Montessori pedagoogikas lähtutakse igast lapsest ja tema arengust. Laps õpib läbi kogemuse. Õppevahendite kasutamine aitab lapsel luua tervikliku maailmapildi, mille laps omandab läbi harjutamise ja isikliku kogemuse. See aga loob aluse lapse positiivsele enesehinnangule.
Nii sain minagi idee ja mõtte –valmistada üks värviline ja kvaliteetne õppevahend just läbi isikliku kogemuse ja seda hiljuti Saksamaal viibides, kus mul õnnestus osaleda ühel Montessori pedagoogika koolitusel. Seal näidati erinevaid õppevahendeid ja tutvustati erinevaid kasutusvõimalusi nende vahenditega. Üks paljudest õppevahenditest oli värviline ja kvaliteetvineerist tehtud aastaring ning sealt see mõte, et meisterdaks ka sellise toreda asja. Abikaasa abiga sai see valmis tehtud. See koosneb 12. erinevat värvi kujundist.Värvid on valitud nii, et need sobiksid vastava kuuga. Need kokku pannes tekitavad ringi. Muusikategevuses kasutan õppevahendit, lõimides teisi erinevaid õppekasvatustegevuste valdkondi.
Teema: „Aastaring“
Eesmärgid:
- Laps liigub vastavalt muusika meeleolule.
- Laps tunneb värve ning eristab esemeid värvi alusel.
- Laps teeb 12 piires loendamise teel kindlaks esemete arvu.
- Laps nimetab kuid ja aastaaegu.
- Laps avastab ja seostab esemeid aastaaegade ja kuudega .
- Laps tunneb rõõmu laulmisest ja koos musitseerimisest.
- Laps on loov ja fantaaasiarikas
Tegevuse käik:
Lapsed kõnnivad rahuliku muusika saatel põrandale pandud aastaringi ümber . Õpetaja palub valida lapsel temale meeldiva värvi ja sinna taha seisma jääda.
Rütmi- kajamäng(õpetaja küsib, lapsed vastavad lauldes ja kehapille mängides)
Õpetaja: „Kellel on sinine?“(SO-SO-MI, SO-SO-MI noodiastmetel)
Laps:„Maril on sinine.“ jne. kuni kõik 12 last on saanud oma värvi lauldes öelda.
Õpetaja palub lastel võtta sama värvi korgi ning panna see oma kujundile.
Õpetaja : „Alustame tumesinisest loendamist (1,2 jne)“ Lapsed loendavad valju häälega.
Õpetaja: „ Palju kokku saite?“
Lapsed: „12“
Õpetaja: Sõna-rütmimäng: „ Aastas on 12 kuud, loe neid , mis muud.“
Laul: „Kuud“
Õpetaja : Kordame üle, mis värvi on kuud. Lapsed põhjendavad ja avaldavad arvamust miks just on näiteks jaanuar- tumesinine , märts – roheline, juuni- kollane jne.
Lapsed: (kõik koos)jaanuar- sinine, veebruar-helesinine,
Õpetaja: Jagab lastele erinevaid rütmipille, arvestades seda millised sobivad kõlalt teatud aastaaja või kuu juurde.Võib ka lasta lastel valida. Lapsed teavad , millised on talvekuud, kevadekuud, suvekuud, sügisekuud.
Õpetaja: „Pilli mängivad talvekuud“
Lapsed: Need, kes istuvad talvekuude taga võtavad pillid ja mängivad samas rütmis nagu õpetaja laulis: TA-TA TI-TI-TI-TI TA-TA PAUS. Jne. kuni kõik aastaajad on saanud mängida.
(Lapsed tõusevad püsti ning laulavad ja mängivad pillidel lugu: „Aastaajad“
Õpetaja paneb ringi keskele erinevaid esemeid ja asju. Lapsed peavad valima enda kuule sobiliku mänguasja või eseme. Laps põhjendab ja leiab seoseid ,miks ta valis just selle mänguasja. Kes soovib võib laulda, luuletada, sõna-rütmimängu teha jm. oma välja valitud esemest.
Need olid mõningad mõtted ja ideed ,mida saab muusikategevuses kasutada.
Astrid Õigemeel
Kohila lasteaia Sipsik muusikaõpetaja