie ümber! Samuti on mulle väärtuslik Sinu tagasiside ruumi paigutuse ja õhkkonna kohta – arvasin, et see on koolides tänapäeval tavaline! >;) Tähstan, et see oli toetav ja turvaline meie esimese tutvuse ja ühenduse loomisel! Tunnen tänulikkust ja uhkust Sinu üle, et Sa valisid seda meetodit kasutada ka oma partneriga ning et see teid aitas! Minu kogemuse kohaselt võib lähedaste inimestega olla kõige keerulisem vvs meetodit kasutada!

Kui tunned huvi vvs-i õppimise jätkamise suhtes, siis hoia silm peal kodukal www.empaatia.ee.

Kui soovid leida toetust ja hingekosutust selle elamiseviisi sügavamalt oma ellu lõimimisel, siis võid ühineda Empaatiklubiga, mis saab kokku Tallinnas iga kuu 1. ja 3.kolmapäeval kell 18-20. (täpsem teave samuti www.empaatia.ee)

Kui soovid oma aega ja energiat pühendada vvs-i jagamisele ja õpetamisele lastele, lasteaednikele ja lapsevanematele, siis võid liituda „pesahariduse“ projekti mees/naiskonnaga! (võta minuga ühendust, et oma soovist teada anda)

Leave a Comment

12 + 9 =
Please leave these two fields as-is: