Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi toel toimub esmakordselt Eestis skolioosihaigete laste suvelaager

Neljapäevast pühapäevani toimub Läänemaal Tuksi spordibaasis MTÜ Skolioosiseltsi Katharina poolt korraldatud skolioosihaigetele lastele ja noorukitele suunatud suvelaager, mida rahastab heade annetajate toel TÜ Kliinikumi Lastefond.

Laager on esimene omataoline Eestis ning selle korraldamise eesotsas on Tallinna Lastehaigla arst-ortopeed dr Jana Kritt.

Dr Jana Kriti sõnul on laagri sihtrühm kaasasündinud ning idiopaatilist ehk omandatud skolioosi ehk lülisamba kõverdust põdevad lapsed ja noorukid vanuses 10 kuni 18 eluaastat. “Planeeritavaks tulemuseks on töötada välja igale lapsele oma harjutuskava ja selle kinnistamine,” selgitab Kritt ning nendib, et lisaks on laagri eesmärk anda teavet skolioosi kui haigusseisundi kohta ja õpetada lapsi antud seisundiga toime tulema. “Soovime luua tugivõrgustiku lastele ja nende vanematele,” võtab ta eelneva kokku.

Laagrist võtab osa 15 skolioosi põdevat last ja noorukit, kellega tegeleb intensiivselt neli koolitatud ja sertifikaatidega füsioterapeuti ning lisaks üks Schrothi sertifikaadiga füsioterapeut-kasvataja, kes pühendub laste vabaaja programmile.

Lastefondi strateegiajuht Küllike Saar avaldab suurt rõõmu, et fond saab olla erinevates valdkondades abiks kooskäimiste korraldamisel, mis on nii sarnase haigusega laste kui ka nende vanemate jaoks äärmiselt olulised. “Esiteks on taolistest koosviibimistest praktiline kasu, mil osalised saavad jagada kogemusi ning nippe, kuidas haigusega paremini toime tulla ning teiseks on need psühholoogilises mõttes väga tähtsad lastele, kes mõistavad, et nad ei ole selles olukorras üksi ning leiavad sarnaste muredega kaaslastelt tuge,” toob Saar välja.

Fond on toetanud viis eelnevat aastat ka Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu korraldatavat suvelaagrit onkoloogilisi haigusi põdenud ja põdevatele lastele ning nende vanematele ning kaks aastat rahastanud fenüülketonuuria ja galaktoseemia diagnoosiga laste ja nende peredele töötubade toimumist.

Saar nendib, et kohati võivad taolised koosviibimised tunduda kõrvaltvaatajale meelelahutuslikud üritused, mida nad raskelt haigete laste jaoks kohati ka on, kuid lapsevanemate tagasisidele tuginedes on nende kõige suurem väärtus eelkõige omavaheline kogemuste vahetamine, pisimurede jagamine ning küünarnukitunne.

Haigetele lastele ja nende peredele suunatud ühisüritusi ja koolitusi on võimalik toetada, tehes ülekanne SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele ja lisades selgituseks „ühisüritused“:

Swedbank IBAN EE682200221015828742

SEB IBAN EE261010220014910011

Luminor IBAN EE791700017000285384

LHV IBAN EE527700771000610813.

Skolioosiselts palus Lastefondilt abi laagri kulude katmiseks, et peredele ei jääks liiga suur osalustasu. Lastefondi nõukogu kiitis otsuse heaks toetada laagri korraldamist 3523 euroga, mille eest kaetakse ööbimine ja toitlustus, füsioterapeutide ja kasvatajate tasu, lastele arendavate mängude kava ning võimlemisvahendid, mis jäävad seltsile ka järgmiste aastate laagrite jaoks.

MTÜ Skolioosiselts Katharina – ilusa selja nimel tegutsev selts – on sõltumatu vabatahtlik mittetulunduslik ühendus. Katharina nime on selts saanud Katharina Schrothi ravipõhimõtteid järgides tema nime austamiseks. Seltsi eesmärk on lülisamba deformatsiooniga (eeskätt skolioosihaigete) laste ühendamine, lapsevanemate liitmine, meditsiinipersonali teadmistaseme hoidmine, antud haigusseisundiga seotud erialase teadustöö koordineerimine ja omavahelise suhtlemise ja koostöö edendamine.

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi lastehaiglate juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku üle kolme ja poole miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata hakates püsiannetajaks aadressilhttps://www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.

Leave a Comment

11 + 6 =
Please leave these two fields as-is: