Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Värvinädal lasteaias

Esmaspäev

Uut nädalat alustan sissejuhatava muinasjutuga süngest ja pimedast maailmast enne värvide loomist. Toredaid mõtteid saab  ka Piibli esimestelt lehekülgedelt – loomislugu. Esitan lastele küsimusi, vestleme, arutleme, miks asjad, olendid on just seda värvi nagu nad on. Huvitav on teada saada, millised värvid on laste lemmikud ja miks (kõik värvid ei meeldi lastele ühtmoodi, eelistatakse kollast ja isegi must võib olla lemmikvärv). Selline „värvimaailma sisenemine“ võtab kaua aega, võib kuluda terve hommikupoolik ja jutu rääkimisest kaugemale ei jõuagi. Õue minnes saab vaadelda taevast koos kõige sinna juurde kuuluvaga – päike, pilved, erinevad värvitoonid.  Loodusliku veekogu olemasolu oleks käepärane vee värvimuutuste vaatlemiseks. Pealelõunal on hea anda lastele A3 suuruses paber ja guaššid ning teha algust.

Esimese värvina võiks kasutada sinist (taeva värvi) – lapsed maalivad sinise taeva, mis võib olla ka väga tumedates toonides. Hiljem saab lisada kuu ja tähed – öine taevas. Laps, kellel aega ja tahtmist, võib paberi alla ossa maalida mõne veekogu (nt. selle, kus suvel ujumas käidud). Valmis tööd jäävad järgmist päeva ootama.

Teisipäev

Teisel päeval täiustame taevast nende elementidega, mida me vaatlusel esimesel päeval nägime (kollane päike, kuu, tähed ). Kui pildil on ka veekogu, siis kollane rannaliiv. Samal päeval võik tegeleda veel mõne kollase asjaga – kasutada kollast palli hommikuringis, lugeda Sipsikust, kellele potsasid kollased ploomid pähe…

Kolmapäev

Kolmandal päeval läheb lugu põnevamaks, sest laual on kaks värvi – sinine ja kollane. Lastele juba tuttavad värvid ja lisaks veel segamisalus. Paberil on juba kollane päike (või kuu ja tähed) ja sinised taevas ja veekogu. Nüüd oleks vaja leida roheline , millega katta maapind ja silmapiirile ka pisuke metsariba maalida. Lapsed proovivad segada kaks värvi omavahel, saades tulemuseks vajamineva rohelise värvi. Segamine ei ole lihtne – igal lapsel tuleb isesugune roheline toon, kellel kollasema, kellel sinisema varjundiga. Selleks päevaks on maalimine  läbi. Maalimisele järgneb roheliste asjade vaatlus õues.

Neljapäev

Neljanda päeva hommikul vaatame lastega koos tehtud töid ja toimub arutelu – millise värviga sai alustatud (sinine) ja mida maalitud, milline oli järgmine (kollane) ja  millise värvi (rohelise) saime neid kahte värvi kokku segades.

Nüüd on laual veel üks värv – punane. Lapsed saavad valida, mida joonistada pildile  punase värviga (nt. punased lilled muru sees, punane pall rannas, puule punased õunad jne.). Päeva jooksul võiks laste tähelepanu pöörata ümbruses leiduvatele punastele asjadele.

Reede

Viiendal päeval on laste tähelepanu pisut hajunud, kuna töönädal  seljataga ja tegeletud on ühe ja sama tööga. Täna õhtuks peaks töö valmis saama, see teadmine pakub lastele põnevust ja ootusärevust.

Laual on taas kaks värvi, seekord kollane ja punane ning segamisalus. Lapsed saavad proovida, mis juhtub nende värvide segamisel. Tulemuseks on oranž – apelsini, mandarini ja tule värv. Lõpuks oleme jõudnud selleni, et tööle tuleb lisada veel viimane värv. Laps saab jällegi otsustada, mida joonistada – lõke või ujumisrõngas jne.

Õhtupoole võiks koos valmis töid vaadata – korrata üle värvid ning tuletada meelde, kuidas saime kahe värvi segamisel kolmanda värvi. Samuti korrata üle milliste värvide segamisel millise värvi saab (sinine ja kollane on roheline, kollane ja punane on oranž). Lõpetuseks võik lastega veel arutleda valmis tööde üle, piltidega seonduvaid lugusid jutustada. Kõikidest piltidest saab koostada väikese kunstinäituse, mida saavad imetleda ka need, kes rühma külastavad.

Kommentaar

Värvide teema on fantaasiaküllane ja rohkete võimalustega, eeldab põhjalikku läbimõtlemist ja ettevalmistust. Värvide teemat võib käsitleda ka mitu nädalat.

Eve Reinsalu, Tallinna Lasteaia  Pääsupesa õpetaja

Leave a Comment

10 + 10 =
Please leave these two fields as-is: