Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Kirju sügise õpperadadel liikumismänge mängides

2014-10-15 13.57.06 (Small)Ilusal sügisesel, tuulisel ent päikselisel kolmapäeval, kui lapsed voodisse pandud ja õpetaja abi valvsa pilgu ees magama jäetud, suundusid õpetajad õueõppe ja mängumeeskonna kutsel õpperajale. Pärnu Lasteaed Mail on kolm õpperada, millest kaks viivad lasteaia territooriumilt välja, üks mere äärde ja teine metsa. Valida oli kahe raja vahel ja kiirelt jaotuti gruppidesse. Eesmärgiks tutvustada nii uutele kui vanadele õpetajatele uuendatud õpperadasid ja neis asuvaid vaatluspunkte ning mängida lõbusaid liikumismänge.

Tere, sügis 343 (Small)Esimene grupp suundus metsa. Kõigile jagati väikesedkotikesed, kuhu niidule jõudes korjati erinevaid taimi. Juhendaja õpetaja Lia tutvustas õpperaja erinevaid vaatluspunkte ja andis soovitusi, millele seal laste tähelepanu pöörata. Nii saime teada teises vaatluspunktis, et ka linnalehmad on meie vaatluspunktidesse märgitud. Kolmandas punktis oli ülesandeks korjatud taimedest joonistada pilt. Kuigi olime varem lastega taimedega joonistanud, avastasime uusi huvitavaid taimi värvimiseks ja kõik joonistasid õhinal. Kaunid pildid valmis, oli aeg järgmisse punkti suunduda.

Tere, sügis 382 (Small)Tammikus pöörati tähelepanu puudele ja kuna iga õpetaja oli teistele tutvustamiseks välja otsinud ühe vahva mängu, siis tegime nende mängimisega siin ka algust. Mäng on meie igapäevane lahutamatu kaaslane, kuid seda lusti ja rõõmu millega täiskasvanud mängisid ei oska sõnadega kirjeldada, seda peab nägema. Mõned mängud mängitud suundusime järgmistesse vaatluskohta-  metsa. Metsas anti mõistatus, millele tuli kohapealt vastus leida. See osutus mõnele päris parajaks pähkliks. Jällegi  mängisime vahvaid mänge ja liikusime edasi. Viimases vaatluspunktis pöörasime tähelepanu tervislikele ravimtaimedele ja mängisime viimased mängud. Kuna olime lasteaiast päris kaugel ja mängides oli aeg lennates läinud tuli tagasiteele kiirustada. Tagasiteel korjasime kaasa erinevat looduslikku materjali.

Tere, sügis 386 (Small)Teine grupp õpetajaid suundus õpetaja Merikese järel mere äärde. Lasteaia territooriumilt väljudes tutvusime esimeses vaatluspunktis nõiapuu toomingaga, arvasime ära mõistatuse toomingamarja kohta ja kuulsime vanarahvatarkusi. Edasi mere poole liikudes peatusime teises vaatluspunktis. Sirel- kui hekitaim, õied õnne ja õnnetuse ennustajad, sai siin selgeks. Kaunilt kuldne mahlapuu vaher jäi silma järgmisena. Nii nagu metsarajal oli ka mererajale suundunud õpetajatel kaasas mõned liikumismängud, mida nüüd mängida saime. Rännak jätkus edasi ikka rohkem lähenedes meie eesmärgile- merele.

Tere, sügis 340 Järgmisena tutvusime teabetahvliga, kuhu oli märgitud, et oleme jõudnud Rannaniidu Looduskaitsealale. Arutlesime paju ja remmelga erinevuste ning sarnasuste üle, kuulasime tarkuseteri kaitsepuu pihlaka kohta. Edasi kõndides saime mõlemal pool teed jälgida linnalehmade tegutsemist, mis on suurepärane võimalus tutvustada lastele nende tõugu, kehaehitust, vajalikkust rannaniidul ja muud. Kuidas teha vahet kõrkjal ja pillirool, ka see oli uus teadmine. Mere äärde jõudes joonistasime liivale ja käisime ära uues linnuvaatlustornis. See on meie mereraja kõige uuem ja huvitavam objekt, mis rikastab seda õpperada tublisti. Tagasitee lasteaeda möödus kiiresti.

102 (Small)Mõlemalt rajalt saabunud õpetajad suundusid lasteaia saali kus meidootasid kuum taimetee ja küpsised. Panime üles oma looduslikud kunstitööd, jõime teed ja vahetasime muljeid. Leidsime ühiselt, et oli õpetlik ja tore lõuna, mida jäävad meenutama uued teadmised meie lasteaia õpperajast ja palju uusi selgeks õpitud mänge, mida koos lastega õues mängida.

 

Pärnu Lasteaed Mai 8. rühma õpetaja Maie Ervin ja pedagoog-  metoodik Kristel Arro.

Leave a Comment

11 + 9 =
Please leave these two fields as-is: