Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Kes elab metsa sees?

 

Talv on imeilus ja põnev aastaaeg: mõistatuslikud jäljed lumel, lumemütside  alla mattunud puud, lõkketuli  soojendamas jahedaks tõmbunud käsi, salapärased  metsahääled jne. – kõike seda saime nautida Lilli Looduskeskuses, osaledes talveprogrammis: ”Kes elab metsa sees?”

Viljandi lasteaed Krõlli perel on suur rõõm olnud viibida paljudes looduskaunites kohtades, õppides tundma ja hoolima rikkusest meie ümber, teha seda erinevatel aastaaegadel ja kõike tänu KIK-i toetusele.

loe edasi…

Seekord oli eesmärgiks tutvuda erinevate loomade talveeluga, uurida nende jälgi ja nautida kaunist talvist loodust, vaadelda seda hoolikalt, et  kujutada seda siis oma joonistustes.

Talvetaat oli meile igati toeks – eelneval ööl oli maha sadanud kohev lumi, mis tegi looduse imekauniks. Sõit algas varahommikul ja kohale jõudes võttis meid vastu Lilli Loodusmaja lahke perenaine Ly.

Alustuseks mängiti tutvumismängu ja iga laps võttis endale enne loodusrajale minekut uue nime. Metsarajale asusid Karl Karu, Janeli Jänes, Anete Angerjas jt. ning koos  hanereas suundutigi jälgede otsingule.

Vaatamata värskelt sadanud lumele ( loomad hoiduvad värkskele lumele jälgede tegemisest, sest nii annavad nad endast märku ju oma vaenlastele) nägime palju jälgi: toiduotsingul hiire, hiirt jahtiva rebase, üksiku metskitse ja metssea ning kiiresti vudiva orava jälgi.

Mets oli huvitav oma urgude ja põnev oma raskesti läbitavate radadega, ning igal pool puude küljes rippusid habesamblikud, mis andsid märku väga puhtast õhust.

Loomade söögimajakesse jäid maha laste poolt toodud söögivarud: kapsad, porgandid, leivaviilud, kartulid ja linnukestele terad.

Ja siis äkki avastasid lapsed  puude vahelt suitsu tõusmas. See oli  lõke, mille ääres oli onu Anti, kellel oli valmis pandud kuum taimetee ja grillimiseks oksad. Asuti hoolega grillima ja keha kinnitama. Ennast pisut  lõkke ääres soojendanud, asusid lapsed kuuldud  teadmisi kinnistama. Mängiti mänge, mis aitasid lastel meelde jätta mõningaid loomajälgi. Abivahenditeks olid kaardid, milledel loomad ja loomajäljed. Tagasiteel loodusmajja leidsime taas mitmeid loomajälgi, kuulsime palju huvitavat nende talvise elu kohta ja aitasime lahendada jälgedes peituvaid saladusi.

Loodusmajja tagasi tulles hakkasid lapsed huviga uurima ja eristama loomade sarvi. Kõige huvitamaks  pidasid lapsed suure põdrapulli sarvi ja hundi kolpa. Seejärel leidsid lapsed laudadelt suuri ja väikseid  käbisid, sammalt, puuoksakesi ja sellest kõigest tuli lastel meisterdada käbimehikesed.

Aeg oli veerenud juba  lõunasse ja soodne puhkepausiks. Sätiti end mugavalt patjadele ja vaadati koos huvitavat filmi metsloomade elust-olust.

Puhanutena tuli lastel veel täita väikesed töölehed, kus nad pidid määratlema erinevate loomade jälgi. Kõige lõpuks tutvusime vanade põnevate asjadega, mis puudutasid metsatööd ja metsniku ametit.

Nii oligi otsa saanud mõnus aeg  Lilli metsade vahel hubases loodusmajas. Unistus on tulla neile radadele ka kevadel. Tänasime pererahvast, kinkisime tänutäheks laste maalitud taldriku ja jätsime hüvasti. Ka perenaine avaldas lootust kohtumiseks ja meie lapsed olid kindlad:

„Tahame siia tagasi tulla, siin on väga põnev.”

Soovitame soojalt suunduda Lilli radadele, sest sealne looduskeskus on paik, mis ootab igal aastaajal sind külla, pakkudes kauneid elamusi, harjutades sind looduses õigesti toimima ja andes palju kasulikke teadmisi ja mis veel: pakub sulle hingamiseks imepuhast õhku.

 

Vanemõpetajad: Tiiu Rebane ja Urve Roots

  

1 thought on “Kes elab metsa sees?”

  1. Tore lasteaed, kus on hakkajad õpetajad. Jõudu ja jaksu kõigile, tehke ikka laste elu huvitavaks, jagage tarkusi ja viige neid ikka jälle loodusesse.Huvitav on lugeda teie ettevõtmistest. Jätkake samas vaimus.

Leave a Comment

8 + 4 =
Please leave these two fields as-is: