Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Jalgrattapäev „Liikle ohutult“

DSC_0042 [1280x768]Iga laps kes jalgrattaga sõidab, on jalgrattur. Et olla hea jalgrattur, peab tundma liiklusreegleid ja oskama ohutult sõita.
Pärnu Päikesejänku lasteaias on liikluskasvatus tähtsal kohal. Liikluse osa õppekavas on lahti kirjutatud vastavalt vanusele. Lapsed saavad liiklusalaseid teadmisi õppetegevustes, ühisüritustel, õpivad liiklema lasteaias, tänaval ja  õppekäikudel.

 Lastel kinnistuvad liiklusalased teadmised läbi praktilise tegevuse  lasteaia liiklusväljakul, mis valmis 2005. aastal.
 Peale liiklusväljaku valmimist leppisime kokku  reeglid turvalisuse tagamiseks. Igal rühmaõpetajal on kindel nädalapäev liikluse jälgimiseks ja korraldamiseks. Täiskasvanul ehk “ LAPOL“ (lasteaia politseil)  on seljas turvavest ja tal on õigus liikluseeskirjade rikkumise korral laps liiklusest teatud ajaks eemaldada. Tulemus on väga hea– alati kantakse kiivrit, täidetakse liikluseeskirju,  kihutamist on vähem.
Abiks oli ka vanematekogu ettepanek valmistada  jalgrattaload. Rühmad ise leidsid erinevaid variante lubade tegemiseks. Kes tegi kodus koos vanematega, kes lasteaias õpetajaga.
DSC_0094 [1280x768]Mitmeaastane kogemus andis julgust  ülelinnaliste jalgrattapäevade korraldamiseks kooliminejatele. 2007. aastast alates on üritused toimunud   Pärnu lasteaiaõpetajate Hea Alguse aineühenduse aktiivi eestvedamisel.  Koostööpartneriteks on Pärnu Teedevalitsus ja liikluspolitsei. Kohal on ka alati  laste sõber Lõvi Leo. Tänaseks oleme  liikluspäevi  korraldanud neli aastat. Osalenud on üle 400 lapse.
Eelmisel aastal oli  Pärnu linna üks hariduse prioriteetidest  lapse turvalisuse tagamine,  seetõttu toimus üritus kahel päeval. Osavõtjaid oli kokku 145.
Peame oluliseks, et teoreetilisi teadmisi  jagab oma ala spetsialist Sirli Leier Pärnu Teedevalitsusest. Lapsed saavad teada, millise jalgrattaga on ohutu liigelda, kuidas valida jalgratta suurust, millised turvaelemendid peavad jalgrattal olema (helkurid, tuled, kell, pidurid jne),  miks ja  kuidas kanda kiivrit. Katse munaga näitab kujundlikult, et kiiver on ohutuse mõttes hädavajalik. Teoreetilisele osale järgneb alati praktiline sõit lasteaia liiklusväljakul.
                               
Enne „õppesõitu“ tutvustavad politseinikud rajal olevaid liiklusmärke ja rajatähiseid. Laste sõiduoskused  ja kogemused on väga erinevad. On üksikuid lapsi, kes  ei suuda liiklusrada läbida ka abiratastega jalgratastel. Mudilastel on väga raske aeglaselt sõita, arvestada pidurdusmaad ja teha vigursõitu. Arvame, et raskem on liigelda neil, kellel puudub igapäevane praktiline sõiduvõimalus. Kuna Päikesejänkudel on võimalus oma teadmisi praktikas kogu aeg realiseerida, siis on nad oskuslikumad liiklejad. On vana tõde, et lastele on tähtsad kogemused, sest laps õpib sellest, mida ta näeb ja kogeb.
Et muuta liikluspäev lastele meeldejäävamaks, saab iga osaleja tunnistuse, märgi, kleepsu ja rühmad liiklusmängu.
 
Pärnu Päikesejänku lasteaia õpetajad
Reet Lillemaa, Merike Künnapas, Zenta Koppel, Milvi Vilberg

Piltide autor: Monika Andrejev

Leave a Comment

4 + 13 =
Please leave these two fields as-is: