Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

“Politseiakadeemia” ehk üks võimalus toetada liikluskasvatust lasteaias

 DSC_0366 (Small)Mõte teha stiilipidu liiklusteemal kasvas välja vestlusest lastega. Teemaks oli helkur. Lapsed teavad, miks on helkurit vaja ja neil on ka riiete küljes helkurid, kuid selgus, et nii mõnigi lapsevanem ei kanna helkurit. Siit tuli ka mõte teha stiilipidu, mis oleks ühtlasi ka õpetlik “nagu politsei kool”. Nii saigi kutsele kirjutatud stiilipidu “Politseiakadeemia”.

Stsenaarium kujunes välja nii nagu üks koolitus peab olema. Esiteks teooria, siis “kohvipaus”, seejärel praktika. Tegevuskohaks lasteaia erinevad ruumid, mida kaunistasid erinevad helkurid, helkurvestid ja laste joonistused. Riietuseks politsei riided (siin said vanemad kasutada oma fantaasiat). Ja riided olid küll stiilsed. Kuna kaks vanemat töötavad politseis, siis oli võimalik näha riietuses ka kuulivesti, politseiriietust, ehedaid raadiosaatjaid jne. Peost võtsid osa ka kaks täiesti ehtsat miilitsat (üks suur ja teine väike).

DSC_0366 (Small)Peo alustuseks rivistasid ennast kõige nooremad “politseikadetid” saali ette otsa ja laulsid laulu sellest kuidas neist politsei saab. (selle laulu saime politsei kodulehe lastenurgast)

Ja siis tuli rivistus, sest politseinik on ju distsiplineeritud ja peab kinni reeglitest. Esimesse ritta rivistusid kõige nooremad ja väiksemad “kadetid”, teise ritta vanemad meessoost “kadetid”. Kuna read looklesid sinka-vonka tuli kolmandasse ritta kutsuda vanemad naissoost “kadetid”, kes read sirgeks aitasid (mida me teeks küll ilma naisteta).

Seejärel pidas tervituskõne “politseikolonel Matilda Sau” kes tutvustas ka “koolipäeva” teemat, milleks oli HELKUR. Tema sõnades oli mõte, et kui politseinik ei tea ise milleks helkur vajalik on, siis ei saa ta ka teistele seda õpetada ja nõuda selle kandmist.

Peale saalis rivistust suundusid kõik suured ja väikesed “kadetid” koos “õppejõududega” “infotehnoloogia õppeklassi”(ehk lasteaia keldris olevasse ruumi, kus on võimalik vaadata suurelt seina peal filme). Seal vaadati koos õppefilmi, milleks oli maanteeameti poolt välja antud DVD – HELKUR.

Pärast õppeklassis nähtut oli ju vaja natuke ajule puhkust anda ja selleks oli ette nähtud tervislik morsipaus. Morsipausi pidasime “akadeemia kohvikus” ehk rühmas. Kõiki ootas ees hea karastav morss ja laudadele valmis pandud tervislikud snäkid (mille olid kaasa toonud vanemad enne peo algust). Politseinikud peavad lugu tervislikust menüüst.

Kui enne pausi oli teoreetiline pool õppeklassis, siis peale pausi tuli tegelda praktilisema poolega saalis.

Ennem kui alustati praktiliste ülesannetega, näitasid kõige nooremad “politseikadetid, et ka läbi luule on võimalik juhtida tähelepanu helkuri vajalikkusele, esitades Leelo Tungla luuletuse “Käes on helkurite aeg”.

DSC_0358 (Small)Esimene praktiline ülesanne oli pimedas saalis taskulampidega helkuri valgustamine. Kõigepealt näitas “politseikolonel” koos abiga helkurit valgustatud saalis. Kirjeldati helkuri värvust ja kuju. Seejärel said noored “kadetid” endale paariliseks vanema “kadeti”, saal tehti pimedaks ja algas paaristöö. Vanem paariline hoidis helkurit rinna kõrgusel ja noorem valgustas taskulambiga helkurit. Veenduti, kui tuli valgustas helkurit, siis see muutus hästi nähtavaks. Tegevuses aitasid kaasa ka loomulikult “politseikolonel” ise kui ka tema abi.

Väikeseks vahelduseks enne järgmist tegevust tuli laulumäng „Kus on meie politsei…?“ (muusika L/M 1,2,3,4,5,6,7…kus on minu roosiõis; sõnad isetehtud; roosiõis asendatud politseiga) Mängisid nii suured kui väikesed „kadetid“.

Teiseks praktiliseks ülesandeks oli paberist kahepoolsete kujude riietustele helkurite kleepimine. (helkuriteks sai kasutatud maanteeametist lahkelt antud liiklusmärkide katete jääke)

Ülesannete lõppedes tõdesid “politseikolonel Matilda Sau” koos abiga, et kui “kadetid”, kellest saavad tublid “politseinikud”, teavad miks on helkur vajalik, siis saavad nad seda ka teistele rääkida.

Koolitus läbitud, anti lõpetuseks kõige noorematele ”kadettidele” kätte tunnistused koos helkuriga ja “tagasisidelehed”(nagu ühel korralikul koolitusel ikka).

“Tagasisideleht” oli võetud maanteeameti liiklusaabitsast (lk 21). Seal oli kaks ülesannet: 1) joonistada pildile helkurid, 2) joonistada, milliseid helkureid kannavad pereliikmed ja sõbrad.

Teadmiste võrra rikkamana mindi kodudesse.

Uuel nädalal hakkasid lasteaeda tagasi jõudma “koolituse tagasisidelehed”, millele oli joonistatud pereliikmete helkurid.

 

Anne Kurul, Taru Poku Lasteaia õpetaja

Leave a Comment

13 + 8 =
Please leave these two fields as-is: