Igal kevadel, juba üheksa aastat järjest viime lapsed kevadel metsa ellujäämiskursusele. Paar päeva enne ürituse toimumist saadan lastele rühmadesse kirjad, milles räägin sellest, kuidas ma oma sõpradega metsas kevadet käisin otsimas ja ära eksisin. Õnneks on mul väga targad sõbrad, kes tunnevad matkatarkusi ja oskavad ohu korral õigesti tegutseda. Nüüd siis kutsuvadki minu sõbrad lapsi metsa, et neilegi oma takused selgeks õpetada. Kirjas on kaasas ka kaart, mille järgi mind metsaservas üles saab otsida.
Kokkulepitud päeval saabuvad rühmad 15-minutiliste vahedega minu juurde metsaserva. Seal räägin lastele sellest, kuidas matkaks kodus ette valmistuma peab.
- Mida metsa selga panna (alajahtumine on eksimise korral ohtlik)
- Mis kotti pakkida (vesi annab jõudu, suhkur tarkust)
- Mida teha kui kaotad vanemad silmist (püsi paigal, tee häält, vilista 3 korda)
- Helista 112 (enne metsa minemist uuri vanematelt kuhu täpselt minnakse, siis tead kuhu abi kutsuda)
Minu juurest liiguvad lapsed edasi järgmise õpetaja juurde, kes õpetab ohumärkide tegemist. Siin teevad lapsed kõik tegevused praktiliselt läbi, et õpitu kinnistuks lihasmälusse.
- Kallista puud (rahune, püsi paigal, puu on su sõber metsas)
- Vali välja koht, kuhu hakkad hiljem onni ehitama
- Tee onni koha lähedusse 3-märgid – 3 takistust teel, 3 nööri üle raja, 3 kivikuhja jne (Jälgi, et su märgid eristuksid selgelt looduses. Kui sul on, kinnita märkide külge mittelooduslikke asju, nagu kommipaberid, taskurätikud, kilekotid)
- Kaunista onni lähedal mõni puu metsast leitud prahiga (Eksija õnneks leidub metsas tavaliselt tühje pudeleid, kilekotte ja muud prahti)
- Kui sind on leitud, siis korista märgid kindlasti ära!
Edasi liiguvad lapsed kolmanda õpetaja juurde. Siin õpitakse rahvusvahelist keelt ja selliste märkide tegemist, mis paistavad kätte helikopterile. Nimetame neid siis taevamärkideks.
- Tee roigastest suur rist
- Kinnita pulkadega maa külge oranž riie (seljast ei tohi riideid ära võtta)
- Anna märku peegliga (tõsta sõrm, säti helikopter sõrme otsa, näita päikesejänkut sõrme poole)
- Vehi kätega külgede pealt aeglaselt üles-alla, see on rahvusvaheline keel
- Vilista 3 korda
- Kui oled koos vanematega, süüdake 3 lõket
Siit edasi saab lõpuks asuda maiuspala, onni ehitamise juurde. Meie ellujäämiskursusel asetsevad õppepaigad üksteisest väikeste vahemaade kaugusel, selleks et rühmad ei segaks metsa all toimetades üksteise tööd. Lastele peab siin kindlasti meelde tuletama, et nii maa-, kui õhumärgid tuleb tegeliku eksime korral meisterdada onni vahetusse lähedusse!
- Vali onni tegemiseks tihe kuusk
- Murra ümbruskonnast kuuseoksi ja tihenda nendega valitud kuuske
- Kui sul on nööri ja kilet, siis kinnita kile okste külge
- Kata onni põhi okste ja samblaga
NB! Onn püsib kasutamiskõlbulik mitme aasta vältel. Kasuta julgesti järgmisel aastal sama onni, lapsed on rõõmsad vanu tuttavid kohti avastades. Eemalda kuivanud oksad ja lisa värskeid!
Viies ja viimane peatus on söögipunkt. Siin saavad lapsed tutvuda söödavate taimedega metsas. Osad taimed on kevadel on kohe käepärast võtta ja neid saab siis maista ka. Meie õpetajad on võtnud maismiseks kaasa ka kadakamarju, mille kohta lapsed väidavad, et need on paremad, kui kommid. Lapsed õpivad rõõmuga nõgest kokku voltima ja sööma! Pärast kõigi nende ebatavaliste maitsete järgiproovimist pakub õpetaja lastele energiavarude täiendamiseks rosinaid ja pähkleid. Taimed, mida meie lapsed ellujäämiskursusel maitsevad:
- Jänesekapsas
- Kuusevõrsed
- Nõges
- Võilill
- Teeleht
- Naat
- Kask
- Kadakamarjad
- Põdrakanep
Meie ellujäämiskursustel osalevad 4-7 aastased lapsed. Seega õpivad paljud lapsed sama asja mitu kevadet järjest. Sellest pole midagi hullu, kordamine on tarkuse ema! Südantsoojendav on kuulda, et lastel on õpitu veel järgmiselgi kevadel meeles. Mõnel tuulepeal muidugi pole ka, aga ehk jääb sel aastal midagi kõrvade vahele J Lastele endile meeldib küll väga tunda ennast osavate, tarkade ja tähelepanelikena! Vahel ainult kimbutab neid selline mure, et oma õpetajat metsas kohates, et suuda nad mitte kuidagi uskuda, et nende oma õpetaja võiks kunagi metsa ära eksinud olla. Nende õpetaja on ju NII TARK!
Reet Varik, Viimsi Lasteaiad liikumisõpetaja