Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

PRESSITEADE: Lastefond toetab sondi kaudu toituva 16-aastase poisi ravitoidu kulude katmist

Matteus on sügava puudega Tartu poiss, kes saab toituda vaid gastrostoomi ehk kõhule tehtud avause kaudu makku suunatud väikese sondi abil. Vajalike toitainete ja energia saamiseks vajab ta spetsiaalset ravitoitu, mida haigekassa aga ei hüvita.

Matteusel on diagnoositud epilepsia ja tetraparees ehk kõigi nelja jäseme osaline halvatus. Poiss saab antiepileptilist ravi, kuid sellest hoolimata on tal iga päev epileptilised krambid. Lisaks on lapsel ka nii vaimse kui ka füüsilise arengu mahajäämus ning ta vajab pidevat järelevalvet.

Poisi toitmine toimub ainult gastrostoomi abil, kuna suu kaudu toitmine ei ole lapse seisundit arvestades võimalik. Nimelt ei kata suu kaudu manustatav toit organismi vajadusi ning on suur risk aspiratsiooni tekkeks (vedelate või tahkete ainete sattumine hingamisteedesse). Kuna Matteus on lamav ja vähese aktiivsusega, on toitumine talle kriitilise tähtsusega kõikide keha funktsioonide täitmiseks. Eriti kriitiline on toitumise mõju seedimisele, luudele ja närvisüsteemile.

Eelnevast tulenevalt on vajalik, et poiss saaks suurenenud energiatihedusega spetsiaalset toitesegu. Kahjuks haigekassa ravitoitu ei hüvita ning poisi perele pole ravitoidu eest tasumine jõukohane. Seetõttu aitab 90 protsendi ulatuses ehk ühes kuus kuni 134 euroga katta Matteuse ravitoidu kulud SA TÜK Lastefond.

Lastefondi toetusjuht Eveli Ilves ütles, et põhjused, miks üks või teine laps ravitoidusegu vajab, on väga erinevad, ning samuti on lapsed ka väga erinevas vanuses. “On lapsi, kes peavad juba alates sünnist kõrgekalorilist ravitoitu tarbima ja on lapsi, kes hakkavad seda vajama mingist vanusest alates,” tõi ta välja. “Paljudel juhtudel vajavad nad ravitoitu elu lõpuni.” Ilves nentis, et Matteus on juba suur laps ning selleks, et ta saaks kogu oma toitainete ja energiavajaduse kätte, vajab ta spetsiaalset ravitoitu väga.

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku ligikaudu kolme miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata hakates püsiannetajaks aadressil https://www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.

 

Leave a Comment

14 + 4 =
Please leave these two fields as-is: