Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Joonistusvõistlus „Eesti rahvuslikud mustrid ja motiivid“

IMGP1036.JPG pilt 2 (Medium)Tõrvandi lasteaed Rüblik korraldas Eesti Vabariigi 98. aastapäeva tähistamiseks joonistusvõistluse teemal „Eesti rahvuslikud mustrid ja motiivid“. Kutsusime osalema ja meie esivanemate mustrite võlumaailma avastama  Tartumaa lasteaedade 3.-7. aastaseid lapsi. Saadetud töödest on avatud näitus 18.02.-16.03.2016  Tartu ülikooli haridusteaduste instituudis aadressil Tartu Salme tänav 1a.

Instituudi raamatukogus ja 2.korruse koridoris eksponeerime 179 lapse  kunstitöid, mis on saadetud   Tartumaa 21  lasteaiast. 63 lasteaiaõpetaja juhendatud taiesed  on nii teostuselt kui materjali valiku poolest väga erinevad ja kajastavadki eestlaste  eriilmelist käsitööpärandit.  Joonistustele värvipliiatsitega, viltpliiatsitega, rasvakriitidega, vesivärvidega, guaššidega lisanduvad  segatehnikad, kleepetööd, vitraažid akendele, kollaažid. Meisterdatud on  pabermassist, papist, puidust, tekstiilist,  hambatikkudest, CD- plaatidest, nöörist. Palju on  kasutatud värvilist villast lõnga, mida lapsekäsi on kerinud , lõiganud, kleepinud, pununud, tikkinud kartongile. Rahvuslikke mustreid on trükitud paberile, papile,  pabertaldrikutele, pleksiklaasile. Mustrikirju on joonistatud ja värvitud ruudulisele paberile nii nagu käsitöö harrastajadki  oma mustreid  üles märgivad. Eksponeeritud on palju ühistöid, mis arvestades väikelapse vähest  püsivust ja  tööjõudlust loovad suurepärase  ühtse terviku ja on olulised väärtuskasvatuse seisukohalt.    Koolieelikud, kes käsitsevad kääre, nõela, naasklit, trükivad pintsliga,  vatitikuga, šablooniga, rulliga,  kannavad tõesti edasi Eesti käsitööoskust. Kõik erinevalt teostatud, uskumuse järgi meile õnne toovad  kaheksakannad, teevadki meie lapsed osavaks, leidlikuks, loovaks. On lootus, et endale rahvariided „selga“ joonistav laps kannab neid koolieas rahvatantsu tantsides.

IMGP1032.JPG pilt 1 (Medium)Laste kunstitööd ei sünni kohe. Enne seda, kui valmivad kaunid ja isikupärased taiesed, on väikesel kunstnikul vaja katsetada, kritseldada, plätserdada, tunda rõõmu töö protsessist, ilma ilusatest värvidest ja iseendast. Pärast seda valmivad tööd, mida täiskasvanu naudib näitusel.

Näituse tervikmuljet nautides meenus  Tiia Toometi raamat „Lapikirja ja lastekirja“ (1984). Kunstnik  Viive Tolli  on kasutanud raamatu kujundamisel motiive  Eesti Etnograafiamuuseumi vaipadelt. Selle raamatu lugu  kangastelgedel vaipu kuduvast  Eidest ja illustratsioonid  on ammendamatu inspiratsiooniallikas kõigile käsitöö-  ja kunstihuvilistele.

Suur tänu laste kunstitööde  juhendajatele! Teie professionaalse abiga said sajad Tartumaa koolieelikud praktilise tegevuse kaudu osa Eesti Vabariigi 98. aastapäeva tähistamisest.

 

Tõrvandi lasteaed Rüblik vanemõpetaja Eha Lokko

 

 

 

 

Leave a Comment

11 + 7 =
Please leave these two fields as-is: