Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lugemispesa on oma koha leidnud Keila Vikerkaare lasteaias

MUUDETUD_Foto2Tallinna Ülikooli ja Eesti Lugemisühingu projekt LUGEMISPESA käivitus Keila Vikerkaare lasteaias 2006. aastastal. Selle aja jooksul on toimunud lisaks rühma lugemispesades mõnulemisele palju huvitavat.

Keila Vikerkaare lasteaia pedagoogid armastavad oma kasvandikele palju ette lugeda ning neile jutustada. Nii mina kui mitmed teised õpetajad, peavad tähtsaks igapäevastes õppetegevustes käpik- ja näpunukkude kasutamist. Lapsi julgustatakse ennast väljendama erinevates situatsioonides, tajuma jutustuse sisu ja tegelaskaraktereid. Dramatiseerimine ja lavastamine aitab kaasa lapse kõne arengule ning toetab neid maailmatunnetuseni jõudmisel.  Kaaslastega suheldes areneb lapse arutlusoskus ning sotsiaalne kompetentsus. 

Meie lasteaia rühmad kannavad erinevate muinasjuttude nimesid. Seepärast otsustati Lugemispesa töögrupi eestvedamisel seostada ka igal sügisel toimuvat sügisnäitust just muinasjuttudega. Eesmärgiks oli valmistada metoodiline materjal lavastusmängude mängimiseks (erinevad muinasjutukomplektid nõelvitimistehnikas).

MUUDETUD_Foto1Tublide õpetajate ning õpetajaabide käte läbi valmisid näitusele 12 muinasjuttu, mis kõik olid seotud sügiseste kompositsioonidega. Kasutati looduslikku materjali, nagu kastanimunad, tammetõrud, kivid, samblikud, mustikavarred, marjad, erinevad puuoksad ja kapsas. Kompositsioonid olid seotud muinaslugude sisuga. Juurde lisati vilditud tegelaskujud, kes olid suurepäraseks osaks tervikust.  Lisatud oli kas vastav raamat, kokkuvõttev tekst või jutustus. Väga populaarseks osutus L. Tolstoi muinasjutt „Kolm karu“. Oma nägemuse ja kujunduse just sellest loost tõid välja tervelt kolm rühma. Edaspidi saab rühmades lavastada muinasjutte „Muna“, „Naeris“, „Kakuke“, „Tare-Tareke“, „Kolm põrsakest“, „Konn ja kurg“, „Muinajutt vaprast jänesest, Pikk-kõrv-Kõõrdsilm-Tuttsaba“, „Konn ja talv“ ning „Sokikoll Flusi“.

MUUDETUD_Foto3Meie maskotiks on Jutulind, kes võtab osa lasteaia erinevatest üritustest, nagu tarkusepäev, jutuvestmine, luulekonkursid, vajadusel on ta osaliseks näidendites. Suureks sõbraks saanud Jutulind ei saa aga iga päev laste juures viibida. Igal aastal valitakse lasteaia parim lugemispesa, kus rändauhind Jutulind jälgib laste tegevust terve aasta jooksul. Lasteaia parimate pesade tunnustuse on saanud aastatel 2006  Merineitsi rühm, (õp. Malle Alter ja Juunika Teesalu), 2009 Naksitralli rühm, (õp.Merike Oldekop ja Tiiu Langeproon), 2010 Pipi rühm, (õp.Kaire Källo ja Svatlana Balta) ja Metsluikede rühm (õp.Heli Iljašenko, Liia Aas, õp.abi Eha Aasoja) ning 2011 Pöial-Liisi rühm, (õp.Jana Põlluvee ja Ringa Kedelauk, õp.abi Natalja Värä).

Keila Vikerkaare lasteaia õppe- ja kasvatustegevus on kavandatud muinasjutu ja mängu kaudu. Arendavas kasvukeskkonnas omandavad lasteaialapsed oskuse koos töötada, loovalt mõelda ja sõbralikult suhelda.

 

 Keila Vikerkaare lasteaia õpetaja Jana Põlluvee, Lugemispesa töögrupi juht.

MUUDETUD_Foto4

Leave a Comment

12 + 3 =
Please leave these two fields as-is: