Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lapsevanem koostööpartneriks

Hea Alguse programmi peamiseks põhimõtteks on koostöö lastevanematega ja perede aktiivne osalemine lasteaia tegevustes. Emad, isad tunnevad enda last kõige paremini ja teavad, mis on nende lapsele kõige parem ja sobivam. Lähtun sellest ja seetõttu leian alati aega lapsevanema kuulamiseks ja tema soovidega arvestamiseks. Pikemateks jutuajamisteks on alati võimalus lapsevanemaga kokku leppida aeg, et probleemid saaksid lahendatud.

Kuna õpetaja veedab lapsega koos pikki tunde, on ka õpetajal võimalus anda lastevanematele teavet tema lapse kohta. Oluliseks oleme pidanud rõõmustavate ja positiivsete sõnumite edastamist. Tähtis on rääkida lapse edusammudest ja momentidest, mis õpetajat ennast on rõõmustanud. Hommikul edastatud rõõmus sõnum toob emale, isale ka rõõmsama päeva.

Kord aastas (tavaliselt teisel poolaastal) toimuvad meie rühmas individuaalsed tagasisidevestlused lastevanematega nende lapse arengust, vestlus on vabatahtlik. Usaldusliku suhtlemise väljakujundamine nõuab aega. Oleme vestlusi läbi viinud juba kolm aastat ja need on kogunud populaarsust. Meeldivaks üllatuseks oli möödunud kevad, kui lapsevanemad tulid ise vestluse toimumise aega kokku leppima. Varem toimus see õpetaja initsiatiivil. Vestluse läbiviimist lihtsustab ka vanemapoolne „kodutöö”, lühikese küsimustiku täitmine ja lapse arengule mõtlemine. Üksikud lapsevanemad, kes ei leia aega vestluse jaoks, saab lapse arengu kohta kirjaliku kokkuvõtte.

Vanemad on alati oodatud meie rühma, osalema rühma igapäevases töös. Juba aastaid oleme läbi viinud laste perepäevi, kus lapse pere või lapsevanem tuleb rühma külla. Oleme teinud teatrit, õppinud tantsu, meisterdanud midagi põnevat ja kuulanud huvitavaid jutte emade, isade tööst, vaadelnud vanaaegseid mänguasju ja elusaid koduloomi, valmistanud midagi magusat. Tore on jälgida seda lapse rõõmu ja uhkust veel hiljemgi albumist pilte vaadates.

Lastevanematelt saame ka toredaid ideid nädalateemadeks, väljasõitude ja pidude korraldamiseks. Samuti on emal, isal võimalus osaleda rühma või lasteaia väljasõitudel.
Populaarne on talvine uisutund Jeti jäähallis, kus nii mõnigi ema näitab enda iluuisutamisoskusi.
Väga vahvad on olnud meie rühma pereõhtud, mis toimuvad lisaks traditsioonilistele tähtpäevadele, kus pere saab koos lapsega mängida ja tegutseda erinevates tegevuskeskustes: voolida, lauamänge mängida, ehitada, midagi maitsvat valmistada, laulda ja pilli mängida. Isad on olnud vaimustuses uutest konstruktoritest, mille kallal töötatakse suure huviga. Nii on lastevanematel ka võimalus omavahel tuttavaks saada ja suhelda.

Lisaks sellele löövad meie rühma lapsevanemad hea meelega kaasa lasteaia ürituste ettevalmistustes. Jõulunäidendites on tihti tegelasteks emad, isad ja laste üllatus on suur, kui saadakse teada, kes tegelikult on päkapiku või lumememme kostüümi sees.
Traditsioonilisel jõululaadal on müügil asjad, mis on kodudes meisterdatud enda lapse rühma jaoks. Siin saavad näidata oma näpuosavust nii vanavanemad kui õed, vennad. Järjest suuremat populaarsust koguvad emade küpsetatud koogid, mida on hea jõulukohvikus maitsta.

Niiviisi koos vanematega üritusi planeerides ja neid organiseerimisse kaasa haarates kulub ka õpetajal vähem aega ja energiat, et lastele midagi huvitavat pakkuda.
Iga lapsevanema panust rühma töösse oleme püüdnud märgata ja tänukirjadega teadetetahvlil täname kõiki, kes on meie rühma tegemistes osalenud. Väga tublisid emasid, isasid ja peresid oleme meeles pidanud ka laste valmistatud meenetega.

Olen täiesti veendunud, et ainult koostöös lastevanematega saavutab lasteaia õpetaja töös seatud eesmärkide täitmise ja saab tunda suurt rõõmu enda tööst.

Külli Põdra
Vaida Lasteaia Pillerpall õpetaja

Leave a Comment

9 + 7 =
Please leave these two fields as-is: