Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Toimekas sügis Alasniidu Lasteaias

Uus õppeaasta algas Alasniidu Lasteaias põneva maakondliku projektiga, täpsemalt oli projekti nimeks „Õueseiklus 2012 Harku Vallas ja Tallinnas“. Projekti rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus  ning seda viisid läbi Alasniidu Lasteaed ja Matkaklubi Kriss-Sass-Saa. Projektijuht oli Alasniidu Lasteaia liikumisõpetaja Urve Kukk.  Õueseikluse eesmärk oli õpetada märkama lasteaia lähiümbruse looduskeskkonda, pakkudes avastusrõõmu, looduselamusi ja seiklusi. Teha koostööd ja vahetada kogemusi projektist osavõtvate lasteaiatöötajate vahel, millega toetatakse õpetaja professionaalset arengut. Väärtustada Tallinna ja Harku Valla looduskeskkonda, tuues esilekodukoha looduses liikumise võimalused. Õppetöö toimus õues ja põhines aktiivõppe mängulisel meetodil. Projekt lõppes toredate pereüritustega lasteaia hoovialal, mis olid vaatamata ilmale toredad ja lõbusad.

Mida põnevat ette võeti?

Tarkusepäeval sõitis meile külla õueseikuste maskott Kriss-Sass-Saa ning kutsus kõiki lapsi õueseiklusest osa võtma. Et seiklus parajalt põnev tuleks jagas maskott igale rühmale luupe ning kompasse ja ühiselt püstitati lasteaia õuealale väike ilmajaam. Nüüd ei jäänud muud üle kui tõmmata kummikud jalga ja minna õue õppima. Emmedele, issidele vaatamiseks ja lugemiseks oli rühma seintel õueseikluse kava.

5. septembril tähistasime Alasniidu Lasteaia esimest sünnipäeva. Pärast hommikust sünnipäevatortide meisterdamist oli kõikidel rühmadel ülesanne  õueseikluskuu raames otsida  looduses leiduvaid esemeid, millega saab tekitada erinevaid hääli ja helisid. Ütlus, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab on täiesti õige. Lapsed suutsid oma fantaasiat ja loovust kasutades leida ja leiutada väga huvitavaid helitekitamise  nippe ning huvitavaid nimetusi oma pillidele. Looduspillide kontsert päädis tordisöömisega.

Tänu valla töötajatele, lasteaia juhtkonnale ja ehitajatele sai Alasniidu Lasteaed sünnipäeva kingituseks kaks lisa rühma. Alates 17.sept. 2012 on Alasniidu Lasteaia teine, väike maja avatud 32-le lapsele. Majas on kaks rühma ja mõlemas on lasteaiakohti 16 lapsele.  Rühma nimede valikul jätkati traditsiooni, ka siin on rühmad saanud oma nimed lillede järgi. Harkujärve lähedusest tingituna valiti kahele uuele rühmale veetaimede nimed; Luigelill ning Kukesaba. Filiaal on ideaalne kohanemise keskkondkodust tulnud kolme aastastele lastele, kuna laste arv rühmas ja maja on tavapärasest väiksemad. Majas töötab hetkel kolm rühmaõpetajat, kaks abiõpetajat ning majaperenaine. Toitu valmistatakse suures majas ja toimetatakse õigeaegselt ka väikesesse majja. Kuid selleks, et Harkujärve külas nukralt tühjaks jäänud lasteaias saaks jälle kuulda laste naerukilkeid, kulus planeeritust rohkem raha, aega ja energiat, kuid asi on seda väärt. Tänaseks päevaks on vanast väikesest majast saanud kaasaegse sisustusega soe, avar ja hubane lasteaed.

Kui sünnipäev ning väikse maja soolaleivapidu sai peetud jätkus põnev õueseiklus, sedakorda toimus lasteaia loodusõpperajaga tutvumine. Lasteaia õuealale oli üles seatud kuus õpituba. Lapsed õppisid läbi liikumismängu, et taimed ja loomad on toiduahelas omavahel seotud, kuulati linnuhääli ning õpiti tundma õuealal kasvavaid puid. Edasi sai minna „leherongi“ peale. Rongi piletiks oli puuleht ning peatused olid vastavalt „Pihlaka“, „Kase“, „Tamme“ ning „Vahtra“. Viimased kaks õpituba kandsid nimesid „Liblikad“ ja „Tervislik salat“, nimed annavad õpisisust aimu.

13. septembril matkasid lapsed Alasniidul. Toimus põnev Piraadiaarete jaht. Alustuseks õppisid lapsed kompassi ja kaarti lugema, kaardile oli märgitud salajaste kirjade asukohad. Kirjas oli ülesanne mille lahendamine viis lähemale piraadi aarde asukoha avastamisele. Lapsed olid suures õhinas, kunagi ei teadnud mis ülesanne ees ootas ja järgmisesse punkti mindi jooksujalu! Matk lõppes Alasniidu mängu- ja korvpalli väljakul, kus agaramad lapsed kohe liiva sisse auke hakkasid kaevama kuid aare lasi ennast veel pisut otsida. Lõpuks leidsime selle ristiga tähistatud mängumajast. Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatud projekti raames ostetud kompassid aitasid aarde leidmisele tublisti kaasa.

Järgnevatel nädalatel matkati Harku mõisapargis ning tehti lasteaiaõuealal maastikukunsti. Kunstiteos sündis koostöös maastiku, looduslike materjalide ning laste loovusega.

Mihklikuu kolmas nädal möödus putukaid uurides. Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt rahastatud projekti raames said kõik rühmad pisimutukate uurimiseks vajalikud luubid ja luubiga topsid, viimaste sisse oli hea püüda mõni vahva sell, kes sügise saabudes lasteaiarühma sisse jalutas või lendas. Kõik uurimisobjektid lasime pärast vaatlust lendu või õuemurule tagasi. Erinevate rühmaprojektide kaudu saadi teadmisi putukate elust, nende toitumisharjumustest ja paljunemisest. Läbi mõistatuste, laulude, juttude ja kunsti tundus putukate elu arusaadavam mitte ainult lastele vaid ka paljudele õpetajatele ning julgen arvata, et ka lastevanematele, kõige lõpuks toimus õuealal putukate disko. Viimasel nädalal mindi jälle metsa, seekord terviseaarete jahile, kus liikumis- ja tähelepanumängud õpetasid lapsi tervislikult toituma ja värskes õhus mõõdukalt sportima! Kogu õueseikluse võttis kokku kuu lõpus toimunud perepäev. Lastevanematel oli võimalus mängida ja lustida koos oma lastega. Üritust ei seganud ka väikene vihmasabin, sest nagu öeldakse „Õuesolemiseks pole halba ilma, on vale riietus!“

Kõik see sai teoks  tänu Alasniidu Lasteaia tublidele õpetajatele, oma õla pani alla ka Harku Vallavalitsus. Suureks abiks olid lapsevanemad, kes aitasid võistlusradade märgistustega ning medalite eest tahaksime tänada Pääsusilma rühma lapsevanemat Reimo Tõkke´t ning Sandla Puitu.

 

Huvilised on oodatud ka Alasniidu Lasteaia blogi lugema: http://alasniidulasteaed.blogspot.com/

 

Kristel Einaste-Lukk, õpetaja

Maie Vartla, õpetaja

 

 

 

 

 

Leave a Comment

9 + 14 =
Please leave these two fields as-is: