Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Mänguasjadest ja mängust

Nõmme Lastekaitse Liit on mittetulundusühing, kus kümme viimast aastat on tegeletud mänguasjade ja laste mängu uurimisega. Meie Lasteabi Keskuses on ka väikene lastehoid, kus kahes kümnelapselises rühmas on erinevas vanuses mudilased. Lastehoid töötab nagu tavaline lasteaed oma kindla päevakavaga.

Töö aluseks on mänguline õppekava. Jälgime mängus tekkivaid suhteid, mänguasjade eelistusi ning soorolle. Kes siis ikkagi on mänguasjatööstuse sihtgrupp? Reeglina ei vali mänguasja poes laps, vaid täiskasvanu. Kui on tegemist täiskasvanuga, kel endal pole lapsi, pöördub ta kingituseks ostetava lelu puhul müüja poole, ning nimetab soovitusi oodates lapse vanuse ja soo. Tihti kingitakse lastele kaisuloomi, mis on inspireeritud moesolevate filmide ja raamatute tegelastest. Enamikes kodudes on olemas Barbie, dinosaurused, Batman, Smurfid, väikesed ponid, karupoeg Puhhi tegelaskujud, Ämblikmees, Flintstonid jne. Põhjus reklaamist ja meediast pealesurutud lelude kinkimiseks on aasta jooksul nii jõulude, sünnipäevade ja nimepäevade ajal, samuti puhkuse- või tööreisilt naasmise, lihavõtete ja paljude muude tähtpäevade puhul.

Palju mänguasju on toodetud seeriana, mis tingib vajaduse osta kõik tegelaskujud, et mäng oleks täiuslik. Samas on ka palju vastakaid seisukohti: teletupse armastatakse ja vihatakse. Kas lapsekeelne lalin on arengut soodustav või pärssiv? Tüdrukute vaieldamatu lemmik, Barbie, on opositsiooni arvates eputav, mõttelage, valede mallide kujundaja, hinnalt liiga kallis ning üldse halb eeskuju.

Barbie, kui mänguasi, on teinud suure teene – ta on sundinud reageerima ja mänguasjade üle arutlema mitte ainult asjatundjaid, vaid ka vanemaid. Euroopalikud mänguasjad on ületanud kõik riigipiirid ja surunud tahaplaanile rahvuslikud lelud. Andres Nelson ja Mattias Nilsson Rootsist uurisid 1996. aastal mänguasju 78 Rootsi keskklassi kodus. Mänguasjad loendati ja selekteeriti nii, et olenemata legoklotside hulgast, loendati need ühe mänguasjana. Samuti andsid kõik beebinukud ühe ja kõik mudelautod samuti ühe punkti.

Maksimumarv mänguasju ühes kodus oli 7878 ja miinimumarv 106. Järgnevas töös uuritakse, kas mänguasjade hulk ja valik kujundavad lapse edasist elustiili? Põnev oleks samalaadne uurimus läbi viia Eesti kodudes.

1990. aastal rajati Halmstadi Ülikooli juurde Põhjamaade Mänguasja Uurimise ja Meedias Tutvustamise Keskus. Tõlgitud nimetus on pikk ja kohmakas, kuid tegemised tänuväärsed. Eesmärgiks oli koondada mänguasjatootjad, õpetajad, terapeudid, üliõpilased ja ka vanemad hea mänguasja loomise protsessi. Peagi kutsuti ellu ka Rahvusvaheline Mänguasja Uurimise Assotsiatsioon, rajajateks 16 mänguasjauurijat 12 riigist. 1996. aastal toimus esimene konverents, kus 50 uurijat eri maadest tutvustasid mänguasju hariduslikus ning sotsiaal- kultuurilises kontekstis. Ürituse patrooniks oli professor Brian Sutton-Smith Ameerikast. Esimene konverents toimus Halmstadis, Rootsis. Sealt sai alguse ka meie liidu koostöö oma ala spetsialistidega kogu maailmast.

Uuritud on militaarsete mänguasjade, videomängude, maagiliste mänguasjade, virtuaalsete mänguasjade ja ka Barbi kui rollikandja mõju lastele. Mitmed huvitavad uurimused käsitlevad rollimängu ja kujutlusmängude osa lapse arengus. Uurimustööde põhjalikkuse ja vajalikkuse illustreerimiseks tutvustan Rootsi kolleegi ja ITRA töökaaslase ülevaadet laste kirjadest jõuluvanale.

Brigitta Almqvist uuris tuhandeid laste kirju jõuluvanale, et selgitada, missugused on laste endi ootused. Arvesse läksid kirjad, kus oli selge, kas tegu on poisi või tüdrukuga ja kiri oli kirjutatud täiskasvanu abita. Analüüsides laste kirju, jõudis uurija järeldusele, et klassikaliste mänguasjade populaarsus langeb ja trendimänguasjad on enam soovitud. Osa lapsi lõikas kataloogist välja soovitud kingi pildi ja lisas selle ümbrikusse, üsna suur osa lapsi saatis pika loetelu ilma viisakusfraasideta ja tervitusteta. Väiksemad lapsed ei nimetanud konkreetseid lelusid, vaid jutustasid, mis mängu nad tahaksid mängida. Mõni laps andis detailse kirjelduse oma asukoha kohta: „Mine otse juurviljapoeni, siis pööra ümber nurga ja mine majani nr. 26. Seal saab tasuta parkida. Kui mind kodus pole, jäta kott ukse taha. „ Lapsed usuvad, et olemas vaid üks ja ainus jõuluvana ning uurivad oma kirjades tihti, kus ta elab, kui vana ta on jne. Uurimus näitas ka laste usku jõuluvana üleloomulikesse võimetesse. „ Kallis jõuluvana, tee nii, et Martin mind enam ei lööks ega narriks!” Mõni laps palus jõuluvanalt tõestust selle kohta, et ta tõesti olemas on.

Varasematel aegadel hurjutati lapsi ja ähvardati, et korstnapühkija viib nad kaasa. Ähvardus, et jõuluvana ei tule ja ei too kinke halvale lapsele, sunnib jõnglasi tube koristama, riideid ja mänguasju kokku korjama, juurvilju sööma ja kaklusi vältima.
Uurimus näitas, et tüdrukud on aktiivsemad kirjutajad kui poisid. Tüdrukud lisasid ka tihti soovitud kingist isetehtud joonistuse. Enimigatsetud kingid olid Barbie ja Väike Poni. Huvitaval kombel ei olnud poiste kirjades agressiivsed mänguasjad eriti soovitud.
Uurimistöö eel loeti läbi 2000 kirja.

UNESCO egiidi all Berliinis tegutsev rahvusvaheline organisatsioon Mänguasi Puudega Lapse Rehabilitatsioonis, korraldab konverentse ja töögruppe Euroopas ja Aasias, kus eri maade esindajad külastavad mõnda puuetega laste institutsiooni ning keskenduvad ühele konkreetsele lapsele, kellele kahe töönädala jooksul valmistatakse mänguasi, mis last tema hädas aitaks. Töögrupi lõpus korraldatakse näitus. Parimad lelud lähevad tootmisesse, sest analoogse probleemiga lapsi on palju.

Materjaliks on tavaliselt tööstusjäätmed, paber, papp jne. Idee on selles, et arendav- õpetav lelu ei pea olema kauakestev ning iga õpetaja või vanem peaks saama seda kopeerida. Nõmme Lastekaitse Liit on korraldanud, tuginedes nii Idast kui Läänest saadud kogemustele, samuti töögruppe nii õpetajatele kui ka vanematele.

Oleme huvitatud igakülgsest koostööst, et vahendada Rootsist, Norrast, Taanist, Itaaliast, Indiast, Hiinast, Jaapanist ning paljudest teistest erineva kultuuritaustaga maadest saadud kogemusi kõigi asjast huvitatutega.
Nõmme Lastekaitse Liidu kodulehekülje aadress internetis on www.nommelkl.ee

Kärt Mere

Leave a Comment

8 + 11 =
Please leave these two fields as-is: