Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lastefond aitab Pärnu poisile soetada kuulmisimplantaadi

SA TÜ Kliinikumi Lastefond toetab kuulmispuudega 4-aastasele Robinile vajaliku luu-kuulmisimplantaadi soetamist tasudes pere omaosalussumma.

Robinil on diagnoositud harvaesinev väliskuulmekäigu kaasasündinud puudumine ning väliskõrva lesta deformatsioon, mis tähendab et tema parema kõrva väliskuulmekäik ei ole välja arenenud ning kõrvalest on ebatavaliselt väike. Haiguse tõttu, mis tabab ühte last 10 000-st, laps sellest kõrvast ei kuule. Tema vasak kõrv on terve. Kuulmispuude tõttu on Robinil kõnearengu probleemid ning ta vajab järjepidevat logopeedilist abi, mida ta saab riigi toel rehabilitatsiooniplaani raames.

Lapse kuulmisprobleemile lahenduse leidmiseks on pere konsulteerinud nii TÜ Kliinikumi kui Ida-Tallinna Keskhaigla spetsialistidega. Lapse ema sõnul on praegu Robini jaoks sobivaim variant kummipealaga lapse pea külge kinnitatav luukuulmisimplantaat BAHA, mille tulemusel paraneb lapse kuulmine ning seeläbi ka kõne.

“BAHA implantaati saab ka kõrva külge opereerida, kuid Eestis tehakse seda lastele alates 5. eluaastast. Seetõttu ei tule operatsioon Robini puhul veel kõne alla,” selgitab ta. “Ühe nõustamise käigus anti talle aga proovida seda sama aparaati paigaldatuna kummipaelaga pea külge. Laps oli sellest vaimustuses – ta kuulis, kuidas ma sosistasin! See oli Robini jaoks uus ja huvitav kogemus ning tagasi Pärnusse jõudes tundis ta sellest juba puudust.”

Kuna kummipaelaga variant ei vaja mingitoperatsiooni, otsustas perekond Robinile just selle seadme muretseda. Ema sõnul on see hea võimalus lapse aitamiseks juba praegu, kui operatsiooni veel teha ei saa, lastes lapsel samas juba aparaadiga lähemalt tutvuda ja harjuda.

“Kuivõrd operatsiooniga kaasnevad omad riskid, on mõte sellest praegu isegi veidi hirmutav. Laseme lapsel natuke aparaadiga harjuda ja eks siis paistab, mis tulevikus edasi saab – kas teostatakse operatsioon või mitte,” sõnab ta.

Ligi 5000 eurot maksva implantaadi hinnast 90% ehk 4264,38 eurot tasub riik, 10% jäi omaosalusena aga pere kanda. Ligi 500-eurone summa aga pole puudega ning tihti haigena kodus olevat last kasvatava pere jaoks väike. Nii pöördutigi Lastefondi poole, kes hüvitab kuludokumentide alusel pere omaosalussumma ehk 473,82 eurot.

“Kuna meie jaoks on aparaadi soetamise omaosaluse summa väga suur, on toetusest meile palju abi. Arvestades, et Robin on palju kodune, saab vaiksemate tegevuste ja logopeedil käikudega harjutada, kuidas ta neli aastat kuulmata helid vastu võtab ning kuidas see tema arengule kaasa aitab. Tänu Lastefondile julgen väita, et heategevus on olemas ning fond aitab ka väiksemate probleemidega lapsi,” on Robini ema fondile ja annetajatele ääretulttänulik.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning sadu eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku kahe miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata hakates püsiannetajaks aadressil http://lastefond.ee/annetajale/pusiannetus.

 

Leave a Comment

2 + 13 =
Please leave these two fields as-is: