Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Hooli oma lemmikust

pilt 009Suured Murumunad otsustasid  läbi viia projekti ,,Hooli oma lemmikust”. Üritus oli suunatud Elva lasteaia, Elva linna ja ka maakonna lastele ja nende vanematele.

Projektinädalate jooksul oli kõigil võimalus osaleda lasteaias ja matkakeskuses läbiviivates tegevustes. Kaasa lõid ka Elva Õnneseene Lasteaia ja Elva Väikelastekodu lapsed.
Eesmärgid :

·        Lapsel areneb empaatiavõime.

·        Laps tutvub erinevate lemmikloomadega (kass, koer, merisiga, deegu, hamster, kanaarilinnud jne…)

·        Laps teab, et lemmikloomade eest on vaja hoolitseda

Tulemus:

·        Laps mõistab, et kõik loomad vajavad hoolitsust.

·        Laps tunneb ja teab erinevaid lemmikloomi ja nendega kaasnevaid kohustusi

Tegevus oli jaotatud kahe nädala peale.

Tegevuse sisuline kirjeldus:

·        Matkakeskuse maakondlik näitus ,,Minu lemmikud” (jääkmaterjalidest laste meisterdused)    

·        Fotod laste lemmikloomadest (Elva Lasteaia laste fotod)

·        Lemmikloomade tutvustamine lastele (kassid, koerad, merisiga, hamstrid jne.)

·        Orienteerumispäev

·        Elva loomakliiniku külastamine 5 – 7aastaste lastega

·        Matkakeskuse näituse külastamine 3 – 4 aastaste  lastega

·        Elistvere loomapargi külastamine 5 – 7 aastaste lastega

·        Tutvumine lindudega –  Toomas Printstibel tutvustas lasteaia saalis eksootilisi linde

·         

Sponsorite ja laste tänamine:
Lastele telliti  lemmikloomamärgid, mille nad  juba esimesel projektinädalal rinda said ja  üritust tutvustav voldik.
Samuti said rinnamärgid  loomade tutvustajad,  leidlikumad näitusel osalejad ning meie projekti toetanud sponsorid.

 

Ostsime loomakostüümide materjalid, lõikasime need välja ning organiseerisime õmblemise. Meeskonnatööna ( meeskonda kuulusid lapsevanem, õppealajuhataja, Mare ja Ulvi) valmisid need õigeaegselt. Kostüümid olid mõeldud lastele esinemiseks projekti lõpetamispäeval ning kasutamiseks edaspidi. Sponsorite toetusel saime majja ka mõned valmis loomakostüümid.

Eelnevalt teatasime Tartumaa lasteaedadele võimalusest osaleda näitusel jääkmaterjalist meisterdatud  lemmikloomadega. Teiste rühmade õpetajatel palusime uurida, kes nende lastest ja vanematest saaksid ja tahaksid oma lemmiklooma ka teistele lastele tutvustada.

lemmikloom 036Projekti esimeseks päevaks panime lasteaias üles laste kodust toodud lemmiklooma-fotode näituse,  Elva Matkakeskusesse  maakonna lasteaedadest saadetud jääkmaterjalidest meisterduste näituse. Näitused jäid üles kaheks nädalaks – lõpetamise päevani.
    
 Esimesel päeval külastasid vanemate rühmade lapsed Elva loomakliinikut. Loomaarstid Merike ja Tõnu panid lastele südamele, et enne kui lemmikloom võtta, peab hoolega järele  mõtlema, millised kohustused sellega kaasnevad. Lapsed nägid, et ka loomi vaktsineeritakse. Juhuslikult toodi kliinikusse kass Pelle, keda loomaomanik pidi kassipäeval meile tutvustama. Kiisuke sai kaitsesüsti, loomaomanik tegi talle  pai ning kass rahunes.

Järgmisena olid plaanis  temaatilised loomapäevad. Piilukeste rühma lapsevanem imearmsa valge kassi Täpiga kõndis rühmast rühma ning pajatas kassist ja kiisu kadumisest kodus.  Nüüd on kassil väike kelluke kaelas, mis reedab ta  ka siis, kui on pahandusega hakkama saanud. Laste õuesoleku ajal toodi tutvumiseks loomakliinikus nähtud pontsakas ja veidi laisk kass Pelle.

Koertepäeval said lapsed näha erinevaid koeratõuge. Liikumisõpetaja Ebe õpetatud koerad olid vahvad. Lastele tundus uskumatuna, et koer vaatab ainiti tema ette asetatud maiuspala ning võtab selle vaid peremehe loal.

 

Nüüd soovituseks teistele, kes midagi sarnast korraldavad. Väikeste loomade päeval (hamstrid, merisead,  liivahiired, deegud….) lubasime kõikidel loomad  tuua üheaegselt. See tekitas väikese arusaamatuse ja sellise elevuse, et loomaomanike juttu lõpus enam keegi ei kuulanud ja seda kõike oli ka lastele liiast. Muljeid ei tohi olla korraga liiga palju.
Lindude päeval käis külas Toomas Prantstibel  Tallinnast, kes tutvustas  kanaarilinde.

 Elva Õnneseene ja Elva Murumuna kooliminevatele  lastele korraldasime loomateemaliste orienteerumismängude hommiku.  Männilinn Elva annab tuhat võimalust looduses tegutsemiseks. Lapsed jagunesid kolme võistkonda. Igas punktis oli pargipuude küljes kaks loomateemalist küsimust (nt. Milleks on kassil vurrud?). Õige vastuse korral sai  võistkond igast kontrollpunktist endale kaks tähte. Lõpp-punktis tuli ära arvata ja laduda päevasõna, milleks oli ,,lemmikloom”.
 Armsalt naljakas oli vaadata, kuidas üks võistkond õhinaga ladus viltuselt,  lemmiklomm”. Kostitasime lapsi Limpa uue limonaadi ning lemmiklooma-märgiga. Häid mõtteid ja abi orienteerumispäevaks pakkus meile  liikumisõpetaja Ebe.
  
Kahel päeval sõidutas buss lapsi Elistvetre loomaparki. Paljudel lastel tekkis seal  unistus , et loomapargi metsloomad oleksid nende  lemmikloomad, sest kodudes lemmikuid ei ole.  Lisaks positiivsele  emotsioonile õpetas see külaskäik, et ka looduse poolt hüljatud loomad vajavad hoolitsust. Sõidu ja loomapargi piletite eest tasusid sponsorid.

Vahepeal valis viieliikmeline žürii vaimukad laste jääkmaterjalidest loomadest meisterdused välja ja (õppealajuhataja)  Heliise palus lapsed ja juhendajad pidulikule ürituse lõpetamisele.
Tore oli näha näitusel esinenuid lapsi koos juhendajatega. Elva Matkakeskusesse laekus meisterdusi  Ülenurme, Lähte, Valguta, Koosa, Melliste algkooli  lasteaiast, Tartu Lasteaiast Kannike, Elva Õnneseene ja Murumuna lasteaiast. Muusikaõpetaja Ruth ja liikumisõpetaja Ebe seadsid laulud ja loomateemalised liikumised, mis olid oskuslikult põimitud kodu kaotanud kass Nurri  (Mare ) ja koer Murri (Marje) dialoogidega. Eks ole ju päriseluski tihti sedamoodi, et algul kui kassipoeg on armas, hoolitsetakse tema eest, aga kui ta vanemaks saades enam niipalju ei mängi ja pooled päevad vaid magab, visatakse kodust välja. Meie mininäidendis võttis hea inimene loomad oma koju ja nad olid jälle õnnelikud.
Kuldsete kätega õpetaja Ulvi ning alati abivalmis koristaja Rita valmistasid viltimistehnikas  sponsoritele tänutäheks  meened.

Sponsoriteks olid ELVA LINNAVALITSUS, O/Ü ROPKA ELAMU ja A. LE COG. Kõlama jäi lõpulause, mis oli ka  meie voldikutel:
Kui oled otsustanud endale lemmiklooma võtta, siis tea, et loomake ootab sinult  AEGA, TOITU, HOOLT JA ARMASTUST, sest on pereliige!

Üritus oli kahenädalane  ja pingeline meile kõigile. Mare Pavlovaga  mõistsime teineteist poolelt sõnalt ja pakkusime erinevaid  ideid välja, tundsime kogu aeg ka juhataja ja õppealajuhataja toetust. Tõelise meeskonnana tulid kolleegid meiega kenasti kaasa, kõik kulges suurepäraselt, sest lasteaiaõpetajatena soovime siiralt pakkuda lastele tema arenguks mitmekülgseid  võimalusi.

 

Marje Kerme

 Elva Lasteaed Murumuna õpetaja

Leave a Comment

9 + 2 =
Please leave these two fields as-is: