Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Sügisene projekt Viljandi Männimäe Lasteaias

Männimäe lasteaias käivad enamuses linnalapsed. Paljude laste vanavanemad elavad ka linnas ning  side maaeluga on pea olematu. Sellest tekkis mõte viia 30 koolieelikut  maale ja tutvustada neile maaelu. Pärnumaal Kurgjal asub C.R. Jakobsoni talumuuseum, kus saab tutvuda maaeluga 200 aastat tagasi. Tänapäeva talu külastuseks pakkus võimaluse Viljandimaa Kärma talu pere. Keskonnainvesteeringute Keskuse  rahastusel ja koostöös MTÜ Männimäe lasteaiaga  käivitus projekt  „Looduslikud eluviisid minevikus ja tänapäeval”.

Projekti eesmärkideks olid:

 • Laps tutvub vanaaja taluga  ja tänapäeva taluga (mis on-oli talu, kes ja kuidas seal elab – elas ja mida teevad – tegid)
 • Laps näeb koduloomi, nende elupaiku ja saab teada, kuidas nende eest hoolitsetakse
 • Laps saab teada, kuidas elasid lapsed vanal ajal
 • Laps teab, kuidas tuleb toit lauale ja väärtustab tervislikku toitu
 • Laps võrdleb tänapäeva talu mineviku taluga(sarnasused ja erinevused)
 • Laps osaleb sügisestes talutöödes
 • Laps oskab meisterdada vanaaegseid mänguasju looduslikest  vahenditest

 

Projekti jooksul läbiviidud tegevused:

 • Tänapäeva talu külastus – Kärma talu Viljandimaal
 • C.R. Jakobsoni talumuuseumi külastus – 200 aasta vanune talu
 • Teemanädalad lasteaias
 • Meisterdamine koos lapsevanematega looduslikest vahenditest ja näitus lasteaias

 

16.09.2012 a. toimuski väljasõit Kärma tallu. Sellest kujunes vahva pereüritus. Nägime, kuidas elavad  koduloomad-lambad, hobune, koerad, kassid, kanad ja kukked. Tore oli loomi sööta. Lõpuks said lapsed hobusega sõita. Vaatasime üle kõik taluehitised- elumaja, laut, kuur, ait, küün, kelder.  Nägime, et osa köögivilja oli koristatud aga muist oli veel maas. Õunaaias korjasime õunu, pressisime õunamahla, küpsetasime õues pannkooke ja sõime neid pereema tehtud õunamoosi ja meega. Meeleolu lisas võrratu päikeseline ilm.

 Teise etapina toimus 25.09.2012 a. väljasõit Kurgjale C. R. Jakobsoni talumuuseumi. Seal võtsid meid vastu toredad giidid. Käsitöömajas rääkis giid meile vanaaja laste lapsepõlvest, et vanasti ei olnud valmis mänguasju ja kõik tuli ise teha. Isad-emad, vanaisa-vanaemad ja lapsed ise meisterdasid mänguasju. Mänguasju tehti puust, riidest, looduslikest asjadest ja mängiti kividega, puuokste ja -lehtedega. Riie oli vanasti väga kallis ja kui tüdruk sai ema käest väikese riidejupi, siis ta oli väga õnnelik. Meiegi meisterdasime riideribadest kaltsunuku ja panime igaüks oma nukule nime.

Järgnes jalutuskäik talumaadel ja tutvumine loomadega. Aias siblisid väikesed pärlkanad, tavalised kanad ja kuked.  Õue olid toodud  küülikupojad. Nende paitamine ja söötmine ei tahtnud  lõppeda. Kuid ees ootas veelgi suurem üllatus, sest laudas oli kõigest nelja päeva vanune vasikas. Lapsed kuulsid, et vasikast kasvab lehm ja lehm annab meile piima. Edasi liikusime koplisse, kus olid hobused. Algul vaatasime neid kaugelt, sest kutsumise peale nad lähemale ei tulnud. Kuid siiski sai uudishimu neis võitu ja hobused tulidki lapsi uudistame.

 Piiratud aeg ei lubanud ühel kohal kaua peatuda. Kuid saime näha  parve, mis oli talveks veest välja tõstetud. Vesiveskit, mis oli kahjuks remondis. Õuna- ja köögiviljaaias oli veel saak korjamata. Uudistasime lehmi karjamaal. Nägime  vanu tööriistu ja masinaid. Lõbus oli  suurel külakiigel kiikuda. Lõpuks ootas meid vanas aidas kaetud söögilaud.  Maitsesime  talu lehmade piima ja kohupiimakorpi. Korp maitses hästi, kuid naturaalne maapiim oli mõnele lapsele  võõra maitsega. Tutvumine minevikutaluga oli elamusterohke ja meeldejääv.

Kõigis rühmades toimusid septembris teemanädalad taluelust. Läbi kõikide õppetegevuste ja – valdkondade tutvusid kõik lasteaialapsed koduloomadega, talueluga – tööde,  tegemistega, tööriistadega.Septembrisse jäi ka puu- ja köögiviljanädal. Kunstitegevustes valminud tööd ja koos lastevanematega looduslikest materjalidest meisterdatud mänguasjad kaunistavad lasteaia koridore.

Selle huvitava ja meeleoluka projekti käigus said lapsed palju teadmisi maaelust, võrdlesid mineviku talu  tänapäeva taluga ning leidsid, et palju oli  sarnast erinevate ajastute vahel. Tänapäeval kasutatakse rohkem masinaid ja elektrit, kuid tehakse  palju tööd käsitsi. Tutvumine koduloomadega andis teadmise, et koduloomad on armsad, kuid vajavad väga palju hoolt. Oluline, et lapsed nägid, kus kasvavad puu-ja köögiviljad ning kuidas need jõuavad meie toidulauale. Lapsed said teada, et Eestis kasvatatud ja toodetud toit on kõige väärtuslikum. Jutud vanaaja laste lapsepõlvest ja nende mängamaast panid ehk lapsi mõtlema sellest, et võib-olla polegi vaja igat moemänguasja osta, vaid võib mõnegi asja ise teha. Meeleolukas sügisnäitus lasteaias on selle kinnituseks, et ka tänapäeva emad- isad on võimelised mänguasju ise looma. Loodetavasti väärtustavad lapsed ka tulevikus projekti käigus nähtut ja kogetut ning neist kasvavad vastutustundlikud inimesed.

Marika Järveveer,

Männimäe lasteaia vanempedagoog

projektijuht

 

Leave a Comment

9 + 9 =
Please leave these two fields as-is: