Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Poisi kasvatamine

Tihti kuulen vanemaid kurtmas: ”Ma ei tea lihtsalt, mida oma poisiga teha.”

Ega poisi kasvatamine polegi nii lihtne. Mehed mäletavad oma lapsepõlve ja mõistavad poisse paremini, kui naised. Mõni naine saab poisiga väga hästi hakkama, mõne jaoks on ta täielik müsteerium. Vahel ei mõista ka mehed, mis nende poegadega lahti on.


Toivo Niibergi raamat ”Meheks, isaks ja härrasmeheks” on kindlasti paljudele abiks.

See raamat räägibki poisi kasvatamisest: mis toimub poisi hinges, miks poisid valetavad, ropendavad, käituvad agressiivselt. Kõigel on põhjus.

Lapsele on tähtis vanemate eeskuju, soojad suhted ema ja isaga. Kui vanematel pole aega last ära kuulata ja asju selgitada, kui laps unustatakse üksi teleri ette, jäävad väikesele inimesele väärad arusaamad filmis toimuvast. Varsti proovib laps ise järele, kas joonisfilmis nähtud panniga löömine on reaalses elus sama naljakas.

Miks poisid valetavad?

Toivo Niiberg on arvamusel, et põhjuseks on hirm või lootusetus – valetatakse oma naha päästmiseks. Väikelaps ajab vahel süü kassi kaela, kui on näiteks lõhkunud vaasi ära lõhkunud.

Lapsele tuleb anda võimalus ja lootus pahategude heastamiseks. Laps vajab mõistmist, abi ja asjade selgitamist. Kui teie järeltulija pidevalt valetab, vajab ta psühholoogi abi.

Raamatu autor selgitab põhjalikult, kuivõrd suur osa on lapse kodul heaks poisiks kasvamisel – suhtlemine pereringis, vanavanemate tähtsus, kodu vaimsus, mängud eakaaslastega. Kodu on peale soodsa kasvukeskkonna ka poisi minapildi väljendus.

Kui vanemad esitavad poisile kõrgeid nõudmisi, on lapsel raske saada edukaks. Ta peab elama teiste soovide ja tahtmiste järgi, surudes alla enese vajadused, huvid.

Anname lapsele võimaluse ise otsustada, millega ta soovib tegelda, aidates lapse andeid välja areneda. Koos tegutsemine, koosolemine, suunav kasvatus ja isa eeskuju aitavad poisil leida iseend, raskustega hakkama saada.

Pere toetab ja suunab poega ka kooliteel. Laps ei ole suur, kuigi ta on kooli jõudnud. Just nüüd kulub eriti ära vanemate toetus ja tunnustus.

Poisi kasvamisel on suur tähtsus ka lemmikloomal. Loom pere liikmena maandab pingeid, kasvatab vastutustunnet ja empaatiavõimet.

Toivo Niiberg kirjeldab olukordi ja selgitab poiste erineva käitumise põhjusi talle omasel lihtsal ja asjalikult moel, liigsete sõnadeta, tehes seda põnevalt ja kaasahaaravalt.

Mida teha, et kasvaks tundeline inimene, mees ja isa? Kuidas poistega hakkama saada? Lugege T. Niibergi raamatust.
Ülle Tõnumaa

Leave a Comment

15 + 12 =
Please leave these two fields as-is: