Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Projekt “Isad lasteaias”

Seekord käis lasteaias Liisi isa, kes rääkis oma tööst looduskaitseametnikuna. Looduskaitseametniku tööks on vaadata, et loomade ja lindude kodud ja pesapaigad ikka puutumatuks ja vaikseks jääksid. Keegi ei taha, et tema kodu juures prahti maha pannakse, lärmatakse või ümberehitusi tehakse ja kraave kaevatakse. Seda ei taha inimene, kellele kodukoht armas ja hubane, loomadest-lindudest rääkimata.


Konnad peavad saama elada oma kodutiigis, haigrud soos, linnud jõe või mere ääres oma pesitsuspaikades. Loom jätab kodu kergesti maha, kui teda häiritakse ja võib-olla ei näe me teda enam kunagi kodumetsas rohtu nosimas. Lind võib isegi pojad maha jätta, kui pesa kallal käiakse. Poegadega emakaru on valmis ründama, kui tunneb end ohustatuna. Talvel suure lumega ja pakasega käivad metsavahid loomadele toitu viimas, et neid toidunappusel abistada. Lapsed kuulasid huviga ja rääkisid, kuidas nad kogu lasteaiaga metskonnas loomadele toitu viimas käisid ja mis kellelgi külakostiks kaasas oli.

Liisi isa on meie lapsi viinud rabamatkale ja paadiga jõele lindude pesitsuspaiku vaatama. Kord tõid nad koos Liisiga lasteaeda kaasa kopra näritud puu. Sellest tekkis meil mõte muretseda looduse aardelaegas, kuhu kogume kõik põnevad kivid, käbid, teokarbid ja huvitava kujuga oksad, mille oleme jalutuskäikudel metsa või rabasse leidnud. Liisi isa esitas lastele mitmeid põnevaid küsimusi: kus elavad koprad, konnad, kajakad, millal puhkeb õide sinilill, kes loomadest magab talveund jne. Kui lapsed vastust ei teadnud, andis ta ise kõigile küsimustele põhjalikud vastused. Liisi isa korraldas lastele ka loodusviktoriini. Lapsed jagati kolme gruppi ja iga võistkond sai valida ka endale nime. Kes oli Liisi isa juttu hoolega kuulanud, teadis kõigile küsimustele vastuseid. Kõige huvitavam oli plaadilt linnuhäälte kuulamine ja vastuse kirjutamine. Oli ka kuulamisülesanne veekogu kohta-kas on tegemist allika,jõe või mere lauluga. Lapsed olid nii õhinas vastuste ütlemisega, et tuli aeg-ajalt meelde tuletada, et see on võistlus ja teised kuulevad ju vastuse ära. Kõik 6-7.a. lapsed oskasid ise vastuseid kirjutada, ehkki vigadega, aru sai ikka ja kõik võistkonnad olid tasavägised. Kuna kõik võistkonnad andsid ainult õigeid vastuseid, said kõik osalejad preemiaks loodusmapi ja kleepsu. Liisi isa kinkis meie rühmale plaadi linnuhäältega ja ka meremuusikaga plaadi.

Ülle Tõnumaa


Vaata pilte

Leave a Comment

4 + 2 =
Please leave these two fields as-is: