Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Vikerkaaremäng

Loo autor Anne Rekkaro,

liikumise seadnud Anu Meresmaa ja Maiu Albo,

kostüümid valitud koostöös lastevanematega.

Osalised: Metsaema, Kunglike, seitse gruppi lapsi koos õpetajatega.

Tegevuskoht –  mänguväljaku muruplats.

Aastaaeg – kevad, maikuu.

Kestvus umbes 45minutit.

Kostüümid lastele:

Moonid – papist peavõru koos krepist meisterdatud õiega, punane seelik, must trikoo.

Lepatriinud – tumesinine või must pluus ja püksid, punane keep mustade täppidega, mustast papist peavõru, karvatraadist tundlad.

Tuleleek oranž pluus ja tumedad püksid, oranžid paelad ümber pea ja käte.

Tibud kollane pluus ja seelik, kollane rätik, millele on peale õmmeldud punane hari.

Rohutirtsud roheline pluus ja seelik, roheline papist peavõru ning karvatraadist tundlad.

Konnad roheline pluus ja puhvpüksid, rohelisest papist peavõru, millele on kleebitud paberist suured silmad.

Vihmapiisad helesinine kleit, peas tutipaelad, ümber käte kummipaela külge kinnitatud krepist ribad.

Sinililled tumesinine pluus ja püksid, sinisest papist peavõru koos krepist meisterdatud õiega.

Kannikesed – lilla seelik ja pluus, kollasest papist peavõru, millele on kleebitud krepist narmad.

Kostüümid õpetajatele – õpetajad on riietatud vastavalt oma rühma värvile.

Vahendid:

Kaks pinki, batuut, võimlemismatid, neli hüppenööri, tumesinine suur kangas, kaheksa hüppepalli.

Üllatus lastele puuviljad kandikutel.

 

Etendus algab rongkäiguga. Pooled rühmad ( paari kaupa kolonnis) tulevad ühelt poolt maja ja pooled teiselt poolt maja muusika saatel. Rühmad marsivad oma kohale muruplatsi äärde. Keskel on vaba muruplats etteasteteks.

Tuleb Metsaema.

Metsaema: Tere tulemast, lapsed ja suured! Te olete saabunud Kunglamaale, kus on täna väga tähtis päev. Kunglamaal, nagu te isegi arvata võite, elavad Kunglid, toredad lõbusad sellid, kellega juba igav ei hakka. Kui nad veel väikesed on, mängivad Kunglid metsas peitust ja tagaajamist, aga mõnikord lubavad suured Kunglid neil mõne pohlamarja punaseks värvida või lepatriinule täppe teha.

Nimelt on Kunglid need, kes maailma värviliseks muudavad. Talvel, kui Kunglid magavad, on  maailm valge-, halli- ja mustakirju. Seda olete ise ka kindlasti  tähele pannud. Kevadel, kui lumi sulab, algavad Kunglitel kiired päevad. Rohi kasvab kiiresti ja iga libleke on vaja roheliseks värvida. Samuti puude lehed. Lilled metsa all on igaüks ise värvi ja Kunglid teavad täpselt, et sinilille peab siniseks värvima, võilille kollaseks ja ülane on valgena ilus. Nii et värvide koha pealt on Kunglid suured asjatundjad. Kui mõni väike Kunglike on värvid päris selgeks õppinud, saab temast päris õige Kungel – talle antakse pintsel, millega värvida.

Tuleb joostes Kunglike

Kunglike: Metsaema, metsaema, aita mind palun!

Metsaema: Mis sinuga juhtus, Kunglike?

Kunglike: Mulle ei jää värvid meelde! Õpin ja õpin, kordan ja kordan, et rohi on roheline, päike kollane ja õhtutaevas punane. Aga niipea, kui joonistama hakkan, tuleb taevas roheline, päike lilla ja rohi punane. Kõik teised Kunglikesed naeravad minu üle ja mul on nii häbi rumal olla!

Metsaema: Hästi, ma aitan sind! Mängime õige üht toredat mängu, see on vikerkaaremäng.

Kunglike: Oi, kui tore, kuidas see käib?

Metsaema: Vaata, vikerkaares on seitse värvi. Kui sa need selgeks saad, oled nii tark, et saad endale pintsli ja võid loodust värvima hakata.

Kunglike: Jah, aga ma ei usu, et ma need seitse värvi üksi selgeks saan. Ma olen ju nii rumal!

Metsaema: Lapsed aitavad sind. Eks ole, lapsed?

Lapsed: Jaa!

Metsaema: No näed. Alustame siis mängu. Lapsed, milline on vikerkaare esimene värv?

Lapsed: Punane!

Metsaema: Näidake meile punast looduses!

Muusika –  Vivaldi ,,Vivace”

Moonid ja lepatriinud

Ringjoonele on paigutatud papist lilletähised. Lapsed lähevad märgitud kohtadele.

Moonid – põlvitusiste ringjoonele, käed all, parem käsi aeglaselt eest üles ja alla (vaade käele, loe neljani), sama vasakuga. Mõlemad käed eest üles ja tõus üles (loe neljani). Põlvist vetrudes käed vahelduvalt ette – taha (loe neljani), uuesti lillele põlvitusistesse (loe kaheni).

Tulevad lepatriinud

Lepatriinud – Kolonnis sik- sak – jooksuga ümber lille, käed sirgelt taga, üks ring, seejärel oma lille taha, seis. Painutus ette, käed taha (nuusutab lille), lähteasend (loe kaheksani). Keskele, võtavad eesolija vasakust randmest kinni, jooks ringjoonel, üks ring. Väikeste jooksusammudega, käed taga oma lille juurde tagasi (loe kaheksani). Korda: Keskele, …, võtavad lillega pihkseongusse ja keerutavad koos (loe kaheksani).

Lepatriinud ja moonid lahkuvad paari kaupa kolonnis väikeste jooksusammudega oma kohale.

Kunglike: Nüüd ma tean, nüüd ma tean, moonid ja lepatriinud on punased.

Metsaema: Õige! Lapsed, milline on vikerkaare teine värv?

Lapsed: Oranž!

Metsaema: Näidake oranži looduses!

Muusika kogumikust ,,101 Classics “  Borodin  nr.8

Tuleleegidtulevad kolonnis kohale, eelnevalt on paigaldatud matid ja batuut.

Põlvitusistes pea rinnal, tõus põlvitusse, samal ajal kätehood eest üles – alla (loe kaheksani). Turiseis (loe kaheksani), kaks korda täispööre vasakule, käed kõrval. Liikumine matini, kukerpallid üksteise järel, jooks batuudi juurde, üksteise järel batuudil, kolm hüpet maandumisega matile, kätehood üles. Üksteise järel (hundiratast, veeretades, keerutades jne.) algpunkti tagasi.

Muusika jääb järjest vaiksemaks.

Kätehood eest üles-alla ja põlvitusest põlvitusistesse, lähteasend. (Lõke kustub.) Jooks oma kohale.

Kunglike: Nüüd ma tean, nüüd ma tean, tuleleek on oranži värvi!

Metsaema. Õige! Lapsed, milline on vikerkaare kolmas värv?

Lapsed: Kollane!

Metsaema: Tulge siis kollased ja näidake end!Muusika Caater ,, Tibutants “

Tulevad tibud ja päike.

Tibudliiguvad läbisegi kõnniga väljakule, pea rinnale ja tagasi (toksivad teri, loe kaheksani), tibutantsu liigutused vastavalt muusikale, käed , küünarnukid, puusad. Korda sama, mis alguses …, astuvad pingile ja hüppavad maha (loe kaheksani), kõnd oma kohale

Kunglike: Nüüd ma tean, nüüd ma tean, päike ja tibud on kollased!

Metsaema: Just, nii see on! Lapsed, aga milline on vikerkaare neljas värv?

Lapsed: Roheline

Metsaema: Tulge siis rohelised ja näidake end kõigile!Muusika CD,, Entel- tentel” ,,Kurg ja konnad”

Konnad – hüppavad hüppepallidega kolonnis ringjoonele, kõhuli pallile, käed maha, jalad põlvist kõverdatud, jalahood üles- alla (loe neljani). Kõnd ringjoonel, pall sarvedest kinni turjal (loe kaheksani). Harkiste pallile, küünarliigesest kõverdatud käed kõrval, suunaga üles, hüpped pallil. Iste pallil. Hüpe ringi sisse, ümber pöörd ja välja (loe kaheksani). Iste pallil, käed eest kõrvale (konn ujub, neli korda). Toengiste, jalad pallil (loe kaheksani). Võtavad oma palli ja jooksevad kohale.

Muusika CD  Vivaldi nr.20 Allegro moderato

Rohutirtsud – Hüppenöörid on maas, üksteise peal risti. Rohutirtsud liiguvad hüpaksammuga oma kohale nööride otstesse.

Seis, vasak käsi ees, parem käsi küünarnukist kõverdatult ,, hoiab viiuli poognat” (mängivad viiulit), võtavad oma hüppenööri otsast kinni, hüpaksammuga keskele kokku ja tagasi (neli korda). Hüppenöör üleval, keerutus nööri all, hüppenöör alla ja hüpaksammuga päripäeva ringjoonel üks ring. Kükk, paari kaupa tõus vastavalt nööride järjekorrale ja hüppenöörist kinni hoides jooks ette. Hüppenöörid üles, paarikaupa hüppenööride alt läbi. Paarikaupa paremale ja vasakule liikumine. Hüppenööri keerutamine. Muusika lõppedes keerlevad paarilised omavahel kokku.Muusika –  kassett  „Küllikese lauluaed“ ,, Vihmapiiskade tants”

Vihmapiisad

Paari kaupa kolonnis hüpaksammuga ette (loe kaheksani), paarid eest lahku vasakule ja paremale, hüpaksammuga edasi, kuni moodustub kaks ringi. Hüpaksammuga ringi sisse ja välja (loe neljani). Seis, käed ees. Laskutakse kükki ja tõustakse lähteasendisse, samal ajal liigutatakse sõrmi (vihma sajab). Käed ühendatud ja hüpaksammuga liikumine ringjoonel, käed ühendatud (loe kaheksani), kükk, püsti, hüpeldes oma kohale

Kunglike: Nüüd ma tean, nüüd ma tean, vihmapiisad on helesinised!

Metsaema: No näed, see polegi raske. Lapsed, milline on vikerkaare järgmine värv, kuues?

Lapsed: Tumesinine

Metsaema: Õige! Tulge meie ette, tumesinised!

Muusika –  kassett ,,Musamari laulurong”, ,, Sinilill”

Tulevad lapsed koos õpetajaga tumesinise kanga servast kinni hoides.

Sinililled – kõnnivad platsile, hoides kanga ääres olevatest sangadest kinni, liiguvad selg ees seni,  kuni kangas on pingul. Seis, kanga tõstmine üles alla neli korda. Kõnd ringjoonel päripäeva (üks ring), kõnd ringjoonel vastupäeva (üks ring), lähevad oma kohale.

Kunglike: Nüüd ma tean, nüüd ma tean, järv ja sinililled on tumesinised!

Metsaema: Oled täitsa tubli! Lapsed, mis te arvate, milline on vikerkaare viimane värv?

Lapsed: Lilla!

Metsaema: Väga hea! Tulge ja näidake, mis on looduses lilla!

Muusika CD Clannad Nore ,,Broken Piecgs”

Kannikesed – kahes viirus põlvitusistes, pea all, seljad vastamisi. Tõstavad parema käe, siis vasaku käe, vaade käele. Väike harkseis, käed kõrval. Kiikumine paremale, vasakule (neli korda). Seis, parem käsi ja parem jalg ette ja tagasi lähteasendisse (kaks korda), sama vasakuga. Ümber parema õla pööre ja viirud näoga vastamisi, kõnnisammul paariliste kohtade vahetus. Paarilised käest kinni, vahetussammuga ringjoonele (moodustub sisemine ja välimine ring). Paarilised kätest kinni, välimine ja sisemine ring kükitab vaheldumisi. Liiguvad vahetussammuga kolonni. Tõstavad käed ja liiguvad paari kaupa tagant ette, väravate alt läbi. Üks kolonn liigub vasakule, teine paremale, lahkuvad väljakult.

Kunglike : Nüüd ma tean, nüüd ma tean, kannikesed on lillad! Oi, metsaema, mul ongi nüüd värvid selged! Aitäh sulle ja aitäh lastele!

Metsaema: Arvan, et nüüd on sul aeg suureks kungliks hakata. Enam sa värvides ei eksi. Vaata, siin on sulle pintsel ja selle märgiks, et oled vikerkaaremängus tubli olnud, saad endale selle vikerkaarevärvilise peleriini. Lapsed, meie laulame Kunglile veel vikerkaarelaulu. Tal on täna kohe nagu sünnipäev!

Lapsed ja õpetajad võtavad kätest kinni ning kõnnivad õpetaja järel poolkaarele, põlvitusistesse. Moodustub vikerkaar – punane, oranž, kollane, roheline, helesinine, tumesinine, lilla.

 VIKERKAARELAUL

Sõnad : Anne Rekkaro

Vikerkaar, vikerkaar, üle metsa, maa,

kuhu lõped, kust alguse saad.

Vikerkaar, vikerkaar, hall on ilm värvita,

koduõu nagu udune saar.

 

Punane, oranž ja kollane

roheline, hele-, tumesinine,

ära lillat unusta,

nii see töö meil käib.

Kui on värvid selged,

maailm kaunim näib.

 

Vikerkaar, vikerkaar,

vihm on möödas ja seal

sõidab päikene pilvede peal.

Vikerkaar, vikerkaar,

iga laps seda teab –

seitse värvi on taeva all reas.

 

Punane …

 

Vikerkaar, vikerkaar,

värve täis kalla sa

meie uned ja mängude maa.

Vikerkaar, vikerkaar,

naerab silmapaar,

nähes sind, olgu laps ta või vaar.

 

Punane…

 

Tänusõnad ja lilled ürituse läbiviijatele ning lastele üllatuseks puuviljavaagnad.

Leave a Comment

15 + 13 =
Please leave these two fields as-is: