Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Keskkonnakuu Pärnu Lasteaed Päikesejänkus

Kala näkkab (Small)Päikesejänkusid rõõmustas SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse otsus toetada „Keskkonnateadlikkus“ programmist meie lasteaia loodus- ja keskkonnakasvatuse projekti, mille ellukutsujaks oli  lasteaia keskkonnatöörühm. Sooviks oli toetada laste loomulikku huvi looduse vastu ja tõsta keskkonnateadlikkust läbi mitmekesiste aktiivsete tegevuste õues ja toas omavalmistatud ning kaasaegsete  õppematerjalide toel. Kuna seadsime selle õppeaasta prioriteediks väärtused läbi keskkonnakasvatuse, siis olid projekti toel ostetud mitmekesised õppevahendid ning -materjalid igati tänuväärsed tegevuste läbiviimiseks eesmärgi saavutamisel.

Väikestele ja suurtele Päikesejänkudele tuli abiks HARED- i projekti raames ilmunud raamatu „Nähka looduslood“ peategelane Nähka, kes kõigist paremini  teab, kuidas veereb elu maal, õhus, vees. Koos Nähkaga tegutsemine tekitas huvi, elevust ja rõõmu. Nähka lendas kohale täieliku üllatusena ja haaras lapsed kohe põnevatesse loodus- ja keskkonnamängudesse ning innustas erinevates tegevustes uurima, avastama, looma.

Pere õpperajal (Small)Nädalad „Olen looduse sõber!“ ja „Vaatan loodusele silma“ jagunesid teemapäevadeks. Veepäeval sõitsid 5- ja 6-aastased lapsed RMK Kabli Looduskeskusesse, kus programmi „Merelt maale, maalt merele“ käigus  tutvustasid giidid Läänemere Liivi lahe taimestikku, kalu, linde. Kabli ranna loodusrajal said lapsed tuttavaks rannarahva tööde – tegemistega kauges minevikus ja tänapäeval. Kasuks tuli oskus  looduses käituda ja selgeks sai, mis on säästmine ning igaühe vastutus. Lapsed vahetasid positiivseid ja erutavaid kogemusi seoses erinevate veekogudega, kuid vähem teadvustati, kui suur oht võib peituda merevees seoses tema suuruse ja jõuga. Et lõunasööki pakuti Kabli rannas, said lapsed lisaaega uuenenud looduskeskusega tutvumiseks, loodusliku materjali kogumiseks ja kohapeal meisterdamiseks.

Samal ajal juhatas Nähka  3- ja 4- aastased  kalaranda. Sauga jõe äärses paadisadamas kohtuti kaluritega, vaadeldi veetaimi, linde, putukaid ja erinevaid püütud kalu. Uuriti kaluritelt, kuidas kalu veest kätte saada. Nähka teadis oma kogemusest, et kaladel on vaevaline elu, kui jõkke on visatud prügi ja igasuguseid muid asju. Kalamehed näitasid paadikuuris kalapüügiks vajalikku. Üllatuseks polnud ilus, oranž rõngas mitte ujumiseks vaid vette sattunud hädalise päästmiseks.

Sõimelapsed sisustasid oma päeva kalapüügi mängudega õues ja toas. Tänu majahoidja ehitatud paadile said väikesed tunda end tõeliste õngitsejatena.

lehed kotti (Small) Järgnevatel teemapäevadel õppisid Päikesejänkud loodust tundma erinevate meeltega. Avatud olid töötoad kõnelemiseks, kuulamiseks  ja nägemiseks, kompimiseks, maitsmiseks. Uute  põnevate  loodusraamatute ja –mängudega tegelemine oli nii huvitav, et lastel oli raskusi õhtul kojuminekuga. Lohutust pakkus teadmine, et ees ootab veel palju-palju päevi koos uute piltide, lauamängude ja asjadega.

Eriti põnevaks osutus teadusepäev, mil tehti erinevaid katseid ja eksperimente. Nähka pani vulkaani purskama, pudelis „mere“ lainetama. Lauamängu Turbino abil sai mõistetavaks tuule mõjuvõim ja magnetite abil Maa külgetõmme.

Looduse õpperaja ülesandeid lahendati koos oma ema-isaga. Nähka oskas suurtessegi uurimispisikut süstida. Vanemad olid abiks ka põnevate loodusleidude kogumisel. Koostöös üles pandud näitus „ Looduse imed“, oli tõeline looduse ime. Milliseid kunstiteoseid loodi looduslikku materjali kasutades, said imetleda kõik näituse külastajad. Samuti jagasid vanemad oma häid ideid ja otsisid  materjale  õppeotstarbeks mõeldud teemapostrite tarbeks. Kujundati kokku 6 postrit, igal sisu oma märksõnast lähtuvalt  looduse ja keskkonna tundmaõppimiseks, hoidmiseks: TEAN, HOIAN, KAITSEN, SÄÄSTAN, TUNNEN, MÄRKAN.

Tähtis koht projektitegevuste seas oli tööl õuealal –  Nähka suure rehaga ees ja väikesed oma luudade-rehadega tema järel. Oli tegu, et luud õigesti kätte võtta! Mõni väikemees, kel muidu kuraasi ja jõudu ülearu, pühkis „higi“ juba pärast viite minutit päris tööd. Siiski peitub vanasõnas „Harjutamine teeb meistriks!“ omajagu tõde, sest iga päev jõuti mõni minut kauem luuda liigutada ja rõõmustati  puhtaks riisutud platsi üle. Osa lehti kärutati kompostihunnikusse, ülejäänud pakendati biolagunevatesse kottidesse. Talgupäeval  „Lehed kotti“ likvideeriti  koos vanematega ka kõik suure tormi tagajärjed.

Keskkonnakuu otsad tõmmati kokku viktoriiniga. Lastel oli üllatavalt palju meelde jäänud ja kõik lapsed tunnetasid eduelamust, olid uhked oma meisterdatud keskkonnamärki kandes ning rõõmsad välja teenitud auhindade üle.

Keskkonnakuu lõpuüritusel vaadati  üheskoos projektitegevustest slaidiprogrammi, meenutati kogetut ja saadi teada, kuidas olid toimetanud kaaslased  teistest rühmadest.

Õhtul kogunesid  projektist ja tulemustest ülevaadet saama lapsevanemad. Tutvuti teemapostritega, Nähka ja laste tegemistega. Külalisesinejalt Keskkonnaametist saadi teavet, kuidas aidata hädasolevat looma.

Imestasid nii väikesed kui suured, et usin Nähka  igale poole jõudis. Pole ka ime, kui tal on liikumiseks nii palju erinevaid liikumist soodustavaid kehaosi: jalad, tiivad, saba ning sõbraks palju särasilmseid loodusesõpru ja laste tegevustest huvitatuid, toetavaid vanemaid.

 

 

Maret Põlluste

Pärnu Lasteaed Päikesejänku õppealajuhataja

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

14 + 3 =
Please leave these two fields as-is: