Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lastel pole lihtne

Lapsed lähevad järjest närvilisemaks, eriti siis, kui lasteaias suured rühmad ja vanemad neid ka suvel asenduslasteaeda toovad. On lapsi, kel polegi suvepuhkust või on see hästi lühike.

Märkiviskamisel läks kuuene Tõnis nii endast välja, et ütles üsna krõbeda sõna. Küsisin, kes tal niiviisi kodus räägib. Poiss teatas, et mõlemad vanemad. Isa pidavat emale halvasti ütlema ja ema ütleb samamoodi vastu. Raske juhtum. Väikevend on kaks ja pool, suurem kuus. Poiss läheb aasta pärast kooli ja on päris närvipundar, karjub pallimängus sõprade peale, läheb kergesti endast välja ja tormab kallale.

Kord õhtul isa oodates ütles Tõnis: “Kahju, et vanemad tulevad iga päev nii hilja järele, eelmisel aastal saatis isa vahel sõbra, siis sain  varem koju.“

Merily ja Miia ema ei käigi tööl, isa teenib piisavalt, kuid lapsed tuuakse ka suvel lasteaeda. Neid pole näha vaid siis, kui on spordilaager.

Neljane Aksel jonnib pikalt ja põhjalikult, kui suure autoga mängida ei saa, aga rahuneb üllatavalt kiiresti, kui ta  sülle võtta, laulda ja  kiigutada.

Tähelepanu vajavad kõik lapsed, mõni väljendab seda teiste kiusamisega, mõni poeb lihtsalt külje alla, et tee mulle pai.

Kolmene Margaret tuleb ligi, müksib peaga nagu kitseke. Kui kallistused ja paitused kätte saadud, lippab ta teiste juurde mängima. Tema tundeaku on laetud ja meel rõõmus.

Kuuene Marek käristab kohe hommikul rühma tulles ühe raamatu katki, ilma põhjuseta, ei hooli sellestki, et rühmas on uus õpetaja, keda ta varem näinudki pole.

Marek   äigab Triinule vastu pead  selle eest, et tüdruk tema eest ütleb, kus Mareki voodi on. Marek on aga väga innustunud, kui õpetaja temaga palli mängib, koduste vastu huvi tunneb ja ka enda elust räägib, eriti ajast kui oli ise veel väike laps.

Järjest rohkem tuleb lastele uusi mänge välja mõelda, kuna ise nad endale  sobivat tegevust ei leia. Siis öeldakse, et hüperaktiivne. Tegelikult on igal lapsel oma huvid olemas. Oskusliku suunamisega, õige režiimiga, kuid eriti tähelepanu osutamisega, ärakuulamisega, lapse individuaalsusega arvestamisega saame mustermudilase.

Ülle Tõnumaa

Leave a Comment

12 + 5 =
Please leave these two fields as-is: