Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Kuidas Paikuse lasteaed ettelugemise päeva tähistas

Tänavu 20.oktoobril tähistati üle eesti jälle ettelugemise päeva. Pärnumaa Keele ja kõne aineühendus kutsus kõiki lasteaedu kaasa lugema juba 27. korda. Selle aasta ettelugemise päeva teema oli inspireeritud Ira Lemberi luuletusest „Munamägi“ ja kandis pealkirja „Minu vanaisa nägi, kuidas kerkis Munamägi …“. Teemast innustatuna tähistati seda päeva mitmeti ka Paikuse lasteaias.

Paikuse lasteaia kõige pisemad lapsed Päevalille rühmas said kuulda õpetaja jutustust Kakuke, mis oli ajendatud leivateemalisest nädalast. Kellukese rühma 2-3a lapsed said tuttavaks siilipoiss Siimuga, kes jutustas lastele rahvaliku loo “Miks siil turtsub?”Lugu ilmestasid loo tegelastest käpiknukud, millega õpetaja väikese näitemängu andis. Lapsed kuulasid ja vaatasid hoolega ning elevust ja naeru tekitas siili norskamine kännu otsas. Kellukese rühmas plaanitakse kuuldud lugu veel ka edaspidi käpiknukkudega läbi mängida.

Nurmenuku 4-5a lapsed said kuulda M.J. Eiseni trükistest pärit rahvajutte „Majahaldjas“ ja „Miks puud ei räägi“. Õpetajad soovisid teada, kas vanad rahvajututd kõnetavad lapsi ka tänapäeval ja milliseid väärtusi vanadest aegadest tänapäeva üle kanda saame. Peale kuuldud lugusi tekkis lastega mõnus vestlus. Tähistamisele pani punkti piparkookide söömine ja tee joomine. Lastele päev väga meeldis ja lepiti kokku, et korratakse seda varsti jälle.

Sinilille rühmas said 5-6a lapsed kuulda saarde muistendit “Sääsk hoiatab lehma hundi eest”, mille põhjal lapsed joonistasid rasvakriitidega pildid. Tublid õpetajad panid kirja laste ütlused ja tegid fotod joonistustest ning sellest sündis tore veebiraamat. Sellega saavad kõik tutvuda siin.

Karikakra rühma 5-6a lapsed said kuulda muistenditPärnu jõe sünniloost. Õpetajad lõid loo juurde dramatiseeringu lava ja tegelaskujudega. Lapsed said teada, kuidas ja millest sündis Pärnu jõgi; kuidas sai karu omale tumeda karvkatte; miks on vähil silmad kukla taga ning miks on pääsukesel must kuub. Pärast esitust tekkis lastel palju küsimusi, millest kujunes põnev ja sisukas vestlus-arutelu.

Saialille rühma 5-7a lapsed said katsetada jutu kuulamiseks ja lugemiseks erinevaid kohti rühmaruumis. Nii lapsed kui õpetajad lugesid ette jutte ja luuletusi iga tunni tagant. Lapsed said valida mugavad kohad, kust kuuulata. Ettelugemiseks kasutatiÜ.Kütseni “Meie lapse aastaring“ ja kogumikke „Isa, palun loe mulle“, „ Ema, palun loe mulle“. Lapsed tutvusid, kuidas kogumikes on jutud jaotatud teemade järgi ja kuidas leida soovitud teema nimetuse alt sobivat juttu.

Võilille rühma 6-7a laste rühmas loodi lugemispäeva tähistamiseks erilisem õhkkond. Selleks kujundati tuba veidi ümber. Kõik ikka selleks, et oleks mõnusam ja natuke erilisem kuulamine. Lastele loeti ette lugu A. Jakobsoni raamatust “Puujalaga katk”. Lugu “Tuulepööraja” pani lapsi mõtlema ja küsima, miks on ilmas asjad nii nagu nad on ja andis võimaluse õppida uusi sõnu.

Seljametsa maja tähistas ettelugemise päeva ilusa ilmaga õues, kus ette loeti Nigeeria põlisrahva juttu “Miks päike ja kuu taevas elavad?”. Juttu ilmestasid õpetajad õhupallide ja kangaga.

Ka tugiõpetajad jutustasid ja lugesid nädala jooksul lastele ette muistendeid. Näiteks said lapsed kuulda, kuidas loomad endale sabad said. Lisaks loeti ette lugu “Kuidas rebane oma saba karistas” raamatust Eesti rahva muinasjutud. Juttu ilmestas dramatiseering käpiknukkudega. Pärast said lapsed rolli võtta ja õpetajaga koos kuuldut läbi mängida.

Kuna ettelugemisepäev langes ka koolivaheajale, siis kahjuks oli kuulajaskond rühmades pigem väike. Rahvajuttude lainel loeti ka lastele unejutte. Kindlasti planeerivad õpetajad ettelugemist ka edaspidi oma töökavadesse.

 

Helen Heinsoo, Paikuse lasteaia tugiõpetaja

Leave a Comment

13 + 10 =
Please leave these two fields as-is: