Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Head lastekirjanduse päeva!

12_SAM_0391-250x187 (Medium)Täna, 2.aprillil, Hans Christian Anderseni sünniaastapäeval, peetakse kogu maailmas rahvusvahelist lastekirjanduse päeva.

Kogu maailma lapsed on üles kasvanud H.C.aAnderseni imelisi muinasjutte lugedes.
Nii ka mina. Isegi viiendas klassis tegin koolitööd nii,et muinasjuturaamat oli laual õpiku all.Kuidagi said ka koolitükid õpitud. Muinasjutt oli toetajaks ja lohutajaks,kui tusatuju maadligi surus.
Üks suuremaid laste lemmikkirjanikke on Astrid Lindgren, kelle raamatud võluvad südamlikkuse ja seikluslustiga. Laps samastab end raamatukangelasega, elab kaasa tema rõõmudele ja muredele ja maailm tundub hoopis parem paik, kui kõik hästi lõpeb.
Hea lasteraamat ergutab lugemishuvi, rikastab laste sõnavara, arendab kujutlusvõimet ja kasvatab empaatiavõimet. Väga tähtis on ka kunstiline kujundus. Väikelaps, kes veel lugeda ei oska, tunneb suurt rõõmu kaunitest illustratsioonidest. Sima Skopi imeilusad pildid on väga paljude laste südametes. Sima Skopi illlustreeritud on vendade Grimmide“ Lumivalgeke“,“Okasroosike“ ja paljud teised raamatud. Kui raamat veel suurtähtedes trükitud on, siis see lausa kutsub sõnu kokku veerima ja varsti on ka lugemisoskus käes.
Eesti lastekirjanikule, Aino Pervikule anti täna Keskraamatukogus üle „Järje hoidja „ auhind, mis antakse aasta jooksul enimloetud lasteraamatu autorile. Selleks raamatuks oli Aino Perviku „Härra Tee ja proua Kohv“. See on Aino Perviku, meie tunnustatud ja armastatud lastekirjaniku esimene luuleraamat lastele.
Hea uudis on ka see, et Aino Perviku lasteraamat“Sinivant läheb lasteaeda“ oli 2014.a. üks parimaid lasteraamatuid. Hea lasteraamatu auhinna pälvisid 12 raamatut:
Aino Pervik “Sinivant läheb lasteaeda”
Katri Kirkkopelto “Molli”
Kätlin Vainola “Kus on armastus?”
Marina Moskvina “Mis juhtus krokodilliga?”
Markus Saksatamm “Postiljon ja kanad”
Ulf Nilsson “Maailma parim esineja”
Ulf Stark “Vilista mulle, Johanna”
Deborah Heiligman “Poiss, kes armastas matemaatikat : Paul Erdösi uskumatu elu”
Rose Lagercrantz “Minu õnnelik elu”
Kairi Look “Lennujaama lutikad ei anna alla”
Liz Pichon “Tom Gatesi äge maailm”
R. J. Palacio “Ime”
Eesti lastekirjandusel läheb hästi. Meil on palju lasteraamatuid, mis paistavad silma nii mõnusa teksti kui toredate illustratsioonide tõttus: “Kristi Kangilaski“Päike läheb puhkusele“, Indrek Koff“Kui ma oleksin vanaisa“, Piret Raud“Tobias ja teine B“, Andrus Kivirähk“Leiutajateküla Lotte“jt.
Paljud lasteaialapsed käivad koos vanematega raamatukogus raamatuid laenutamas,sest kõiki raamatuid ei jõuagi osta.Koolilapsed käivad üksi või koos sõpradega. Raamatukogus saab kohe näha, millised on uuemad lasteraamatud, milliseid raamatuid nad on juba lugenud, milliseid tahaks lugeda. On ka raamatuid, mida korduvalt üle loetakse, sest hea lasteraamat muudab elu värviliseks ja on heaks kaaslaseks, kui sõbrad on ära sõitnud või ilm on vihmane ja välja minna ei taha. Aga lugeda tahaks küll.
Head lastekirjanduse päeva!

Ülle Tõnumaa

 

Leave a Comment

3 + 3 =
Please leave these two fields as-is: