Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

GPS-kunsti abil lapsed liikuma!

Aprill oli Südamekuu, ent tavapärasest külmemate ilmade tõttu jagus Tartu Maarjamõisa lasteaias tegevusi ka maikuusse. Tore on näha, et lasteaiad üle Eesti leiavad üha uusi ja põnevamaid lähenemisi, kuidas Südamekuud tähistada. Ka meie lisasime tavapärastele liikumist, tervislikku toitumist ja meelerahu toetavatele üritustele uue ettevõtmise – liikumise abil kunsti loomise. Nimelt kutsusime üles õpetajaid nii enda kui naaberlasteaedadest (osalesid rühmad Tartu Meelespea ja Tõrukese lasteaedadest) omavahel ühendama tehnoloogiat, värskes õhus liikumist ja kunstitegevusi.Ürituse juhtlause „Planeeri! Liigu! Loo kunsti!“ kutsus õpetajaid katsetama GPS-kunsti. Milles seisneb erinevus? GPS-kunst sarnaneb küll tavalise joonistamisega, kuid pliiatsi ja käe asemel on vahenditeks GPS (telefon) ja jalad (või muu liikumisvahend). Selline tegevus sobib pea igas vanuses lastele ningon jõukohane ka digitegevusi pigem harva harrastavale õpetajale.

Kõigepealt oli õpetajail vaja telefoni alla laadida „Strava“ rakendus, mida on hea GPS-kunsti tegemiseks kasutada. Selgus, et see polegi iga õpetaja jaoks nii lihtne, sest seadistamine käib inglise keeles ning nagu ikka, palutakse ligipääsuluba kõikvõimalikele telefonirakendustele, sõbralistile ning pakutakse agaralt ka tasulist versiooni. Kuna Maarjamõisa lasteaias toimus märtsikuus koolitus „Targalt internetis ABC minu lasteaias“, olid õpetajad valvsad ning küsisid abi, kui äpp panga arvelusandmeid küsima hakkas. Üheskoos saime rakenduse turvaliselt alla laadida ning rühm sai asuda otsustama (Planeeri!) – kas liikuda plaanipäraselt soovitud kujundi suunas või lasta jalgadel minna sinna, kuhu soov ning hiljem kaardi pealt vaadata, mida läbitud teekonna kujutis lastele kõige enam meenutab. Seejärel tuli valida sihtkoht ning asuda teele (Liigu!).

Kuna kõik Maarjamõisa lasteaia rühmad käisid sel kevadel matkal, panid nii mõnedki rühmad rakenduse tööle just matka ajaks. Oluline oli ka lastele eelnevalt selgitada, miks õpetaja kasutab nutiseadet liikumise ajal (kuigi vabalt võib nutiseadme taskusse panna, sest rakendus töötab iseseisvalt).Suuremad lapsed said pargis liikudes ise äpist jälgida, kuidas nende kõndimine „joonistab“ telefonis kunsti. Läbitud vahemaad olid osalejail erinevad – paarisajast meetrist pea kolme kilomeetri pikkuse teekonnani.

Seejärel tuli õpetajail nuputada, mil viisil oleks kõige parem saadud kujutis välja printida, sest eesmärk oli luua sellest kunstitöö. Ka see tegevus võib vahel keerulisemaks osutuda, kui esmapilgul tundub. Igaüks leidis siiski mooduse ning oligi aeg üheskoos fantaasia lendu lasta – mida teekonna kujutis kellelegi meenutab, kuidas luua sellest omakorda kordumatu kunstiteos (Loo kunsti!)? Lubatud olid ka kujundi keeramine 360 kraadi. Töö loomisel kasutati enamasti värvipliiatseid, aga ka loodusest pärit taimi. Mida väiksemad lapsed, seda rohkem otsiti inimolendeid või koletist. Suuremate laste tööd (6a) olid tõeliselt fantaasiarikkad – ühest ja samast kujutisest võlusid lapsed välja saapa, ükssarviku, beebi, ogakala jne. Kõige väiksemad väljakutsel osalenud lapsed olid vaid 3-aastased. Kellel tekkis suurem huvi gps-kunsti vastu, siis tõeliselt põnevaid teekondi leiab aadressilt www.gpskunst.ee ning virtuaalnäitust valminud näitusetöödest saab vaadata siit: https://bit.ly/gps-kunst

 

Eleri Raju
Tartu Maarjamõisa lasteaed
õpetaja

Leave a Comment

9 + 5 =
Please leave these two fields as-is: