Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Koos on kergem ja tõhusam!

Võru lasteaias Päkapikk möödus õppeaasta koostööd väärtustades. Koos tegutsedes on tekkinud usalduslikud suhted lasteaias, perede ja lasteaia vahel. Oleme saanud palju head tagasisidet ja mõtteid, kuidas koos laste õppimisele ja heaolule kaasa aidata.
Aastale lisas erilisust Eesti juubeliaasta, mitmedki ühistegemised said alguse mõttest väärikalt tähistada vabariigi 100. sünnipäeva. Juba sügisel alustasime koos sinimustvalge kaltsuvaiba kudumist.

Kangasteljed, kuhu lõim sai üles veetud, olid veel vanemad kui 100 aastat. Lastega oli põnev vaadata, kuidas meistrimehed on kangastelgede valmistamisel naelteta hakkama saanud. Kangast kudumas käisid lapsed koos ema, vanaema või õpetajaga. Kui vanematel lastel ulatusid jalad ka tallalaudu tallama, siis väiksemad said ema süles soalauda või süstikut edasi-tagasi liigutada. Jõuludeks valmis kümme meetrit vaipa, mis kinnitati lasteaia seinale. Vaibale hakkasid tekkima erinevad väljapanekuid sellest, mida lapsed aasta jooksul oma kodukohast teada said.

Enne jõule kutsusime peresid jõulueelsetesse töötubadesse, et koos valmistuda jõuludeks. Vahvate juhendajate abiga valati jääküünlaid, meisterdati jõulukaarte, laternaid, päkapikke, jõuluingleid ja teisi jõulukaunistusi. Piparkoogilõhna oli tunda kogu majas, sest traditsiooniliselt valmisid needki ikka koos lastega. Piparkooke jätkus ka Võru linna jõululaadale, kus vanemad usinalt kauplesid.
Järgmine tore ettevõtmine oli ühine vastlapäev Haanjas. Vastlasõitu ja ühiseid mänge olid tulnud kaasa tegema ka paljud isad ja suuremad õed-vennad. Vastlapäev lõppes vastlasupi söömisega, mis maitses värskes õhus eriti hästi.

Kuid juba käisid ettevalmistused vabariigi aastapäeva tähistamiseks. Koos kõigi rühmadega valmistati 100 jääküünalt Võru linna keskväljakule, et üllatada ja tervitada linnarahvast. Vanemate rühmade lapsed mängisid üheskoos kuldvillaku mängu „Kas tunned Eestit?”

Kogu lasteaiaperega tähistati sünnipäeva toreda perekontserdiga „Mu kodu on kodumaa värvi”.

Kontserdil esines kuus pereansamblit ja neli lasteaia muusikaõpetaja poolt ettevalmistatud ansamblit.

Oli meeleolukas ja meeldejääv kontsert. Sünnipäevanädal lõppes suure ühise torditegemise ja õhtuse perekohvikuga.

Küpsisetort valmis lasteaia saalis, sai suur ja uhke, sest seda aitasid valmistada kõik lapsed, alates kõige väiksematest.

Õhtul kogunesid pered kohvikusse maiustama ja koos rõõmsalt aega veetma.

 

Putukahotell.

Kevadessegi jagus ettevõtlikkust ja ühiseid tegemisi – ettevõtluslinnaku ja õpiõue planeerimine, talgute ja perepäeva korraldamine. Ettevõtluslinnaku idee tekkis juba sügisel, kui külastasime lasteaiaga Tartu Ettevõtluskeskust. Leidsime ka toreda isa, kes ideest kohe vaimustus ja oli valmis meile appi tulema. Õpiõue täiendamiseks saime ideid veel lastelt ja vanematelt. Koos tehti ära suur töö: ehitusalustest rajati ettevõtluslinnak, valmistati motoorikarada, motoorikasein, teaduskeskus, muusikakeskus, putukahotellid, korrastati ja värviti õueala vahendeid jne. Talgupäev lõppes talgusupi söömisega.
Traditsioonilisel perepäeval Mängumaa avati ettevõtluslinnak Päkpikula, kus lastele jagati linnaku passid, selgitati Päkapikula reegleid, jagati ettevõtluslinnaku märke, kotte, rahasid. Tegutseti veel puutöökeskuses, kunstikeskuses, teaduskeskuses, meisterdati, mängiti sportlikke mänge ja kuulati muinasjuttu. Vanemad olid valmistanud hulgaliselt suupisteid, tantsukavadega esinesid Päkapiku, Punamütsikese ja Sõlekese lasteaia lapsed ning tantsurühm „Võru lasteaednikud”.

 

Pilt perepäevast”Mängumaa”.

Oleme tänulikud kõigile koostööpartneritele. Koos oleme jõudsamad, koos on kergem. Jõulueelseid töötubasid, perede kontserti, talgupäeva ja perepäeva Mängumaa rahastas Siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital MTÜ Päkapikulaps projekti „Ühistegevused perede ja kogukonnaga Võru lasteaias Päkapikk” kaudu.

Anita Punamäe
Võru lasteaed Päkapikk õppealajuhataja
MTÜ Päkapikulaps juhatuse esimees

 

Leave a Comment

11 + 7 =
Please leave these two fields as-is: