Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Päikesejänkud õppisid vaatlema ja hoidma

Päikesejänkud tõmbasid üheksa kuud kestnud   projekti otsad kokku ja meenutasid projektitegevusi  ning  saadud  teadmisi, oskusi, elamusi valminud  fotomapi abiga.

 On väga tänuväärne, et riik väärtustab jätkuvalt keskkonnaharidust ja SA Keskkonnainvesteeringute Keskusel on võimalik toetada keskkonnahariduse projekte.

KIKI-i abiga õppisid Pärnu Lasteaed Päikesejänku 5- ja 6- aastased mudilased vaatlema ja hoidma loodust. On ülimalt oluline kujundada juba eelkoolieas  harjumust säästa loodust ja mõista looduses toimuvat. Meie projekti märksõnadeks olid: loom, lind, putukas, puu, kivi. Õppesõidul Jõulumäele tutvuti puudega talvises metsas ja otsiti loomade-lindude tegevusmärke. Uudis, uudis- selleks, et näha, tuleb hoolega vaadata!  Päkapikurajal  kostitati loomi-linde kaasa võetud toiduga ja arutleti, kuidas looduses käituda. Linnalapsed talveund nautivaid metsaelanikke ei häirinud. Kuna õppereis langes kokku vastlapäevaga, said mudilased boonuseks õige pika liu.

 Kevadel külastati Elistvere loomaparki, et tutvuda vahetult metsaelanikega neile tuttavas keskkonnas. Appi tulid giidid, kellelt oli palju õppida. Ahhaa-elamuseks kujunes rosinakohupiima armastav karu. Õnnestus ka ilvest näha, kes ennast tavaliselt osavalt nähtamatuks suudab teha.

Desireele (fotol) meeldis loomapargis sedavõrd, et otsustas ise külalisteraamatusse sissekande teha ja giidi suurepärase elamuse eest tänada.

 Suvi kulus putukate uurimisele. Lapsed kogesid, et putukatel on erinevad elupaigad ja neil on õigus elada häirimatult oma elu. Putuka- ja topsluubid olid abiks ka lasteaia õuealal elavate  putukate uurimisel ja on teadusnurgas headeks abilisteks ka edaspidi.

 Kabli linnujaam oli väärt paik lindudega tutvumiseks. Looduskeskuse töötajad olid tublisti õppurite vastuvõtuks valmistunud ja Päikesejänkud on väga tänulikud antud võimaluse eest. Lapsed said teada palju huvitavat lindudest, nende rändest ja oh imet, ka kivide tähtsusest osade lindude elus. Pöidlapikkuse linnu ( pöialpoiss) nägemine oli meeldejäävamaks elamuseks ja teadmine, et linde pole soovitav toita siis, kui looduses sööki piisavalt leidub, oli teadmine, mida tasub meeles pidada.

 Laste keskkonnateadlikkus paranes tänu projektile tunduvalt. Lastelt saadud tagasiside põhjal võib öelda, et salapärane ning mitmekesine loodus on kasulik, positiivseid  elamusi pakkuv ja  toetab meie head tervist, seepärast tuleb seda hoida.

 

Maret Põlluste

Pärnu Lasteaed Päikesejänku õppealajuhataja

Leave a Comment

2 + 14 =
Please leave these two fields as-is: