Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Maaalimine siidile

MUUDETUD_Loojand 2Tutvustan Põlva Lasteaed Lepatriinu kunsti- ja muusikarühma Õnnetriinud olemust, vahendeid, millega maalida ning kuidas sõimest kooliminekuni sünnivad maalid siidil mängides.

 Rühm töötas kaks  hooaega. Esimest hooaega alustasin 3aastaste lastega ja teist hooaega juba sõimelastega vanuses 1,5-2,5aastat.

 Õnnetriinudel oli oma põhikiri, mille kinnitasime igal uuel õppeaastal lastevanemate koosolekul, sest muutusid kunstitegevuste arv nädalas (seose lapse vanusega) ja lapsevanema poolt makstav summa kunstitarvete soetamiseks. Kulude-tulude kohta koostasin lastevanematele kaks korda aastas aruande. Tulu saime maalide müügist.

 Kunstitegevusi oli nädalas ühe tegevuse võrra rohkem kui tava rühmas. Nädalas oli lisaks muusikale veel rütmika ja muusikaliste muljete visuaalne kujutamine. Töötasime siidi- ja tekstiilivärvidega firmadelt: Marabu, Pebeo, Lefranc ja Bourgeois. Kangas sai ostetud Abakhanist. Raamid piltidele valmistasin ise kartongist.

 MUUDETUD_LoojangTöö lastega toimus lähtuvalt printsiibist lihtsamalt raskemale, kergemalt keerulisemale ning tegevused viisime läbi mängu, muusika ja looduses toimuva jälgimise.

 1,5-2,5aastaste lastega alustasin soolatehnikast ja tilgatrükist. Lapsed said ise kanga märjaks teha kas veepritsiga või pesu loputamist imiteerides. Kui siid märg ja kortsutatud, hakkas pintsel hüppama nagu jänes, konn, lumehelbeke, vihmapiisk jne vastavalt teemale (tilgatrüki põhimõte). Järgmisel päeval oli põnevust palju, sest salli lahti arutades oli näha huvitavaid värvilaike, mustreid. Lapse mõtlesid, mis üks või teine kuju olla võiks.

 Soolatehnika – siid raamile tõmmatud ja veepritsiga algas vihmasadu. Järgnes lapse poolt valitud värvi kandmine kangale, soolariputamine ning kuivatamine. Mõni laps lausa külvas soola. Taas järgmisel päeval üllatustemaa, sest sool oli loonud huvitavaid värvide kombinatsioone ja mustreid.

 3aastaste lastega õppisime kasutama vaha ja gutat. Nii valmisid lumehelbed laudlinal, need said emadele-isadele jõulukingiks.

 MUUDETUD_PeegeldusVahatehnika – lapsed joonistasid vahaga siidile kujundeid, seejärel katsid kanga siidivärvidega. Hiljem triikisime vaha välja. Vahatatud kohad jäid valgeks, mis oli lastele taas avastustemaa. Lapsed katsid vahaga kogu kanga. Kui vaha oli kuivanud, kortsutasime kangast, seejärel kandsid lapsed värvid kangale. Kuivanud tööl triikisime vaha välja. Lapsed leidsid pildilt huvitavaid loomi, linde, puid, lilli jne.

 Guta – lapsed tegid esimeseks tööks sigri-migi salli vanaemale. Nad kandsid gutat vabalt kangale ning peale guta kuivamist siidivärvi. Algul oli lastel raske gutat tuubist välja pigistada, kuid harjutamine teeb meistriks. Peagi oli lastel tunnetus käes ja oskasid täpselt gutaga piirjooni tõmmata.

 Emadepäevaks tegime emadele kevadlilledega maalid, kus iga laps valis ise, missugust lille maalida. Selle töö juures õppisid lapsed kasutama paksendatud värve. Õppisime kasutama siirupitehnikat – lastele meeldis see õige magus maalimine.

 4aastaste lastega süvendasime kõikide tehnikate kasutamise oskust. Gutaga maha joonistades seadsime eesmärgiks peenikeste detailide joonistamise. Lapse tulid tööga hästi toime.

 MUUDETUD_Inglid 1185 ja 6aastased lapsed hakkasid oma töödes kujutama peegeldusi ja varjundeid. Iga laps valis endale meelepärase looduspildi või -foto, mille järgi maalida. Tööde tegemine võttis kaua aega, kuid tulemus oli kõigile tähtis ja lapsed töötasid huviga. Looduspiltide taeva maalimisel kasutasime soola -või siirupitehnikat. Puud ja kivid maalisime tekstiilivärvidega. Laste küsitlemisel selgus, et neile meeldis rohkem maalida siidile kui paberile.

 Siidimaali tehnikate kasutamine laste kunstikasvatuses andis häid tulemusi. Lapsed leidsid endas enesekindlust ja julgust, arenes keskendumisvõime. Nad õppisid väljendama oma tundeid läbi muusika, maalimise ja looduse tundmaõppimise.

 Õppisime, et värvide keeles on võimalikrääkida tunnetest. Värvidega saab edasi anda nii positiivseid kui ka negatiivseid emotsioone. Lapsed suutsid rääkida ka ebameeldivatest olukordadest.

Ühistes tegevustes said lapsed tunda rühmatunnetust ja koostegemise rõõmu.

Iga päev värvide maailmas andis juurde positiivseid emotsioone ja julgus olla see,kes sa oled.

 

Anne Vanahans, vanemõpetaja, Põlva Lasteaiast Lepatriinu

Leave a Comment

15 + 14 =
Please leave these two fields as-is: