Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lapsed ja liikumisrõõm

Kas olete vaadanud laste mängu? Kuidas nad õhinaga askeldavad, toimetavad, kõnnivad, ronivad, hüppavad? Mäng on ikka liikumisega. Väike laps ei suuda kaua aega paigal püsida. Kui laps loiult ühe koha peal istub, teeb see meid murelikuks: äkki on haige?

Lastele meeldib liikuda. Suvel joostes ja ujudes, talvel basseinis, õues mürades, mängides, joostes, suusatades, kelgutades. Sügisel ja kevadel ikka otse läbi lompide! Kilked kostavad taevani.

Alati on keegi keelamas – oota, märjaks saad, vaata ette, ära jookse.

Talve pole sel aastal eriti kohanud, mõned harvad lumeilmad siiski olid. Kas vanemad on hakkamas, et seda koos lastega ära kasutada? Eeskuju jõud on suur. Kui vanemad käivad suusatamas, jooksmas, ujumas, korvpallitrennis, järgivad lapsed neid kindlasti. Rõõm liikumisest haarab kogu peret ja muutub elustiiliks. Mis on sellest saadav kasu – tervis ja energia, teotahe ja elurõõm.

Lasteaias saab ära kasutada kõik võimalused liikumiseks.

Leiame kuurist vanad ja päevinäinud pikad suusad, kuskil koolis maha kantud ja lasteaiale kaubeldud. Meie mudilased on nende üle õnnelikud. Isegi 3-aastane Martin sai hakkama pikkade suuskade ringikeeramisega. Ei mingit virisemist, et pikad ja ebamugavad, ikkagi suusad. Meil on veel ühed plastikust lumelootsikud, sügavad lühikesed suusad takjakinnitusega, neile on lasteaias pikk järjekord.

Ühel päeval vaatasin: kahel 4-aastasel olid suuskade asemel jalgade all plastmassist punased paadid ja kepid käes. Keppidega lükati end tasakesi edasi. Ju siis arvati, et paadid on sama head kui lumelootsikud. Hakkama nad said, keegi ei virisenud ja liikumisrõõm oli ilmne. Seda nägi alles kolmeseks saav Markus ja pani ka plastmassist paadid alla. Uskumatu, kuid edasi ta nendega jõudis ja oli eluga rahul.

Nii kui lumi läinud ja liiv pehme, algab kaugushüpe. Lapsed võtavad end rivisse ja läheb lahti!

Jalgpall, pallivisked, ümbermajajooks, redelitel ronimine – kõik see on poistele ja ka tüdrukutele tähtis ning meelepärane. Katsuge vaid öelda, et ärgu jooksku ja lapsel on tuju läinud. Liivakastimäng on ka tore, kuid seal on vähe liikumist. Laps vajab liikumist nagu õhku.

Ülle Tõnumaa

Leave a Comment

8 + 14 =
Please leave these two fields as-is: