Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Väikese inimese tähtsad mängud

                           
haldjas 009 [1280x768]Mängida! Mängida! Mängida! See on tõeliselt haarav vaatepilt, kui suure innukusega üks kahe-kolmeaastane laps oma mängimislusti rahuldab. Ta on nagu väike mesilane, kes väsimatult ühe mängu juurest teise juurde lendab ja sellest enda jaoks vajamineva talletab. Kõike läheb tarvis! Midagi saab kuhugi sisse panna, midagi jälle kuskilt välja võtta, alla panna, peale tõsta, patsutada, pigistada, kummutada, maitsta, nuusutada, kolistada…Variante on tohutult! 30.november 027 [640x480] [1280x768]Võib tekkida ka paras virr-varr. Aga õpetaja võtab kätte ja aitab lapsel selles virr-varris natuke korda luua. Ta aitab lapsel oma tähelepanu suunata; uurida mõnda asja pikemalt – missugune see asi siis ikkagi on;  viia asja kokku sõnaga – anda tähendus; leida veel mõni põnev viis asjaga tegutsemiseks jne.  Kindlasti kasutab ta ära ka väikelapse liikumis- ja laulurõõmu. Et rikastada väikeste laste mänguvõimalusi, mõtlevad õpetajad tihti ka ise mänge välja. Pakungi teile mõned enda loodud mängud  ja loodan, et teie pisikesed võtavad need rõõmsalt omaks!
 
TUTVUMISE PALLIMÄNG

Mäng sobib teineteisega tutvumiseks, kui pisikesed lasteaeda tulevad.
Vanus: 2-4 aastased
Vahend: pehme pall
Lapsed istuvad või seisavad poolringis (väiksemad parem istuvad, kuna ei püüa veel hästi palli). Õpetaja istub laste ees.
Õpetaja: Minu nimi on … Ütleme koos (öeldakse koos õpetaja nimi). Ma viskan sulle palli, ütle sina meile oma nimi. (Laps püüab palli ja ütleb oma nime). Mis selle lapse nimi oli? Kordame koos tema nime. (Korratakse koos õpetajaga lapse nime). Kui sa mulle tagasi viskad, siis ütle mulle minu nimi (laps ütleb õpetaja nime). Hiljem saavad lapsed juba teineteisele visata ja teineteise nimesid ütelda. Pärast võib mängida mängu Kes aias?

MUL ON VÄIKE KOERAKE

Näpumäng.
Vanus: 2-3 aastased
Istutakse vaibal ringis.
Mul on väike koerake – tõstetakse pöial.
Koerake on väsinud, läheb pessa puhkama – paneme pöidla pihule.
Emake teeb koerale pai – katame pöidla nimetissõrmega, teine käsi võib aidata.
Isake teeb koerale pai – katame pöidla pikk-peetriga.
Õeke teeb kutsule pai – katame pöidla nimeta-matsiga.
Vennake teeb kutsule pai – katame pöidla väikse sõrmega. Kõik näpud katavad pöialt.
Auh! – lööme pihu lahti – koerake ärkas!

KALLISTAMISE RING

Vanus: 2-3aastased
Võta, võta kätest kinni – lapsed võtavad kätest kinni, moodustavad ringi õpetaja abiga.
Teeme, teeme suure ringi – lapsed kõnnivad ringis.
Iga laps on kalli-kalli – lapsed liiguvad ikka ringis.
Teeme koos kõik kalli-kalli-kalli…- lapsed kogunevad ümber õpetaja, kes on nagu kanaema ja kõik kallistavad kõiki. Väikestes elevust tekitav ja väga positiivne mäng päeva alustamiseks.

 

     
Maimu Pärn,
Tartu Lasteaia  Päkapikk õpetaja

Leave a Comment

6 + 10 =
Please leave these two fields as-is: