Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Kollane nagu kartul

“On võimatu olla masenduses, kui sul on õhupall!” ütles Winnie Puhh. Tark lause. Anna lapsele õhupall ja ta oskab sellega mängida vähemalt viite  erinevat moodi. Ja kui veel põnevuse lisamiseks selle õhupalliga taevasse tõusta, siis alla vaadates näevad lapsed kõiki võimalikke ja võimatuid asju. Ja kui palju lõbu!

Laps tahab loovalt ja vabalt mängida. Selleks, et mängud rikastaksid lapse sõnavara ja maailmapilti ning julgustaksid fantaseerima, peab ka õpetaja mängule loovalt lähenema. Kogusin kokku mõned paljudest mängudest, mida koolieelikute rühmas olen kasutanud. Nendes  pole valesid ja õigeid vastuseid, vaid ilmneb laste julgus ja nauding  pakkuda välja oma mõtteid ja lahendusi. Mul on hea meel, et lapsed oskavad rõõmu tunda siin ja praegu, käesolevas hetkes. Nad teavad, kus on uks imede maailma…

1. Kuula ja lõpeta/alusta lugu.

Mart ärkas hommikul imeliku kopsimise peale üles. Algul kuulatas ta vaikselt teki all, aga siis otsustas minna vaatama, mis seda häält teeb. Teise tuppa astudes, nägi Mart…

… “Ma olen väga rõõmus, et sa seda tegid!” ütles ema, kui oli Mari jutu ära kuulanud. Mida Mari võis teha?

Pille ei suutnud enam kauem seda suurt saladust endale hoida. Nii väga tahtis ta Tiinale näidata, mis tal kotis on. Seal oli…

Õhtul lähed magama – oled laps. Hommikul ärgates aga – päkapikk. Mis saab edasi? …

2. Laps saab endale 3 eset  (nt. võti, raamat ja fotoaparaat). Lapse ülesanne on nende esemete abil koostada lühike jutuke – Kes sa oled? Kuhu sa lähed? Mida sa seal teed?

3. Laps saab omale koomiksi jutumulli. Laps loeb selle ise või õpetaja abiga läbi ja otsustab, kes võiks niimoodi rääkida. Kuidas lugu edasi läheb?

4. Õpetaja nimetab igale lapsele ühe värvuse ja laps otsustab, kes või mis ta on.

5. Mida sa näed läbi lukuaugu? Läbi jäälilledes akna? Mida sa kuuled kõrv vastu ust/maad?

6. Homme oled sina lasteaiaõpetaja. Milliseid mänge sa lastega mängiksid? Miks?

7. Joonista pilt, millel on kujutatud sõprust, armastust, kadedust, hirmu, kurbust.

8. Iga laps saab endale pappkarbi. Kasutada tohib erinevaid kunstitegevuse materjale ja vahendeid, et muuta see … (Iga lapse vaba valik)

9. Kui ma oleksin loom, lind, auto, muinasjututegelane, siis ma oleksin…, sest…

10. Mida teevad/näevad/kuulevad mänguasjad öösel, kui lapsi lasteaias pole?

11. Lapsed vaatavad pilti uhkest lossist. Kes seal võiks elada? Lapsed vaatavad pilti autost. Kuhu see auto võiks sõita? Miks? Lapsed vaatavad pilti kingipakist. Kes selle võis teha ja kellele? Lapsed vaatavad pilti jõe ääres istuvast inimesest. Kes see võiks olla? Miks ta seal on? Mida ta mõtleb?

Et ka teie rühma uks jääks imedele valla…

Maris Mägi,

Mammaste Lasteaed-algkooli õpetaja

Leave a Comment

14 + 4 =
Please leave these two fields as-is: