Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Seaduselünk keelab lastele hapnikukokteili

Kas hapnikukokteil on ravim, raviprotseduur või miski muu? Ametid ei suuda kokku leppida.

 Kahes Narva lasteaias soovijatele hapnikukokteili pakkumist alustanud OÜ Medicagrupp on oma tegevuse peatanud, kuniks riigiametnikud vaidlevad, kas nende tegevus on seaduslik või mitte

Möödunud aasta septembrist hakati ühes Narva lasteaias selleks soovi avaldanud vanemate lastele pakkuma kord päevas hapnikukokteili, millel on väidetavalt üldtoniseeriv toime. Kokteil valmistatakse mahlast, millesse juhitakse kontsentraatori kaudu õhust pärit hapnikku. Tiheda vahu saamiseks lisatakse väike kogus lagritsasiirupit.

Ettevõtte esindaja Nikolai Revutski sõnul hakkasid nad kohe uurima, kas selleks tegevuseks on tarvis mingeid erilisi lubasid või mitte. „Esitasime ravimiametile vee, hapniku ja lagritsasiirupi segu retsepti ning küsisime, kas tegemist on ravimiga,” sõnas Revutski.

Ravimiameti kolmeleheküljelisest kirjast selgub, et lagritsasiirupi puhul on määratletud meditsiiniliste näidustustena bronhiit ja bronhiaalastma, kuid ta ei kuulu siiski ravimite hulka, olles klassifitseeritud kui taimne droog. Ravimid pole ka vesi ja hapnik. „Seega ei kuulu ravimiameti pädevusse hapnikukokteili tootmist ja turustamist reguleerida,” seisab novembri alguses saadetud vastuses.

Kuigi hapnikukokteilid on võrdlemisi ammu tuntud kui hingamisteede vaevuste korral kasutatav abivahend, pole tema positiivset efekti piisavalt dokumenteeritud. Samuti puuduvad andmed negatiivsete toimete kohta. „On teada, et üldjuhul on hapnikukokteili tarbimine ohu­tu,” teatab ravimiamet ja jääb seisukohale, et otstarbekas oleks seada turustamisel tingimuseksvanemate kontroll ja/või kooskõlastus perearstiga.

Ilmselt siiski ravim

Järgmisena pöördus Medicagrupp veterinaar- ja toiduameti (VTA) poole, et tunnistada hapnikukokteil toiduks. VTA käis ettevõtte tegevust kahes Narva lasteaias kontrollimas ja tuvastas, et asi ei kuulu ka nende kompetentsi. Hinnanguliselt on tegemist ravimiga, seisab kirjas tervishoiuametile. Põhjuseks tuu­akse, et toidu märgistus ei tohi viidata haigusi tõkestavatele, ravivatele või leevendavatele omadustele ega eksitada tarbijat – retseptis seisab vesi, tegelikult kasutatakse mahla.

Nõupidamised ja valvas kontroll

•• Veterinaar- ja toiduamet on asjasse selguse saamiseks konsulteerinud sotsiaalministeeriumi, põllumajandusministeeriumi ja Tartu ülikooli kliinikumi lastekliinikuga. Sotsiaalministeerium on teatanud, et kuna tegemist on ravimeetodiga, siis pole see lasteasutuses lubatud. •• Tervishoiuamet plaanib oma kontrolli Narvas ülejärgmisel nädalal. Enne seda nad juhtumit kommenteerida ei soovinud.

•• OÜ Medicagrupp peab pausi otsuse selgumiseni.

Andrei Ivanov (pildil) OÜ-st Medicagrupp valmistab hapnikukokteili paari minutiga. Vahtu süüakse lusikaga.

 Eesti Päevaleht, 11.04.09.

 

 

 

Leave a Comment

2 + 2 =
Please leave these two fields as-is: