Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Patsi, patsi leivapätsi!

Nakside rühma poisid nõgeseleiba proovimas.
Nakside rühma poisid nõgeseleiba proovimas.

Loodus kasvatas rukkiterad,
kivi veskil jahvatas nad.
Jahust ema küpsetas leiva
perel süüa ja tänada…

Oskar Ehaste

Must rukkileib on eestlaste toidulaua alustala, mida meie inimesed on väärtustanud põlvest põlve. Igasügisese traditsioonina tuletame Tibutare lasteaias üheskoos meelde, kuidas valmib põllul rukis, tutvustame rukkileiva saamislugu rehepeksust ja jahu jahvatamisest kuni värske leiva maitsmiseni. Uurime kuidas valmistati leiba vanasti ja kuidas valmib leib praegusel ajal.

Nõgeseleib-üks laste lemmikutest.
Nõgeseleib-üks laste lemmikutest.

Üle-eestilise leivanädala raames korraldas Tabasalu lasteaed Tibutare 3. oktoobril leivapäeva, mille keskmeks olid tervislikud juuretisega valminud Muhu Pagarite poolt küpsetatud  rukkileivad.Tervisehuviliste hulgas tuntud Muhu Pagarid tõid lastele maitsmiseks Muhu leiba seemnetega, ristiköömnetega,rosinatega, metspähklitega ning isegi nõgeseleiba. Oi, küll maitsesid leivadlastele hästi! Eks kaaslaste seltsis süües on ju igal toidul mõnusam mekk.

Leivapäeval valis iga laps viie rukkileiva hulgast talle enam maitsenud lemmiku. Edasi selgitati välja iga rühma maitse-eelistused, et valida välja Tibutare lemmikleib 2017. Päevapeakangelasi oli seekord kaks- nõgeseleib ja Muhu leib metspähklitega.

Õpetajate väljavalituks osutusid  Muhu leib metspähklitega ja Muhu leib seemnetega. Eks nii maitsvate leibade hulgast ongi keeruline valikuid teha.

Kiisude rühma tervislikud võileivad.
Kiisude rühma tervislikud võileivad.

Sissejuhatuseks leivapäevale valmistasid lapsevanemad koos lastega erinevaid tervislikke võileibu, mis hommikul lasteaeda kaasa võeti ja millest pandi kokku tore näitus rühmades, mida kogu lasteaed vaatamas käis. Laudadel olid muuhulgas tikuvõileivad, võileivatort ja igat sorti põnevaid loomi ja muid tegelasi. Kõige mõnusam oli see, et need võileivad sai lõunasöögi juurde ära süüa.

Koostöös lastevanematega sai teoks imetore leivapäev. Leivanädala tegevused ja saadud teadmised õpetavad lapsi austama meie igapäevast leiba.

Täname Muhu Pagareid maitsvate leibade eest ja tublisid lapsevanemaid, kes valmistasid koos lastega erinevaid suupisteid leivast.

 

Anna Sõõrd, liikumisõpetaja, tervisemeeskonna juht

 

Leave a Comment

15 + 2 =
Please leave these two fields as-is: