Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Pildikalendrid- huvitav mängu- ja õppematerjal sõimelastele

P1010120 [800x600]Seinakalendrid oma ilusate  piltidega lausa kutsuvad lapsi neid vaatama ja uurima.   Ka ainult  pilte vaadates on need lastele ilu, emotsioone ja ümbritsevast elust teavet pakkuvad ja  kahju oleks neid lihtsalt rebimiseks jätta.

Väikelapsele on ju kõige olulisem  iga uue mõiste-oskuse omandamisel kordamine ja veel kord kordamine. Tehes aga kalendripiltidest memoriinid, pildimängud, looduskalendrid, raamatud, puzzled, pildialbumid ja kõike muud, anname kalendritele uue elu ja lastele võimaluse kauem nautida oma lemmikuid ja süveneda uude maailma ja mõistetesse.

Rühmas, kus on lapsed 1,5 eluaastast kuni 3-nda eluaastani, vajavad lapsed ülesandeid ja  tegevusi oma vanusele vastavalt.

P1010117 [800x600]Pisematele meeldib väga vaadata looma- ja linnupilte. Väga ruttu tunnevad nad ära tavalisemad loomad ja linnud ning hakkavad matkima nende häälitsusi, liikumist. Edasi minnes hakkab laps kahest pildipoolest kokku panema tuttavat looma, lille, lindu, puuvilja jne. Pildid on kleebitud enne pooleks lõikamist värvilisele paberile ja muidugi on kasutatud põhivärve – kollane, sinine, punane, aga sekundaarvärvidest roheline on ka alati kasutusel. Laps valib kas kaks ühtemoodi värvust või kaks pildipoolt ja saabki terviku. Pilt annab võimaluse rääkida sellest, mida või keda laps pildil näeb, missuguseid emotsioone vallandab lapses nähtu (kurbi, rõõmsaid, äratundmise rõõmu, uue avastamist jne.)

Vastavalt lapse vanusele ja arengule on võimalik anda rohkemate tegevustega pilte vaatamiseks: erinevad aastaajapildid, erinevatest elukutsetest tegevused (kalameeste – ja põllumeestekalendrid, erinevatest toitudest ja aiasaadustest pildid). Väga toredad on ka kunstiteemalised ja meie talumuuseumi tutvustavad kalendripildid. Pole ju tähtis, et see teave kohe selle väikese inimeseni ei jõua nendes kindlates piirides ja kontekstides, aga pikkamööda ta hakkab huvi tundma ka tema jaoks võõramate asjade vastu ja neid mõistma.

P1010116 [800x600]Kalendri viimane leht kajastab tavaliselt kalendri sisu väikesete piltidena ja kui neid kalendreid on kaks, saab teha toreda pildimängu. Piltide lehed kleepida tervelt tugevamale paberile ja üks piltide leht jätta terveks, aga teine lõigata lahti väikesteks piltideks. Ja ongi võimalus lapsel arendada  peenmotoorikat oma sõrmekestega väikseid pilte sorteerides otsida sarnane pilt suurel paberil olevale  pildile. Kui laps on leidnud piltidele paarilised, on võimalik arendada lapse sõnavara, kõneoskust ja mälu neid pilte vaadates, otsides nendelt midagi või kedagi tuttavat, rääkides ja seletades lapsele pildil toimuvat tegevust või erineval aastaajal toimuvat.

Väga toredad looduskalendrid erinevatest aastaaegadest on võimalik teha seinale kinnitamiseks, et siis koos vaadata ja kinnistada aastaegade tundmist piltide abil. Lastele meeldib väga neid ikka ja jälle vaadata ja ära arvata, mis aastaaeg küll õues on. Pärast on tore lastega koos otsida õues vastava aastaaja tunnuseid.

Ka ilmastiku kalendri saab toreda, kui on leitud erineva ilmastikuga pildid. Lapsed saavad siis hommikuti ilmastikku vaadelda ja  keerata punane nooleke kas päikese, vihma, pilve või lumesaju peale. See on lastele igapäevaselt väga huvitav ja tähtis tegevus.

P1010118 [800x600]Memoriine on meil loomadest, lindudest, lilledest, loodusest. Ka need pildid on kleebitud värvilistele pappidele ja lapsed saavad valida kahte moodi paarilise pildile: kas kaks ühte värvust või kaks sarnast pilti. Iga komplekti juurde kuulub kindlasti ka piltide vaatlus ja vestlus. Lastel on võimalus end väljendada, näha ja kogeda jälle midagi uut, tunda eduelamust, kui õiged pildid leitud ja mängule asetatud.

Väga hästi saab ära kasuta suuruste õpetamisel suure pildi kalendrist ja kalendri tagalehelt väikese pildi. Ka neid pilte on võimalik lapsel komplekteerida kas vastavalt värvusele (värvilistele pappidele kleebitud pildid) või siis otsib suure ja väikese sarnase pildi. Sarnaseid pilte on lastel võimalik loendada kas ühest kolmeni või üks ja palju, kuidas on lapsel kergem ja arusaadavam.

Niiviisi tegutsedes möödub meil palju põnevaid ja tegusaid päevi lastega. Tasub ringi vaadata, mõnda asja kohandada ja ongi tore mängu- ja õppevahend valmis!

Lastesõim Päkapikk vanemõpetaja Made Piilberg.

Leave a Comment

10 + 14 =
Please leave these two fields as-is: