Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Haikala sai

IMG_6575 (Small)Lugu sellest,kuidas Tallinna Lepistiku lasteaia Hundude rühma 6-7 aastased lapsed ise luuletuse tegid.

Ühel päeval, kui meil oli nädala teemaks Eesti rahvaluule, lugesime mitmeid eesti autorite luuletutusi. Meie rühma lastele luuletused väga meeldivad ja jäävad hästi meelde. Peale luuletuste lugemist otsisime riimuvaid sõnud. Riimuvaid sõnu otsida oli väga lõbus ja meeldis lastele väga. Mõtlesime, et võiksime kõik koos ühe luuletuse teha.

Luuletuse esimese rea ütles Mathias:
HAIKALA OSTIS VEE ALL SAIA Lisaksin siia juurde, et meie rühma lapsed, eriti poisid on suured loodusehuvilised, eriti pakuvad neile huvi igasugused kalad, roomajad ja putukad.Seejärel arutasid lapsed, kuidas saab olla vee all pood ja kuidas saab olla, et sai vee all ära ei ligune….
Et muinasjuttudes ja luuletustes on elu mõnikord hoopis põnevam kui päriselus, siis mõtleisme, et meie luuletuses võib peituda üks salapärane veealune maailm, kus kõik on võimalik….
Tore oli näha lapsi omavahel arutamas, mis seal vee all küll olla võiks, mida üks haikala küll selle saiaga peale võiks hakata ja et luuletus ikka luuletuse moodi oleks, siis otsiti usinasti riimuvaid sõnu. Luuletust teha tundus esialgu väga tore ja imelihtne, aga kui luuletuse autoriteks
on 24 last, kellel igaühel nii vahvad mõtted , siis venis juba esimese salmi tegemine väga pikaks.
Mida siis haikala edasi tegi, kui saia ära oli ostnud? Muidugi tahtis ta selle koju viia:
JA VIIS SELLE OMA MAJJA
Üksi kodus saia süüa pole aga haikala arvates just väga lõbus ja ta otsustas külla minna. Aga kellele? Miks mitte näiteks sisalikule?
MAJAS TULI MÕTE MINNA SISALIKULE KÜLLA, ET KOOS
OLEKS LÕBUSAM SAIA SÜÜA.
Nii see esimene salm meil valmis sai. Luuletus tuleks aga väga igav, kui haikala võtaks oma saia ja sellega lihtsalt sisaliku majja ujub. Mida põnevat võiks küll tee peal juhtuda? Lapsed arvasid, et sai võiks ära kaduda, mõni pakkus välja, et ta sõi ise saia teel olles ära.
Otsustasime, et sai kadus teel olles ära ja tavaliselt hakkab kaotaja oma kadunud asja otsima. See aga ei pruugi alati viperusteta õnnestuda. Kadunud saia otsides leidis haikala isegi aardekirstu, kus oli sees kala nimega rai .Hai kohtub raiga, kas pole mitte suurepärane riim?
Kas aga rai tahab leitud maiuspala haile anda? Kaugel sellest! Haikalal tuli kaval mõte ka rai sisalikule külla kutsuda. Kas aga lihtsalt saia sööma? Külas olles võiks ikka koos midagi huvitavat teha, miks mitte näiteks vettehüppeid! Niisugune mõte meeldis ka raile ja koos mindigi sisalikule külla, külakostiks sai, mis suures meres ära kadus ja siis jälle üles leiti.
Mõnikord tulid luuleread mängleva kergusega, siis jälle ei saanud tükk aega paberile ridagi kirja. Mõnikord tundus mõni mõte väga hea, aga kuidas seda nüüd kirja panna, et luuletusest ikka luuletuse moodi oleks….
Kõik see võttis kaua aega, aga valmis meie luuletus sai :)
Mustandi kirjutasid lapsed kordamööda ise puhtale paberile ümber ja joonistasid pildile luuletuse tegelased ja olustiku. Niisugune meie luuletus välja tuligi:

 

HAIKALA SAI
HAIKALA OSTIS VEE ALL SAIA
JA VIIS SELLE OMA MAJJA
MAJAS TULI MÕTE MINNA SISALIKULE KÜLLA,
ET KOOS OLEKS LÕBUSAM SAIA SÜÜA.

HAIKALA NÜÜD TEELE ASUS,
KUID SAI TAL TEEL OLLES ÄRA KADUS
HAIKALAL KURB NÜÜD MEEL,
ET SAI ÄRA KADUS TEEL

KÜLLA MINNA SAIATA ON PAHA
VAATAKS ÕIGE VANA LAEVAVRAKI TAHA
UURIS LAEVA KA HAIKALA SEEST
KUID SAIA EI LEIDNUD TA EEST.

HAIKALA KURVALT NÜÜD EDASI UJUS,
KUID TEELT NÜÜD EKSIND JA PAHAS TUJUS
ÄKKI MÄRKAS: MIDAGI SÄDELEB VEES
AARDEKIRST NÜÜD SEISIS TEMA EES.

UUDISHIMU NÜÜD HAIKALAL SUUR
UURIMA ASUS TA KIRSTU NII SUURT
KIRSTU PÕHJAS OLI RAI
KELLEL HAMBUS KADUNUD SAI.

RAI SAIA ANDA HAILE EI TAHA
HAI KÜLLA MINNA SAIATA EI TAHA
HAI NÜÜD PALUB:”KULLA RAI,
PALUN ANNA MULLE SAI,
LÄHME HOOPIS KÜLLA KOOS
MAITSVAT SAIA SIIS SÖÖME KÕIK KOOS!”

RAI ÜTLES “MÕTE SUL HEA, KOOS KÜLLA
MINNA ON HEA!”
“ÜHISELT SAIA SIIS SÖÖME ME KOOS,
KUI KÕHT TÄIS, SIIS VETTEHÜPPEID
TEEME KÕIK KOOS!”

Tallinna Lepistiku Lasteaia
Hundude rühma õpetaja Maris Ustav

 

 

 

Leave a Comment

10 + 6 =
Please leave these two fields as-is: