Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Tallinna Lepistiku Lasteaed-Algkooli õpetajad Bulgaarias, Vratsas

 

sloveniastTallinna Lepistiku Lasteaed-Algkool osaleb aastatel 2011 – 2013 Comeniuse koostööprojektis „The children of Europe sing and dance“, mille peamiseks eesmärgiks on, et lapsed saaksid teadmisi erinevate Euroopa maade kultuuri, igapäevaelu, traditsioonide, pühade, sotsiaalse ja loodusliku keskkonna kohta. Projektis osaleb peale meie veel 4 Euroopa maad: Bulgaaria, Läti, Sloveenia ja Türgi. Esimene riikidevaheline kohtumine toimus 01.11 – 05.11.2011 Bulgaarias, Vratsas.

Bulgaaria poole asusime teele teisipäeval, 01. novembril.  Meie lasteaiast osales 4 õpetajat: Maiu, Kerli, Kairit ja muusikaõpetaja Anneli. Sofia lennujaamas võtsid meid vastu projekti välja töötanud Bulgaaria lasteaia „Evropeicheta“  õpetaja Liliya Stoeva ning tema tütar Melina, kes abistas ema inglise keelega.  Mõne aja pärast saabusid veel 3 Läti ning 3 Sloveenia õpetajat. Õpetajad Türgist olid saabunud juba eelmisel päeval.

Vratsa on väga kaunis linn, mida ümbritsevad kõrged mäed.  Ööbisime seal hotellis Hemus, kus toimus ka esimene riikidevaheline kohtumine ja ühine tutvumisõhtusöök.

Järgmisel päeval  külastasime Vratsa lasteaeda „Evropeicheta“, kus lapsed meid lauldes pidulikut vastu võtsid. Maja on väga lapsesõbralik, värviline ja puhas, kuid mitmed ruumid ja mööbel vajaks uuendamist. Kohalik meedia soovis teha intervjuu Eesti õpetajatega ning meie lasteaiast ja Eestist rääkis neile meie lasteaia õpetaja Kerli Vahejõe. Järgnes ringkäik lasteaias, kus meile näidati mitut rühma ning seal toimuvat õppetööd.  Nii lapsed kui õpetajad on seal väga toredad ja sõbralikud.

Pärastlõunal toimus lasteaia saalis projektikohtumine, kus räägiti juba tehtud tööst ning eelseisvatest ülesannetest. Iga riik sai rääkida enda lasteaiast ja haridusest ning milline on õpetajate ja lapsevanemate vaheline koostöö. Omavahel vahetati  ka vastavate maade jõululaule, mida lapsed jõulupeoks õpivad ja esitavad.

Õhtul saabusid kõik partnerriikide õpetajad lasteaeda õhtusöögile, kus pakuti külluslikult traditsioonilisi Bulgaaria toite ning tantsiti rahvustantse. Bulgaaria inimesed on väga külalislahked ja sõbralikud ning naudivad tantsimist ja laulmist.

Järgmisel päeval toimus pressikonverents, kus said sõna kõik 5 riigi esindajad. Ettekande projekti kohta tegi lasteaia „Evropeicheta“ direktor Mariyana Angelova. Konverentsi kohta avaldati hiljem kohalikus ajalehes artikkel.  Külastasime ka Vratsa ajaloomuuseumi, kus võis näha väga huvitavaid vanaaegseid riietus-ja tarbeesemeid ning tutvusime „St. Sofronii Vrachanski“ põhikooli õpilaste ja õpetajatega. Õhtul nautisime „Razvitie“  kultuurikeskuses tantsulist lasteetendust „Luikede järv“.

MUUDETUD_loobasÜheks suurimaks elamuseks meie reisi ajal oli „Ledenika“ koopa külastamine. „Ledenika“ koobas on suur looduslik vaatamisväärsus Balkani mägedes ja asub Vratsast 16 km kaugusel. Transporti sinna pakkusid meile paar abivalmis ja toredat lasteaia „Evropeicheta“ lapsevanemat.

Riikidevahelise kohtumise lõpetasime ühise õhtusöögiga Bulgaaria rahvustoitude restoranis „Nashentsi“. Söögid olid väga maitsvad, inimesed rõõmsad ning koos tantsiti veel rahvustantse.

Projekti kohtumine Bulgaarias oli väga tore ja elamusterohke. Kohtusime ja vestlesime paljude erinevate inimestega, saime teadmisi nende kultuurist, traditsioonidest ja kommetest ning jagasime hea meelega ka oma kogemusi ja teadmisi nii Eesti riigi, hariduse kui ka lastega töötamise kohta.

 

Tallinna Lepistiku Lasteaed-Algkooli õpetaja Maiu Kannel

Leave a Comment

3 + 9 =
Please leave these two fields as-is: