Senise 20 lapse asemel hakkavad rühmad järgmisel aastal olema juba 24-pealised.
Juuli keskel haridusametis kokku pandud järgmise aasta eelarve piirsummade tabel näitab lasteaedade tuleva aasta üldkuluks 559 miljonit krooni, kuid alles aasta tagasi võis samas tabelis näha üldsumma real 736 miljonit krooni.
Põhja-Tallinna lastesõime Päkapikk juhataja Maie Toomsalu sõnul peab vaatama tõele näkku: kui raha pole, siis seda lihtsalt pole. „Koosseisud on juba üle vaadatud ja kui peaks veel kärbe tulema, siis peame rühmasid suurendama, kokku hoida on selles mõttes veel võimalik,” leidis Toomsalu. Päkapiku lastesõime real oli mullu näiteks kolm miljonit krooni, kuid tänavusuvises projektis 2,4 miljonit.
Jääb unistuseks
Nii võib olla üsna kindel, et järgmisel aastal jääb lasteaedadele kaugeks unistuseks tänavuse aasta alguses eelarves olnud 766 miljoni kroonine ja ka pärast esimest lisaeelarvet kirja jäänud 713 miljoni kroonine summa.
Omapoolse „kingitusega” on lasteaiad löögi alla pannud ka riik, kelle kärbe võtab pealinna lasteaedadelt ligikaudu 50 miljonit krooni.
Tallinna haridusameti info-spetsialisti Leini Jürisaare sõnul arvestati piirsummasid arvutades Tallinna alushariduse juhtide ühendusega sõlmitud kokkuleppeid, millega suurendatakse järgmisel aastal kogu linna lasteaiarühmi. Senise 20 lapse asemel hakkavad rühmad järgmisel aastal olema juba 24-pealised.
Kooli minevaid lapsi finantseeritakse esimesel poolaastal ja nende asemele uute laste võtmine vaadatakse üle enne uut pool-aastat ehk mais, uued eraldised sõltuvad uute arvatavate rühmade arvust,” selgitas Jürisaar. „Piirsummades neid uusi lasteaiarühmasid ei ole näidatud.”
Ühtlasi tõdeb Jürisaar, et kooli minevate laste esimene poolaasta võtab endale 35 miljonit krooni. Üldistades võib seega järeldada, et uutele lastele võib teisel poolaastal kuluda ligikaudu sama palju raha. Ehk kui lisada riigipoolne kärbe ja teisel poolaastal eelarvesse kirjutatav 35 miljonit krooni, siis saame eelarveprojektide põhjendatud vähenemiseks 85 miljonit krooni, mis omakorda tähendab, et Tallinn ise arvestab omalt poolt lasteaedadele suunatud summades 95 miljoni kroonise kärpega, mis protsentide keeles tähendab piirsummade vähenemist ligi 15 protsenti.
Haridusamet esitab linnale oma eelarvetaotluse 1. septembril ja sellega koos ka lisataotlusi, mis võivad järgmise aasta eelarvet piirsummast mõnevõrra suuremaks kergitada.
Kevadel kärbiti tegevuskulusid
•• Märtsis said lasteaiad käsu lõigata tegevuskulusid 8,5%, mis tähendas enamikus lasteaedades tõelisele säästureÏiimile minekut. Toona tunnistas ühe Põhja-Tallinna lasteaia juhataja, et töötajate nimekirjast kadusid remondimehed ja ka üks koristaja, muusika- ja liikumisõpetajale anti vähem koormust.
•• Vältimaks paberil palgakärbet vähendati ka lasteaiaõpetajate töökoormust, mis viidi seniselt ühelt 0,9-le. See aga tähendas omakorda ikkagi lasteaiaõpetajatele väiksemat palka ja lisaks sellele pidid nad kõik senised tööd ära tegema vähema ajaga.
•• Põhiliselt kärbiti lasteaedade majanduskulusid: uute tööriiete ostmist ning ürituste ja näituste külastamist. Lasteaedadesse osteti vähem ravimeid ja ka õpetajate koolituskulud võeti kiirelt m•• Kärpimise taustal hakkas suust suhu levima ka kuuldusi, mis rääkisid lasteaedades puuduvast WC-paberist, mida paluti lasteaeda tuua lapsevanematel, rühmade lahtiolekuaja lühenemisest jms, kuid neid jutte nimetavad lasteaedade juhatajad ainult linnalegendideks.