Tõrvandi lasteaed Rüblik korraldas Eesti Vabariigi 98. aastapäeva tähistamiseks joonistusvõistluse teemal „Eesti rahvuslikud mustrid ja motiivid“. Kutsusime osalema ja meie esivanemate mustrite võlumaailma avastama Tartumaa lasteaedade 3.-7. aastaseid lapsi. Saadetud töödest on avatud näitus 18.02.-16.03.2016 Tartu ülikooli haridusteaduste instituudis aadressil Tartu Salme tänav 1a.
Instituudi raamatukogus ja 2.korruse koridoris eksponeerime 179 lapse kunstitöid, mis on saadetud Tartumaa 21 lasteaiast. 63 lasteaiaõpetaja juhendatud taiesed on nii teostuselt kui materjali valiku poolest väga erinevad ja kajastavadki eestlaste eriilmelist käsitööpärandit. Joonistustele värvipliiatsitega, viltpliiatsitega, rasvakriitidega, vesivärvidega, guaššidega lisanduvad segatehnikad, kleepetööd, vitraažid akendele, kollaažid. Meisterdatud on pabermassist, papist, puidust, tekstiilist, hambatikkudest, CD- plaatidest, nöörist. Palju on kasutatud värvilist villast lõnga, mida lapsekäsi on kerinud , lõiganud, kleepinud, pununud, tikkinud kartongile. Rahvuslikke mustreid on trükitud paberile, papile, pabertaldrikutele, pleksiklaasile. Mustrikirju on joonistatud ja värvitud ruudulisele paberile nii nagu käsitöö harrastajadki oma mustreid üles märgivad. Eksponeeritud on palju ühistöid, mis arvestades väikelapse vähest püsivust ja tööjõudlust loovad suurepärase ühtse terviku ja on olulised väärtuskasvatuse seisukohalt. Koolieelikud, kes käsitsevad kääre, nõela, naasklit, trükivad pintsliga, vatitikuga, šablooniga, rulliga, kannavad tõesti edasi Eesti käsitööoskust. Kõik erinevalt teostatud, uskumuse järgi meile õnne toovad kaheksakannad, teevadki meie lapsed osavaks, leidlikuks, loovaks. On lootus, et endale rahvariided „selga“ joonistav laps kannab neid koolieas rahvatantsu tantsides.
Laste kunstitööd ei sünni kohe. Enne seda, kui valmivad kaunid ja isikupärased taiesed, on väikesel kunstnikul vaja katsetada, kritseldada, plätserdada, tunda rõõmu töö protsessist, ilma ilusatest värvidest ja iseendast. Pärast seda valmivad tööd, mida täiskasvanu naudib näitusel.
Näituse tervikmuljet nautides meenus Tiia Toometi raamat „Lapikirja ja lastekirja“ (1984). Kunstnik Viive Tolli on kasutanud raamatu kujundamisel motiive Eesti Etnograafiamuuseumi vaipadelt. Selle raamatu lugu kangastelgedel vaipu kuduvast Eidest ja illustratsioonid on ammendamatu inspiratsiooniallikas kõigile käsitöö- ja kunstihuvilistele.
Suur tänu laste kunstitööde juhendajatele! Teie professionaalse abiga said sajad Tartumaa koolieelikud praktilise tegevuse kaudu osa Eesti Vabariigi 98. aastapäeva tähistamisest.
Tõrvandi lasteaed Rüblik vanemõpetaja Eha Lokko