Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Emakeelenädal Tartu lasteaias Helika 04.-14.03.2013

Ettevalmistused emakeelepäevaks algasid varakult. Rühmades selgitati välja kõige ilusamad eesti keele sõnad. Sõnad kirjutati, joonistati või meisterdati ja seati üles näitusele.

Kodutööna otsisid ja õpetasid lastevanemad lastele märtsikuuga seonduvaid luuletusi. Lapsed kaunistasid oma luuletused ja sättisid need rühmadesse näitusele.

Rühmades toimusid luulekonkursid. Rühma lastest ja õpetajatest koosnev žürii valis välja parimad luuletuste esitajad. Peaauhinnaks oli võimalus esineda emakeelepäeva aktusel. Kõik osavõtjad said lasteaia tänukirja.

Iga rühm valmistas ette emakeelega seotud mängu, mida aktusel teistele õpetada.

Emakeelenädalal valmistati ja mängiti rühmades teemakohaseid lauamänge (mõistatuste loto, riimimängud), moodustati tähtedest sõnu, lõpetati lauseid, mõeldi välja jutte jne.

Aktusel oli peojuht (õpetaja Maigi Mürk) kehastunud keeleuurijaks, kes koos oma abilistega (TÜ Koolieelse lasteasutuse diplomipraktikandid Tiia Tuuling ja Merilyn Mõttus) tutvustasid keeleuurijate tööd ja andsid ülevaate lasteaias läbiviidud uuringust “Eesti keele ilusaim sõna”. Lastel oli põnev jälgida, kuidas kaasaegse tehnikaga varustatud keeleuurija sisestas arvutisse kogutud andmed ja ootas tulemusi. Selgus, et Helika laste meelest on eesti keeles väga palju ilusaid sõnu. Kõige ilusamateks sõnadeks arvati ema, isa, kallis, kodu, päike, süda, lill, armas.

Elevust tekitas saali tulnud rändaja (praktikant Karin Freimann), kes oli pool maailma läbi rännanud ja erinevaid keeli õppinud. Tal oli nüüd mitu keelt suus. Rändaja muretses eesti keele tuleviku pärast – suures maailmas ringi käies ja teisi keeli rääkides ei tohiks unustada oma armast emakeelt. Kuna rändur valdas erinevaid keeli, said lapsed küsida, kuidas see või teine sõna nendes keeltes on.

Lapsed said teada, et emakeel ongi see, mille me kõige enne selgeks saame. Uurija abilised kehastusid isaks ja pojaks ning etendasid stseeni sellest, kuidas emakeele omandamine peres algab.

Keeleuurija näitas gloobusel suuremaid riike, kus räägitakse inglise keelt ja võrdluseks väikest Eestimaad. Lapsed said teada, et eesti keele oskajaid on maailmas vähe ja see teeb meie keele eriliseks. Me võime olla uhked, et oskame rääkida ja mõista seda keelt.

Kuna kodumaale jõudnud rändaja soovis kuulata ilusat eesti keelt, otsustasid lapsed teda aidata: esinesid luulekonkursi võitjad Vesse Ranno Veskimeister, Karl Markus Sarapuu, Maris Raukas, Robin Puusaar, Marlin Vosmi, Kertu Vernik ja Joosep Kalmus.

Päikesekiirte rühma lapsed tutvustamas mängu

Aktus lõppes mängudega: iga rühm tutvustas oma lemmikmängu. Päikesekiirte rühma lapsed kutsusid teisi lapsi appi segi läinud tähtedest sõnu moodustama, Mesilased mängisid ja õpetasid käemängu “Mesilane”, Sipsikutel oli käemäng “Viis väikest lindu” ja “Krõllide” rühma lapsed moodustasid oma kehade abil tähti.

Enne lahkumist pakkusid keeleuurijad lastele üllatuseks küpsiseid “Keeleke”.

Emakeelenädal kujunes huvitavaks ja pakkus lastele palju võimalusi tegutsemiseks. Lapsevanemad soovitasid edaspidigi perede abiga luulevõistlusi korraldada.

Lapsed said aru, et eesti keele õppimine on tähtis. Oli üks tore nädal!

 

 

Tartu LA Helika õpetajad

Merike Lillo

Maigi Mürk

Krõlli rühma lapsed tutvustamas mängu

 

 

 

Leave a Comment

8 + 14 =
Please leave these two fields as-is: