Lühendid: K – Karlsson, VV – Väikevend.
Vahendid: ajalehed, keedetud ja toored munad, rõngad, köis,topsid,10 korda15 tugevamast paberist ruudud.
Tegevus: Tuleb K“Hei, hopsti, lapsed! Lapsed; „Hei hopsti, K“(proovisime kooris niikaua ,kui tuli see K moodi tervitus välja). Kuulge teid siin nii mitmes pikkuses ,kui vanad te olete?
Ma ütlen hei hopsti ja sina näita sõrmede peal ,kui vana sa oled?(Loen mõne lapse sõrmedel 1,3,5) Oi pole VV lasteaias käinud ! Aga kui vana mina olen? (Lasen lastel arvata) K kõnnib tähtsalt ringi ning ütleb: „ Ma olen mees parimates aastates“.
K: Oi,teid on täna siin kuidagi vähevõitu. Kas teil on sama haigus, mis VV ? Temal on need (sügab kukalt ja mõtleb) tuulerõngad( meil lasteaias tuulerõuged). Lasen lastel parandada ,ütlevad õige haiguse.Teate, ma sosistan teile, ainult teile, mis on maailma parim palavikurohi. Sosistan lastele: „Katuse –Karlssoni kukli mukli rohi“ ja seda küsige arsti käest ja kohe oletegi terved. Ma arvan, et teil need „tagumised põsed“( pepud) on juba väsinud. Tõstame nad üles ja hakkkame võimlema .
• Leopoldi võimlemine. (Plaadilt)K näitab harjutusi ette
K: „Kui VV oli haige, tuli neile koju koduabiline proua Sokk, kes oli kui tulehark,ta ei lubanud mul maitsvaid pannkooke süüa. kes lastest teab, mis mulle veel maitseb?( lihapallid). Mulle meeldis neid süüa kätega( meie lapsed hakkasid mind õpetama, kuidas tuleb süüa).“
• Mäng“Nuga , kahvel ,lusikas“
Nuga – tõsta käed üles,sõrmed koos
Kahvel- tõsta käed üles, sõrmed harali
Lusikas- käed enda ees kausi kujuliselt
(Tempo vali ise, algul aeglaselt,pärast kiirem)
K: „Kõht sai juba päris täis, veidike võiks ka sõbraga joosta, aga mitme jalaga jooksevad kaks last ?“(Laste vastus). „Kuidas aga teha kolme jalaga jooksu?“ Selgitan lastele ja võtame padjapüürid .
• Mäng kolme jala jooks.
Kaks last paaris panevad kumbki ühe jala padjapüüri sisse, ühe käega hoiavad padjapüüri, kinni teine käsi on ümber sõbra. Lähtejooneks on köis. Lapsed jooksevad ümber takistuse.
K: „Teate, kui meile tuli proua Sokk, siis hakkas VV toas tolmuimeja undama nii, et lenda või ise katusele.“
• Tolmuimejamäng.
Lapsed on tolmukübemed . Kaks juhendajat hoonööriga on tolmuimeja.Tolmukübekesed on viirus platsil. Tolmuimeja on platsi vastasküljel. Tolmuimeja puhastab vaipa (platsi)-juhendajad liiguvad üle platsi. Tolmukübemekesed (lapsed) jooksevad üle hoonööri. Tolmuimeja jõuab üle saali vastaskülge. Pöörab ümber ja puhastab jälle vaipa. Tolm hakkab alati liikuma peale tolmuimejat.
Variandid: Tolmuimeja töötab erineva kiirusega. Hoonööri lohistatakse, lainetatakse, hoitakse kõrgel, madalal, vahelduvalt, üks ots üleval, teine all. Kinnijäänud tolmukübekesed jookseva algasendisse tagasi ootavad ülejärgmist korda. Läbipääsenud „tolm“ võtab viirgu saali vastasküljele ja mängib uuesti. (Lasin lastel kogu aeg mängida, lastel oli põnev).
P.S: Siia sobib särtsakas muusika.
K: „Kas need ongi proua Sokud (õpetajad) Aga egas midagi, teilegi on vaja nüüd näidata oma osavust.“
*Osavusmäng
Kalossid jalga, vabal valikul võtta korvist muna ning asetada lusikale ja joosta ümber takistuse. ( Korvis on toored ja värsked munad segamini)
K: „Nüüd tahaks ka maailma parim jooksumees teiega mõned tiirud teha.“
• Jooksumäng läbi väravate
Lapsed ringjoonel . Teatud vahemaa järel moodustavad kaks last värava . Muusika saatel hakkavad lapsed jooksma läbi väravate. Ringjoonel on omal mitmeid väravaid, oleneb laste arvust ringjoonel.Muusika katkeb, väravad langevad kinni . Väravasse jäänud laps liitub väravaga.
• Paberkuulid.
Lapsed kortsutavad ajalehe kokku ning püüab sellega visata märki( minul olid WC paberi rullidest tehtud torud, rullid kaunistatud ning sees kommid, mis andsin lõpus lastele auhinnaks). Neile, kes viskas paberkuuli kõige lähemale. Võitjale hõikasime : „Hei, hopsti!(Lähe oli köie taga) .
• Tikupüssimäng
Läbi joogikõrte tuli puhuda tikk märgini. Võitjale hüüti: „Hei hopsti!“
• Trikimäng õpetajatele
Joogitopsid, ava allapoole, peale paber ja nii 3-4 topsi ülestikku. Tõmmata paber topsi vahelt ära nii,et topsid jäävad üksteise sisse. (Harjuta ise enne kodus)
K: „Kuidas tuju Sul on?“ (näitan pöidlaga kas,ülepidi või alla). „Teeme enda tuju veel paremaks.“
• Laulumäng“ Kui Sul tuju hea,siis käsi kokku löö….“
• Käemäng:
Sõbrapäevaks trilli- tralli
Musimops( sõrmedele musi ja jagad teistele, käed laialisirutatud)
Ja kalli- kalli (enda kallistamine, võib ka sõpra kallistada)
Auhinnaks oli enda valmistatud WC paberi rullidesse peidetud kommid , mille sai rühmaesindajana keegi lastest enda kätte .
Meie lapsed oli väga vaimustuses, meil kestis see trallitamine tund aega ja kõigil oli hea tuju.
Kasutasin sõnu : „maailma parim“, kui lähe oli, hüüdsime koos : „Hei hopsti!
Hei hopsti, Karlsson katuselt!“
Loodan, kui saan kellelegi abiks olla selle lõbusa peokavaga.
Soovin edu!
Eha Sindonen Rakke lasteaiast Leevike