Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Loomaaias koos zooloog A. Turovskiga

Picture 2066 [1280x768]Meile kõigile meeldib kohtuda uhkete ja aukartustäratavate looduse imedega – olgu selleks siis lõvi, elevant, meie tavaline rebane või väike uruhiireke. Loomaaed annab meile selleks võimaluse. Viljandi lasteaed Krõlli laste ja lasteavanemate loomaia külastamiseks oli päris pikk eellugu. Alguse sai kõik õpetaja Ludmilla toredast ideest, kuidas saaksid lapsed uusi teadmisi erinevate loomade kohta ja samas õpiksid ka võtma vastutust looma ja looduse ees.

 Üks asi on sellest kõigest lihtsalt rühmas rääkida, teine aga hoopis reaalselt näha ja kuulda ning seeläbi tarkust koguda. Nii areneski vahvast mõttest välja projekt „Loom ei ole mänguasi”, mis leidis rahastu Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK-i) poolt. Sihtrühmaks olid koolieelse rühma lapsed ja nende vanemad. Projekti raames toimusid eelnevalt rühmades loodusõpetuse tegevused, kus arutleti teema üle ja uuriti  teatmeteoste abil loomade elu-olu. Järgnesid õppekäigud Viljandi loomade varjupaika ja Tallinna loomaaeda. Viimasest retkest pikemalt juttu tulebki.

P5110001 [1280x768]Maikuu esimestel päevadel toimusid meil siis KIK-i poolt toetatud projekti raames Mõmmide ja Sipsiku rühma lastele ja lastevanematele Tallinna loomaaia külastamine. Pikk bussisõit Viljandist Tallinnasse seljataga, tervitas meid loomaaias zooloog Aleksei Turovski isiklikult. Suurepärase giidi seltsis asuti loomaia imelisse maailma. Kui alguses olime kõik pisut ujedad, siis hiljem sulandusid lapsed ning lapsevanemad sedavõrd, et ei kuulanud kaaslase juttugi.

0062 [1280x768]Meie õhtuse retke ajaks oli loomaaed jäänud üllatavalt vaikseks. Jalutasime koos looma juurest looma juurde ning kuulasime suud ja silmad pärani. Ei raatsinud ju suurepärase jutuvestja Aleksei Turovski jutust sõnagi kõrvadest mööda lasta. Väga  huvitav oli näha, kuidas zooloog  loomadega „rääkis”. Igal loomal oli omamoodi suhtlusviis. Nii pidigi algul sarvekandjatega vastu traataeda rammides jõuvahekorrad selgeks tegema, mõnda looma hellitusnimede ja lemmikmaiusega meelitama ning vahel tegema mõnda häälitsust või tekitama heli. Aleksei Turovski rääkis ka sellest, kuidas on loomariigis seatud peresuhted, mil viisil kasvatatakse järglasi, kuidas täiskasvanud loomad üksteist aitavad ja peavad kinni karjareeglitest ning kuidas ühele loomalapsele võib sõnakuulmatus kergesti elu maksta. Külastasime ka kahte troopikamaja, kus elutsesid krokodill, ahvid, mitmesugused kalaliigid ja mereelukad.
 
SDC10691 [1280x768]Rõõmu ja rahulolu sellest ettevõtmisest said kindlasti nii lapsed kui ka lapsevanemad. Tasakaalu leidmine loodushoiu ja selle kasutamise vahel on ja jääb üheks raskemini lahendatavaks probleemiks. Tänapäevane inimtegevus ohustab looduses elavaid loomaliike, kahjustab loomade elupaiku ja looduslikke kooslusi. Neid ohte saab kas vältida või vähendada, juhindudes oma tegevuses teadmisest looduse kohta. Tänu üritusele teavad lapsed ja lapsevanemad, kuidas loom muutub inimesest sõltuvaks ning mõistavad kui sõltuvad on loomad nende otsustes ja mittehoolivusest. Kui neid ohte vältida või vähendada käitub inimene inimväärselt. Koos jõudsime arusaamisele, et loom ei ole mänguasi. Viljandi lasteaed Krõll tänab zooloog Aleksei Turovskit nii vahva ja õpetliku päeva eest.
Õhtupäikese loojudes alustasime taas bussisõiduga Viljandi suunas. Kodulinn võttis meid vastu juba tuledes.

 

Viljandi Lasteaed Krõlli juhataja asetäitja Riina Heinpõld,

õpetajad Ludmilla Netsajeva ja Anne Purgas

Leave a Comment

15 + 15 =
Please leave these two fields as-is: