Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Lasteaiaõpetajate avastuslikud suvepäevad Räpinas

IMG_2340 (Small)J.Käisi seisukohtadele toetudes ja vajadusele  töövälises,  stressivabas õhkkonnas ja ilusas looduses kogemusi vahetada, loovust arendada, ideid ammutada ja olla valmis uuteks väljakutseteks sai aasta tagasi algatatud Põlva lasteaiaõpetajate tuumikgrupi eestvedamisel Põlvamaa lasteaiaõpetajate suvepäevad. Esimestel suvepäevadel kohtusid  Põlvamaa lasteaiaõpetajad Värskas. Sellel aastal toimusid  suvepäevad  13.-14.juunil Räpinas, millest võtsid  osa lisaks Põlvamaa õpetajatele ka  õpetajad Tartumaa erinevatest lasteaedadest.

Suvepäevade läbiviimisel lähtusime Johannes Käisi mõttest:

Ole huvitatud oma tööst, ole iseseisev, ole vaba.

Uuri, katsu järele,vaidle ja avasta.

Püüa töötada eeskujulikult ja aita  nõrgemaid ja tunne rõõmu oma tööst.

IMG_2377 (Small)13 juunihommikul oodati meid Räpina lasteaeda Vikerkaar, kus suvepäevade avasõnad ütlesid lasteaia direktor Regina ja  suvepäevade üldjuht õpetaja Milvi.

Päevakava ja J.Käisi mõtted kaasas matkasime Räpina Loomemajja. Ülevaate loomingulisete tegevuste võimalustest ja maja tegemistest tegi meile Leo Kütt. Paljudel õpetajatel tekkis soov loomemaja tegevustes edaspidi osaleda. Näiteks kasutada võimalust juhendaja abil ühe päevaga endale ise vaipa kududa. Järgnes giidi Helve Eesmaaga jalutuskäik Räpina parki maalilise Võhandu jõe kaldal. Tutvusime Sillapää lossiga, vabakujulise inglise stiilis ja kõrghaljastusega raamitud korrapärase prantsuse stiilis pargi osadega ning pargi liigirikkusega. Jõudu ammutasime „energiapuult“.  Edasi jätkus ringkäik vastremonditud aianduskoolis, kasvuhoonetes ja kaunis õiterohkes lilleaias. Peale kosutavat lõunasööki aianduskoolis ja vaba aega kohtusime Räpina Paberivabriku väravas. Paberivabriku ajalugu ning tööd tutvustas Eret Arbma. Kõik soovijad said osta kaasa soodsa hinnaga paberitooteid, et hiljem kodus või tööl koos lastega hea meisterdada. Pehmet paberimassi, mis meenutab halli plasteliini, sai kaasa lausa tasuta – nüüd saab kerge vaevaga ka ise paberit teha! Ajalooliselt on paberivabriku juures tegutsenud savitöökoda, praegu tuntakse seda kohta Räpina keraamika nime all. Sajandid tagasi  tegutsesid siin ka  „kaltsutoojad,“ kes tõid paberi valmistamiseks vanu riideid  ja said vahetuskaubana savist tarbeesemeid. Tänapäeval tehakse paberit Räpinas ainult vanapaberist. Saime teada, et paberivabriku väikeses savitöökojas töödeldakse savitooted piimaga ja kuumutatakse seejärel põletusahjus. Nii mõnigi õpetaja ostis endale käsitsi tehtud savikruusi, koorekannu vms.

Olles  tagasi lasteaias, tekkis meil soov minna tutvuma uue sadamakohvikuga, jalutada maalilise Peipsi rannal ja uurida vaatlustornist ümbrust. Avastasime maakaardi, millel asub  Peipsi järv  horisontaaljoonel vasakult paremale (mitte vertikaaljoonel ülevalt alla).

Peale väikest kehakinnitust  toimus tutvumisring elevust tekitava ühise jutu (omadussõnad lünkadesse) koostamise põhimõttel. Järgnes test saamaks teada oled sa hea suhtleja, liider, ideede genereerija, lepitaja, diplomaat, omaette tegutseja jne. Muusikasaalis mängisime loovus- ja liikumismänge, õppisime kantritantsu. Õhtune vestlusring elust erinevates lasteaedades ning lõpuks 13 reede ja täiskuuöö kosutav uni.

Teise päeva juhatasid sisse õpetajad Gerli ja Jaanika varahommikuse retro võimlemisega. Kogu keha ja vaim sai päevaks hea toonuse. Pärast hommikukohvi asuti ühiselt teele Põlvamaa keskkonnamajja Räpinas. Keskkonnahariduse spetsialist Mari Kalalt saadi vastused prügi sorteerimisest ja erinevatest tema poolt läbiviidud programmidest nii koolidele kui ka lasteaedadele. Prügisorteerimise õppeklassis oli palju põnevat – jäätmekätluse makett, ohtlike jäätmete näidiskapp, mikroskoobiga komposti avastamine. M. Kala tutvustas jääkmaterjalide kasutamist – meisterdatud oli vanadest arvuti klaviatuuri nuppudest võtmehoidja, plastpudelist erinevad lilled jne.

Lasteaias ootas ees kolm töötuba. Neist esimeses  meisterdati tikkimistehnikas kaarte Tiia, Kadi ja Gerli juhendamisel. Teist töötuba juhendas projekti Kiusamisest vaba lasteaed Põlva-Võru-Valga regiooni koordinaator Ene Tigas. Teemaks Kiusamisest vaba lasteaia metoodika tutvustamine ja igapäevatöös erinevate situatsioonide läbimängimine. Töötoa kokkuvõttes toodigi välja, et parim lahedus on see kui õpetajad ise situatsiooni läbi mägivad. Kolmandat töötuba juhendas  Tartu Kiirabi Sihtasustuse kiirabiarst Ene Mattus, kes pakkus vaadata põnevat õppefilmi elustamisest, tutvustas uudset elektrisoki aparaati    AED ja vastas huviliste küsimustele.

Oli aeg teha kokkuvõte kahest suveseminari päevast.

J.Käisi mõtetele tuginedes olid kõik osalejad ühel meelel, et saime olla vabad ja  iseseisvad, saime avastada, uurida ja   kõike ise ka käega katsuda. Loomulikult pakkusid suvepäevad palju uusi ideid,  et sügisel puhanuna ja loovalt läheneda oma tööle. Täname osalejaid nii Tartumaalt kui Põlvamaalt ja suvepäevade mõtte algatajaid ja korraldajaid Põlvamaa lasteaiaõpetajate ainesektsiooni tugigruppi koosseisus: Heldin Punga, Milvi Kivisaar, Malle Adamson, Maiki Kruuda ja Heli Leet. Samuti tahaksime tänusõnad öelda kõikidele, kes aitasid meid töötubades, tutvustasid imekaunist Räpinat ning õpetajatele Iivile, Aimele, Üllele ja Marele, kes hoolitsesid majutamise, lasteaias koduselt tundmise eest ja aitasid organiseerida tegevusi.

Jääme põnevusega ootama järgmisi suvepäevi!

Milvi Kivisaar, Maiki Kruuda ja Heli Leet.

 

Leave a Comment

7 + 10 =
Please leave these two fields as-is: