Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Liikumismängud

Liikumismängud on laste lemmik osa liikumistunnist. On mänge/muinasjutte millega saab sisutada terve tunni, samas ka mänge, mis sobivad üheks tunniosaks.  Mängudega saab innustada lapsi korralikult teisi harjutusi tegema, et saaks tunni lõpu poole mängida. Mina liikumisõpetajana kasutan palju mänge, enamasti ühe tunni osana.  Allpool toon välja mõned mängud, mida lastega liikumistundides mängida.

1. L/M Rändame maailmas.

Lapsed on lennukid, kui muusika mängib, siis lennukid lendavad ( lapsed jooksevad käed laiali, nagu lennuki tiivad), kui muusika jääb tasa, siis lennukid maanduvad ( lapsed kükitavad). Õpetaja nimetab riigi kuhu lennukid lendavad. Lapsed peavad olema tähelepanelikud ja selle meelde jätma. Kui lennukid maanduvad, siis õpetaja küsib selle riigi kohta küsimuse ( mis riik see oli? mis tähega algab see riik? mis sa arvad, mis spordiala on seal väga populaarne? mis sa arvad, kas seal on president või kuningas? jne.) Lapsed peavad maandudes hästi vaikselt olema ja küsimust kuulama, et oskaks vastata. Seejärel nimetab õpetaja uue riigi ja muusika kõlades lähevad “lennukid lendama”. Arvestada võib ka kui kaugel on riigid üksteisest ja mainida, et oiii nüüd on pikk tee lennata või nüüd lendame hästi lähedale.

Variant b . Esimese riigi nimetab õpetaja ja kes oskab esimesele küsimusele õigesti vastata, saab valida uue riigi kuhu me lendame. Maandudes küsib õpetaja jälle küsimuse ning kes õigesti vastab saab jälle uue riigi valida.

Selle mänguga saab lastele õpetada riigi nimesid, meie naaberriike. Samuti eesti keelt, et mis tähega algab see riik, mitu tähte on selles riiginimes jne.

2. L/M Päkapikkude rännak maailmas.

Sellega saab sisustada terve tunni. Lapsed on päkapikud, kes hakkavad maailma eri riikidesse lendama ja vaatlevad, mis seal lapsed teevad.

Alustuseks küsib õpetaja, et mis riigis me elame. Lapsed vastavad Eestis. Õpetaja ütleb, et me oleme päkapikud, kes hakkavad Eestist maailma eri paiku lendama ja vaatleme, mis lapsed erinevates maades teevad. Kui muusika mängib, siis päkapikk lendab. Kuna päkapikk oskab erinevat moodi lennata, siis võid sa ise valida, kuidas sa lendad. Kui muusika jääb tasa jõuame riiki, kus toimub mingi tegevus. Kõigepealt lendame Sveitsi. Muusika hakkab mängima, lapsed jooksevad ringselt ja imiteerivad lendamist. Kui muusika jääb tasa, siis kõik lapsed kükitavad ja kuulavad vaikselt, mis Sveitsis tehakse. Sveitsi lapsed tantsivad tibutantsu, kõik päkapikud tantsivad kaasa. Kui tants tantsitud läheme jälle lendama. Seekord lendame Koreasse, on pikk lend. Muusika vaikides lapsed maanuvad ( kükitavad). Koreas on pidu ja seal laulab nende tuntuim laulja PSY Gangnam Style. Kõik päkapikud tantsivad. Kui tants läbi lähevad päkapikud jälle lendama.

Järgmisena lendame Brasiiliasse, kus toimub pidu. Peol tantsitakse limbot. Kõik päkapikud tantsivad limbot. Kui limbo läbi, siis jälle lendama. Järgmine peatus on Rootsi, seal mängitakse “kuuma kartuli” mängu. Kõik päkapikud mängivad ka. Suuremate laste puhul toimub kuni võitjani mäng, väiksemate puhul see, kelle kätte jääb kartul, teeb kolm kükki ja mängib edasi. Kui mäng läbi, siis õpetaja ütleb, et nüüd peame koju sõitma, kus me elame. Eestisse lend. Kui on veel aega tunni lõpuni, siis teha Eestis ka üks mäng, kui pole, siis päkapikud võtavad ringi , viskavad selili põrandale ja “puhkavad”.  Päkapikud jäävad puhkama, aga lapsed tõusevad püsti ja lõpetavad tunni ilusti ära.

3. L/M Lumekuninganna Elsa ja tema jääkujud

Lapsed jooksevad muusika kõlades saalis ringselt. Kui muusika jääb seisma, saabus lumekuninganna, kes võlus kõik lapsed kujudeks. Elsa kõnnib laste vahel ringi ja valib enda lemmik jääkuju. Kelle kuju valitakse lemmikuks, sellest saab uus lumekuninganna/kuningas. Esimene lumekuninganna on õpetaja. Tähtis on, et kujud ei liigu, ei naera ega tee muud häält. Kõige ilusamaks kujuks valitakse ikka see kuju, kes kõige vähem liigutab ja on teinud väga ilusa kuju.

 

Kersti  Vahur, Tartu Lasteaed Piilupesa liikumisõpetaja

Leave a Comment

15 + 6 =
Please leave these two fields as-is: