Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Liblika lasteaed õpetab lapsi loodust hoidma ja säästma

OLYMPUS DIGITAL CAMERASel õppeaastal käivitus Liblika lasteaias Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatud projekt „Sõpradega loodust avastama ja hoidma“, mis toimub koostöös meie lasteaia, Rääma põhikooli ja Sindi lasteaiaga.  Projekti raames on korraldatud erinevaid  ühiseid üritusi ja  väljasõite.

Õppereis „Vesi linnaruumis“ viis kõigi kolme asutuse lapsi reoveepuhastusjaama, kus jälgisime põnevusega, kuidas suurtes basseinides toimus reovee järk-järguline puhastamine. Lastel oli uudistamist palju ja huvitav oli näha, kuidas lõpp-produktina  alles jäänud muda kasutatakse mulla tootmisel. Lasteaeda ja kooli tuli külla OLYMPUS DIGITAL CAMERAKeskkonnaameti spetsialist Merike Palginõmm, kes tegi koos lastega katseid, mille tulemusena saime teada, kuidas  looduses on võimalik vett puhastada.

Liblika lasteaias käsitleti projektiga seotud rühmades vee teemat pikemalt. Pääsusaba rühma lapsed kontrollisid katsete abil, kas erinevatest materjalidest esemed ujuvad või upuvad ning uurisid, kuidas tekib jää ja aur. Jälgiti vee ringkäiku looduses ning võrreldi kraavi-, kraani- ja vihmavett.

OLYMPUS DIGITAL CAMERALapsuliblika rühma lapsed otsisid Eesti kaardilt veekogusid, tegid katseid vee ja taimedega ning üritasid vett sõelaga tõsta. Väikesed loodusehuvilised valmistasid veest, liivast ja mullast reovee, mida puhastati paberfiltrite abil. Rühma koostöös valmis  tore akvaarium liiva, kivide, taimede ja teokarpidega.

Järgmiseks ühiseks tegevuseks oli õppereis „Jäätmed ja nende taaskasutamine“. Sõitsime bussiga Rääma ja Paikre prügilasse. Kui prügi  sorteerimine ei ole lastele enam eriliseks uudiseks, siis tohutu suur prügimägi, mille kohal palju kajakaid lendamas, ehmatas kõiki. Kuulasime, kuidas prügimäed aja jooksul muruga kaetakse ja prügimäe sees tekkiv gaas torudega välja juhitakse ning see rakendust leiab.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAÜle-euroopalise jäätmetekke vähendamise nädala raames toimus Liblika lasteaias mardilaat, kus lapsed said koos vanematega osaleda taaskasutamise töötubades. Oli võimalus valmistada vanadest ajalehtedest uut paberit ning kududa kangastelgedel väikest vaipa. Meisterdamise töötoas sai vana sokk uue elu ja sellest valmis tore Lotte.

Talvel toimus lastevanematele kolmes asutuses taaskasutamise töötuba, kus Merike Palginõmm andis ideid, kuidas kasutatud  asjadest uusi ja põnevaid esemeid meisterdada ja märtsis toimuski valminud esemetest näitus „Vana asja uus elu“. Näituse avamispäevaks oli töid kogunenud nii palju, et meie väikese maja  trepikojad ja saal jäid uuskasutusesemetele kitsaks.  Oma maja lastel ja lastevanematel oli võimalus uudistada eksponaate hommikul ja õhtul. Lapsed olid väga tähelepanelikud ning märkasid kohe, kui lisandusid uued tööd. Rääma kooli õpilased käisid samuti õpetajatega näitust vaatamas ja eriti meeldiv oli see, et koolilaste tööde autorite hulgas olid ka meie maja endised kasvandikud. Pärast meie lasteaeda liigub näitus  Sindi lasteaeda.

Näituse pidulikule lõpetamisele olid kutsustud meie koostööpartnerid. Koos vaadati näitusel olevaid  esemeid ja hiljem porgandit mekkides ja kasemahla juues sündisid juba uued taaskasutamise mõtted. Ikka jääb üle trikoosärke, mille ribadest on võimalik  patse punuda. Mis neist edasi teha? Kaaluti erinevaid võimalusi ja juba sündiski loov idee valmistada patsidest vahendid, millega lapsed saaksid mängida ja mis mitmekesistaksid nende liikumistegevusi. Lepiti kokku, et kolme asutuse koostöös toimub järgmisel õppeaastal Rääma põhikooli võimlas spordipäev, kus lapsed võistlevad just enda valmistatud vahenditega.

Loodame, et loosung „Vanale asjale uus elu“  muutub meie kõikide  elustiiliks.

 

Tatjana Petrova,õpetaja

Merle Omler,õpetaja

Leave a Comment

6 + 6 =
Please leave these two fields as-is: