Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Geenirikke tõttu jäävhammasteta tüdruk saab Lastefondi toel implantaadid

SA TÜ Kliinikumi Lastefond toetab geneetilise hambaanomaaliaga 17-aastase Estelle kulukat ravi aidates tasuda puuduva 12 jäävhamba asemele paigaldatavate implantaatide eest.

Estellel on diagnoositud haruldane geeniviga nimega oligodontia, mille puhul puuduvad inimesel enam kui kuue jäävhamba alged, Estelle puhul kaheteistkümne. Esteetilisuse aspekti kõrval on tütarlapse hambumuse probleem pigem funktsionaalne, sest olemasolevatel hammastel lasub ülekoormus.

Estelle ema sõnul põhjustab valest hambumusest tingitud koormus tütrele ka lõualuu valulikkus. “Kuna Estelle ei saa valehambumuse tõttu kasutada toidu peenestamiseks purihambaid, millel on toidu mälumisel tegelikult kõige suurem tähtsus, tuleb tal seda teha teiste hammastega. See aga annab lõualuule vale koormuse ning ta on sunnitud valulikkuse tõttu tihtipeale söömise katkestama,” selgitab ta.

Tütarlaps on alates 2010. aastast saanud ortodontilist ravi, mis on küll vähendanud lõualuu valulikkust, kuid kogu probleemi lahendamiseks tuleb tal kaheksa piimahammast asendada implantaatidega. Sealjuures tuleb eelnevalt luu kasvatamise meetodil lahendada kaasasündinud luudefekt lõualuul, et implantaatide paigaldamine võimalik oleks.

Estelle raviarstid dr Alon Rass ja dr Kristiina Viltsin toonitavad, et kui sellise haigusega laps ei saa vajalikku ravi, jääb tema näo alumine kolmandik normaalselt väljaarenemata, mis süvendab funktsionaalset probleemi.

“Kui enne implantatsioonivõimaluste teket lahendati sarnast olukorda eemaldavate hambaproteeside või sildproteeside abil, siis tänapäevased lahendused lähtuvad kvaliteedist ja saadud tulemuse pikaagsest säilimisest,” räägib dr Viltsin. Parima ja pikaajalisema (hea hügieeni puhul isegi eluaegse) tulemuse haiguse ravis annaks justnimelt hambaimplantaatide paigaldamine, sest need suudavad asendada hambajuuri nii, et kaob lõualuu vale koormus ega kahjustu kõrvalolevad hambad. Implantaadid on aga väga kallid – kogu ravi läheks maksma ligi 13 000 eurot.

Kahjuks ei kuulu implantaatide paigaldamine Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste nimekirja, ühele keskmisele perekonnale käib seesuguse summa väljakäimine aga selgelt üle jõu. Seetõttu tulevad perele appi Lastefond ja kohalik omavalitsus, kellest esimene toetab Estelle ravi 9600 euroga ning teine 2000 euroga. 10% summast ehk 1300 eurot panustab perekond ise.

Kui ka Sina sooviksid anda oma panuse Estelle ning teiste haruldaste haigustega laste toetamisse, on sul võimalik hakata Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi püsiannetajaks aadressilhttp://lastefond.ee/annetajale/pusiannetus.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis tähistab 14. novembril oma 15. juubelit. Fond on oma tegutsemisaja jooksul annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning sadu eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku kahe miljoni euroga.

Lisainfo:
Sandra Liiv
SA TÜK Lastefondi tegevjuht
tel: +372 5543794
e-post: info@lastefond.ee; sandra@lastefond.ee

Pressiteate koostas:
Merili Kärner
SA TÜK Lastefondi projekti- ja teabejuht
e-post: merili.karner@lastefond.ee

Leave a Comment

15 + 11 =
Please leave these two fields as-is: